Zwierzak dla dziecka

Zwierzak dla dziecka

Zwierzak dla dziecka
15.10.2009 15:54, aktualizacja: 22.06.2010 11:53

Synek, czy córeczka mówi, że chce mieć psa, kota, czy chomika. Przemyśl wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujesz się na zakup zwierzaka.

Synek, czy córeczka mówi, że chce mieć psa, kota, czy chomika. Z jednej strony wiesz, że wychowanie dziecka ze zwierzakiem uczy odpowiedzialności, a z drugiej zastanawiasz się, co zrobić, żeby ta odpowiedzialność nie spadła na ciebie. Przemyśl wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujesz się na zakup zwierzaka.

Lista korzyści, jakie niesie dla dziecko obecność czworonoga w domu jest bardzo długa: rozwija się wrażliwość, empatia, ciekawość świata, dziecko uczy się przyjaźni, tolerancji, systematyczności i odpowiedzialności, uspokaja, a także wbrew pozorom - uodparnia i chroni przed alergią (maluch, który ma kontakt z zarazkami obecnymi u zwierząt, wyrabia sobie odporność na nie). Nawet jeśli jesteś przekonana o słuszności posiadania zwierzaka, masz wiele wątpliwości:

Kiedy warto kupić dziecku zwierzaka? W każdym wieku będzie czerpało korzyści z posiadania psa, czy kota. Warto jednak pamiętać, że im dziecko młodsze, tym więcej obowiązków spadnie na ciebie.

Co, jeśli nie lubimy psów, a dziecko marzy o Azorku? Spróbuj przekonać je do innego zwierzaka, np. chomika, czy kota. Pamiętaj, że kupujesz je nie tylko dziecku, ale też innym domownikom. Jeśli któryś z nich boi się psów, to może to stanowić problem.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się czworonoga? Koniecznie uprzedź je, że kiedy pojawi się w domu, czekają je nowe obowiązki, że będzie musiało pamiętać o tym, żeby nakarmić stworzonko, zmienić wodę, a w przypadku psa wyprowadzić na spacer. Wyjaśnij mu, że zwierzak nie zniknie, jeśli znudzi się, jak nowy samochodzik, ale będzie z wami wiele lat.

W jakim stopniu dziecko może opiekować się zwierzakiem? To zależy od wieku. Małe dzieci niewiele pomogą przy opiece. Wraz z wiekiem dziecka można dodawać mu obowiązki. Na początku może pilnować, aby jego zwierzak miał wodę i karmę. Najpierw razem wyprowadzajcie psa, a kiedy będzie wystarczająco duże, niech robi to samo. Dzieci poniżej 12-go roku życia w ogóle nie powinny same wychodzić z psem, tym bardziej kiedy jest to duża rasa. Zwierzę za przewodnika stada z pewnością uznało kogoś dorosłego, może nie słuchać poleceń dziecka, może też pogryźć się z innym psem, a to będzie trauma dla syna, czy córki.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku i zwierzęciu? Pierwsze kontakty zwierzaka i dziecka powinny odbywać się pod kontrolą dorosłego. Samych będziesz mogła zostawić, kiedy upewnisz się, że ani dziecku, ani stworzonku nie stanie się krzywda. Reaguj stanowczo, kiedy synek, czy córeczka agresywnie, niewłaściwie traktuje psa, czy kota. Kup rasę bezpieczną dla dzieci. Od amstafa lepszy będzie labrador, czy mniejszy kundelek albo jamnik. Wychowaj je na łagodne zwierzę.

Czy każde dziecko powinno mieć zwierzę? Jeśli nie jesteś przekonana, czy znajdziesz tyle czasu i energii, aby zajmować się zwierzakiem, nie kupuj go. Lepiej nie mieć wcale, niż miałoby się męczyć długie godziny zostawione same, czy być zaniedbane. Postaraj się w inny sposób zapewnić dziecku kontakt ze zwierzętami. Możesz zdecydować się na mało wymagające rybki. Pójdźcie do ZOO, zróbcie karmnik dla ptaków i zostawiajcie dla nich ziarna, a latem wybierzcie się do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie są zwierzęta domowe.

Źródło artykułu:WP Kobieta