4 rodzaje bólu, które mogą świadczyć o raku
Bóle, których nie wolno lekceważyć, mogą być początkiem poważnej choroby. Szczególnie powinniśmy uważać na 4 rodzaje dolegliwości. Cierpisz na uciążliwe bóle pleców, ramienia, a może zmagasz się z niewyjaśnionymi wzdęciami i objawami grypy? Sprawdź, czy jesteś zagrożony nowotworem.
01.03.2012 | aktual.: 13.09.2018 10:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Bóle, których nie wolno lekceważyć, mogą być początkiem poważnej choroby. Szczególnie powinniśmy uważać na 4 rodzaje dolegliwości. Cierpisz na uciążliwe bóle pleców, ramienia, a może zmagasz się z niewyjaśnionymi wzdęciami i objawami grypy? Sprawdź, czy jesteś zagrożony nowotworem.
Ból pleców może oznaczać raka trzustki
W Polsce w ubiegłym roku zdiagnozowano ponad 4 tysiące nowych przypadków raka trzustki. Chorobę, która jest uważana za „cichego zabójcę”, bardzo ciężko wykryć. Niestety w chwili rozpoznania 70-90 proc. osób ma już przerzuty do węzłów chłonnych. Trzustka produkuje enzymy, który pomagają trawić tłuszcze, białka i węglowodany. Znajduje się głęboko w górnej części jamy brzusznej, po lewej stronie za żołądkiem, dlatego guzy w niej umieszczone są trudne do zlokalizowania. Guzy nowotworowe uciskają przewód trzustkowy i blokują przepływ żółci, czego efektem są silne bóle brzucha, które promieniują w dół aż do pleców. Kilka milionów osób odczuwa ból pleców, który najczęściej związany jest z przeciążeniem mięśni. Jeśli jednak towarzyszy temu utrata masy ciała, nudności lub wymioty, powinieneś zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć raka trzustki. Poza tym ból spowodowany rakiem trzustki - w przeciwieństwie do typowego bólu pleców - może całkiem ustąpić przy pochyleniu się do przodu.
Ból ciała związany z objawami grypopodobnymi może oznaczać chłoniaka
Co roku w Polsce notuje się około 6 tysięcy nowych przypadków chłoniaka. Obserwuje się dwa szczyty zachorowania: w wieku 25–30 lat i 50–65 lat. Chłoniak to rak węzłów chłonnych, które znajdują się w pachach, szyi i pachwinach. Nowotwór atakuje białe krwinki, które są podstawowym elementem układu immunologicznego.
Objawy często są podobne do grypy: stan podgorączkowy, zmęczenie, obfite nocne poty, niewyjaśniony spadek masy ciała. Ponadto czasami pojawia się krwawienie z nosa, dziąseł czy guzki w gardle. Jeżeli takie dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, zgłoś się niezwłocznie do lekarza.
Ból ramienia może oznaczać raka płuc
Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że „pierwszym zabójcą” w Polsce jest nowotwór płuc – notuje się aż 21 tysięcy nowych przypadków rocznie. Zazwyczaj objawia się częstym kaszlem lub problemami z oddychaniem, ale może mu również towarzyszyć silny ból barku i ramienia.
Jeżeli guz blokuje naczynia krwionośne, uciska nerwy, to powoduje także miejscowe podrażnienia. Może pojawić się ból ramienia, karku lub szyi, który promieniuje do wewnętrznej strony ręki. Taki rodzaj bólu jest podobny do dolegliwości występujących przy zapaleniu stawów i nie zmniejsza się, gdy siedzisz, stoisz lub próbujesz ułożyć rękę w różnych pozycjach.
Wzdęcia mogą oznaczać raka jelita grubego
Rocznie na raka jelita grubego zapada 5,5 tysiąca Polaków. Jeżeli zostanie zdiagnozowany w początkowym stadium, to daje duże szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie pierwszych symptomów. Chociaż polipy zlokalizowane podczas kolonoskopii pomagają wykryć raka jelita, to wzdęcia również mogą być jednym z poważnych sygnałów. Dlaczego? Wzdęcia związane m.in. z gromadzeniem się gazów w jelitach, występują wówczas, gdy guz blokuje jelito grube.
Inne objawy związane z rakiem jelita grubego to: krwawe stolce, zmiana kształtu stolca, częste oddawanie moczu, osłabienie. Od 50. roku życia powinno się co 10 lat wykonywać kolonoskopię.
Profilaktyka - suplementy diety
Do głównych działań prewencyjnych należy zmiana stylu życia: zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia, a także ograniczenie destrukcyjnego stresu. Poza tym pomóc mogą suplementy diety i witaminy. Na przykład selen, który jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacnia naturalny system odpornościowy. Ostatnie badania naukowców wykazały, że jego wysoki poziom we krwi może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, płuc, prostaty, wątroby czy piersi nawet do 40 proc. Ponadto zapobiega i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Produkty, w których można znaleźć selen, to np. zboża, kukurydza, nasiona słonecznika, owoce morza, ryby, drób, grzyby, pomidory, czosnek oraz cebula. Aby jednak uchronić się przed zachorowaniem na nowotwór, zaleca się również przyjmowanie suplementów, które dostarczają odpowiednią ilość selenu (jego poziom obniża się wraz z wiekiem).
Niedobór witaminy D wiąże się z podwyższonym ryzkiem raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Naukowcy twierdzą, że witamina D jest dla raka potrójnym zagrożeniem: przerywa rozwój nieprawidłowych komórek, niszczy komórki nowotworowe i pomaga odciąć dopływ krwi do guzów. Niestety słońce nie dostarcza odpowiedniej dawki witaminy D, dlatego powinniśmy uzupełniać jej niedobór.
Na podstawie: www.doctoroz.com Monika Stypułkowska/ms/(kg)