Zrelaksuj się – jesteś w ciąży

Zrelaksuj się – jesteś w ciąży

Zrelaksuj się – jesteś w ciąży
Źródło zdjęć: © sxc.hu
13.05.2009 16:25, aktualizacja: 30.05.2010 19:21

Ciąża, zwłaszcza dla „debiutantek” może być dużym stresem. Poniżej kilka bezpiecznych sposobów na odprężenie się.

Ciąża, zwłaszcza dla „debiutantek” może być dużym stresem. Przyszłe matki nie wiedzą czyich rad słuchać i poddają pod wątpliwość niemal wszystko, co podpowiada im intuicja. Sytuacja jest dla nich nowa i nie ma się co dziwić, że mogą czuć się nieco zagubione. Ich zdenerwowanie wzrasta, gdy wszyscy naokoło mówią, że stan błogosławiony jest dla kobiety zupełnie naturalny i nie ma się czym przejmować. Ciężarne zaczynają się zastanawiać, czy fakt, że się jednak przejmują, czyni je złymi matkami. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że permanentne napięcie nie służy zdrowiu ani przyszłej mamy, ani dziecka. Poniżej kilka bezpiecznych sposobów na odprężenie się.

Ćwiczenia rozluźniające mięśnie

Znajdź w ciągu dnia moment, gdy jesteś sama, w domu jest cicho i nikt nie zakłóca Twojego spokoju. Połóż się na podłodze, pod plecy podłóż sobie poduszki, by było Ci wygodnie. Przez kilka sekund napinaj mięśnie stóp, a następnie je rozluźnij. Powtarzaj ten cykl z każdą grupą mięśni w swoim ciele; popracuj nad łydkami, udami, pośladkami, klatką piersiową, ramionami, barkami a nawet nad twarzą. Zdziwisz się jak bardzo Cię to uspokoi. Niektórym kobietom zdarza się nawet zasnąć po wykonaniu tych prostych ćwiczeń.

Ćwiczenia oddechowe

Gdy czujesz, że zbliża się atak paniki, skup się na swoim oddechu. Oddychaj powoli i głęboko, a uspokoi się Twoje serce i umysł. Głębokie oddechy podczas porodu mają służyć uśmierzaniu bólu. Koncentrowanie się na oddechu oddala od nas nieprzyjemne myśli i uspokaja układ krążenia.

Masaż

Masaż jest jak najbardziej wskazany, pod warunkiem, że przeprowadza go osoba szkolona w masażu ciążowym. Nieodpowiednio przeprowadzony masaż przyniesie więcej szkody niż pożytku! Masażysta musi wiedzieć, że masuje kobietę ciężarną. Masaż może pomóc jej nie tylko w odprężeniu się, ale także w pozbyciu się obrzęków kostek i stóp (poprawia krążenie krwi) oraz w zwalczeniu bólu mięśni i stawów, spowodowanego coraz większym dodatkowym obciążeniem ciała młodej mamy.

Dobrze jest zdać się na cudowną moc aromaterapii i poprosić o masaż z użyciem olejków eterycznych – dzięki temu będzie jeszcze przyjemniejszy. Kobieta, której nie stać na masaż u profesjonalisty, może poprosić o masaż kogoś bliskiego. Nic jej nie grozi, jeśli masowana będzie górna i dolna część pleców, czy stopy i łydki.

Kąpiel z pianą

Pod koniec trzeciego trymestru zażycie długiej kąpieli z pianą to nie lada wyczyn, dlatego ciężarne powinny korzystać z tego luksusu póki mogą. By kąpiel przyniosła odpowiednie rezultaty, przyszła mama powinna włączyć sobie relaksującą muzykę, przygasić światło, zapalić świece, a do wanny wlać pięknie pachnący płyn do kąpieli lub sole, zamknąć oczy i napawać się spokojem, jaki panuje wokół niej. Należy pamiętać, że woda w wannie nie może być za gorąca.

Ćwiczenia

Coraz więcej klubów fitness oferuje specjalne zajęcia ruchowe dla przyszłych matek. Zachowując formę podczas ciąży, obniżymy towarzyszący jej poziom stresu oraz sprawimy, że poród przebiegnie szybciej i sprawniej. Bardzo wskazane są również pewne formy aqua fitness, czyli wodnego aerobiku. W wodzie znów można się poczuć lekko jak motyl, dlatego ciężarne mogą nawet pływać mimo rosnącego w oczach brzucha. Co do jogi – ta zarezerwowana jest tylko dla tych pań, które uprawiały ją przed zajściem w ciążę. W końcu też zwykły spacer wolnym krokiem pozwala zachować przyszłym mamom dobrą kondycję, co później może ułatwić im wydanie dziecka na świat.

Wysypiaj się

Jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne, kładź się wcześnie i w miarę możliwości – wstawaj późno. Śpij najlepiej na lewym boku. W takiej pozycji krew najłatwiej dociera do macicy. Nie miej wyrzutów sumienia z powodu króciutkiej drzemki w ciągu dnia, nawet, jeśli pochrapujesz z głową na biurku. Już 15-minutowy sen koło południa może dostarczyć ciężarnej energii na resztę dnia.

Baw się dobrze

Wszystko, co lubisz i co sprawia Ci przyjemność (oczywiście z wyjątkiem picia alkoholu i palenia papierosów) jest dobre również dla Twojego dziecka. To, że jesteś w ciąży, nie oznacza, że nie możesz wychodzić z domu. Rób to, na co masz ochotę – idź na koncert, wystawę, do centrum handlowego lub do kina - wybieraj jednak lżejsze produkcje zamiast dramatów obyczajowych i horrorów typu gore.

Postaw na metody niekonwencjonalne

Hipnoza może pomóc Ci w zwalczeniu złych nawyków oraz w przezwyciężeniu lęków związanych z macierzyństwem. Medytacje i wizualizacje pozwalają oczyścić umysł ze szkodliwych myśli – już pięć minut dziennie może zdziałać cuda. W ciąży nie ma też zwykle przeciwwskazań do akupunktury czy osteopatii, choć te terapie dobrze jest przedyskutować ze swoim lekarzem.

Kobiece ciało w czasie ciąży przechodzi ogromne zmiany, dlatego tak ważne jest, by znaleźć chwilę czasu dla siebie. W takim postępowaniu nie ma nic samolubnego – badania pokazują, że jeśli w czasie tych dziewięciu miesięcy mama była spięta i zdenerwowana, takie też będzie jej dziecko. Odrobina zdrowego egoizmu ze strony matki może i jej i noworodkowi przynieść wymierne korzyści.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także