Zwiększa zachorowanie na raka wątroby. Aż 2 mld osób w grupie ryzyka
Rak wątroby to jeden z najczęściej rozpoznawanych nowotworów. Rozwój choroby zależy od wielu czynników. Okazuje się, że aż 2 mld osób jest w podwyższonej grupie ryzyka.
09.08.2024 10:08
"Raka wątroby diagnozuje się u ok. 1 400 osób w Polsce rocznie, a większość zachorowań na ten typ nowotworu występuje u osób pomiędzy 50 a 60 rokiem życia" - informuje Szpital na Klinach. To bardzo podstępna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Okazuje się, że pewna przypadłość aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby.
Jak rozpoznać raka wątroby?
Rak to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Najczęściej rozpoznawanym typem nowotworu w Polsce jest rak płuc, piersi, gruczołu krokowego, a także wątroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W odróżnieniu od raka płuc czy piersi nie daje charakterystycznych objawów, poza zażółceniem skóry i oczu, powiększeniem wątroby czy bólem górnej części brzucha. Zwykle rozpoznaje się go w zaawansowanym stadium wymagającym zarówno radioterapii jak i chemioterapii.
Na rozwój raka wątroby wpływa wiele czynników, takich jak genetyka, wirusowe zapalenie wątroby, alkoholizm, marskość wątroby czy otyłość. Specjaliści wskazują, że ten ostatni czynnik aż dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Otyłość a rak wątroby. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń
Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia ponad 800 mln ludzi na świecie choruje na otyłość, a 2 mld ma nadwagę.
Doktor Dinesha Singha, specjalista z zakresu radioterapii onkologicznej w rozmowie z "The Times of India" wyznał, że otyłość sprzyja rozwojowi raka wątroby - informuje medonet.pl.
"Otyłość podnosi poziom insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu, które mogą sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. Nadmiar estrogenu produkowanego przez tkankę tłuszczową związany jest z wyższym ryzykiem wystąpienia kilku nowotworów" - tłumaczy.
Według danych opublikowanych przez American Cancer Society ryzyko raka wątroby u osób otyłych jest dwukrotnie wyższe niż u osób o normalnej masie ciała.
Jeśli borykasz się z nadwagą, a twoje BMI wynosi od 25 do 30, zgłoś się do lekarza i dietetyka. Pamiętaj, że nieleczona otyłość prowadzi do wielu, często śmiertelnych chorób i skraca życie nawet o kilkanaście lat.
Źródło: Medonet, Zwrotnik Raka
Czytaj także: Częsty objaw nowotworu. Widać go na dłoniach
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.