Zmysły w saunie

Zmysły w saunie

Zmysły w saunie
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
18.06.2009 15:26

W tej dziedzinie Finowie mają doświadczenia sięgające 2000 lat. Oni również połączyli dwie techniki stosowane obecnie w saunach: saunę parową bazującą na gorącej parze i suchą wykorzystującą gorące powietrze.

W tej dziedzinie Finowie mają doświadczenia sięgające 2000 lat. Oni również połączyli dwie techniki stosowane obecnie w saunach: saunę parową bazującą na gorącej parze i suchą wykorzystującą gorące powietrze.

Pierwsze sauny powstawały z rowów wykopanych w zboczu i służyły jako domy w okresie zimowym. Źródłem ciepłego powietrza w tego rodzaju saunach był kominek, w którym umieszczano kamienie polewane co jakiś czas wodą.
Ulepszając budowę konstruktorzy poszli w 2 równoległych kierunkach. W jednym gdzie oddzielono saunę od pomieszczeń mieszkalnych utrzymując funkcję kominka. W drugim tzw. „sausauna”, a więc sauny dymnej z otwartym kamiennym piecem, gdzie stan ognia decydował o temperaturze.

Łaźnia fińska jako synonim sauny to dobrze izolowane pomieszczenie, w którym ściany wyłożone są drewnem a drewniane ławy, bez gwoździ i części metalowych ustawione są kaskadowo. Tak charakterystyczne ułożenie ław umożliwia korzystającym zwiększenie temperatury dzięki przebywaniu na różnych wysokościach.

O posiadaniu własnej sauny marzy wielu. Jeżeli nie masz ochoty na zabiegi upiększające w ośrodku SPA możesz pokusić się o realizację swojego nietuzinkowego pragnienia. Nawet niewiele przestrzeni po odpowiednim zagospodarowaniu może służyć tym celom. Wbrew powszechnym opiniom domowe SPA wcale nie jest tak kosztowne i nie wymaga szczególnie dużo powierzchni. Jedna kabina, w której będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw sauny, kąpieli parowej lub wziąć prysznic to wydatek rzędu kilkuset złotych. Obecne konstrukcje pieców saunowych są niewielkich gabarytów i gwarantują bezpieczne użytkowanie.

Najmniejsze dostępne kabiny mają rozmiary 100 na 100 cm, mieszcząc dwie ławki do siedzenia.

Z założenie sauna to zamknięte, odizolowane pomieszczenie. Coraz częściej stające się elementem towarzyskiego spotkania dlatego warto rozważyć opcję usytuowania sauny w sąsiedztwie reprezentacyjnej części domu np. w pobliżu wyjścia na taras. Do jej budowy powinny być użyte materiały odporne na działanie wysokich temperatur. Decydując się na budowę sauny mamy do wyboru 2 opcję: sauna w jednym z pomieszczeń w domu, lub sauna jako budynek wolnostojący na zewnątrz.

To, co należy uwzględnić przy takiej inwestycji to tzw; „prawo sumy 110” opisujące zależność pomiędzy temperaturą i wilgotnością- a więc dwoma najważniejszymi czynnikami sauny. Wnętrze sauny wykonujemy z drewnianych paneli takich gatunków drzew jak: cedr, jodła kanadyjska, świerk. Przeważnie budowane są one na bazie drewnianych pali, pod spodem których znajduje się izolacja. Jest to zawsze drewno najwyższej klasy i jakości, pozbawione sęków, z małą ilością żywic. Dobra izolacja sauny pozwoli nam na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, skracając czas jej nagrzewania. Przy czym należy unikać izolowania ścian styropianem, w tym celu dobrze sprawdza się wełna mineralna.

Oświetlenie w saunie powinno być natężeniem dostosowane do panującej w niej atmosfery relaksu i odprężenia. Należy w tym celu stosować specjalne oprawy o podwyższonej izolacji przed wilgocią, unikając instalowania oświetlenia w bezpośrednim sąsiedztwie pieca. Ponieważ powietrze w saunie powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji należy zadbać o zainstalowanie otworów wlotu i wylotu powietrza.

Piece na drewno to idealne rozwiązanie dla osób ceniących tradycję. Ważny jest fakt, że tego typu piece można zainstalować wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu energii elektrycznej.
Piece elektryczne w przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych nie wymagają odprowadzania spalin oraz są łatwe w eksploatacji, gdyż nie ma konieczności ich regularnego czyszczenia.
Dostępne na rynku piece coraz częściej wyposażone są w pojemniki na zioła lub generatory pary. Ich montaż i obsługa są banalne, a dodatkowym atutem jest niski koszt eksploatacji.

Źródło artykułu:WP Kobieta