Blisko ludziAntykoncepcja przy otyłości

Antykoncepcja przy otyłości

Antykoncepcja przy otyłości
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
15.05.2010 22:04, aktualizacja: 23.09.2015 13:43

Mam 25 lat i teraz po 4 latach przerwy zaczęłam znowu brać tabletki antykoncepcyjne (Yasmin). Poszłam do ginekologa i Pani doktor powiedziała mi, że tabletki są skuteczne do wagi ok. 80kg. Ja ważę ok. 115kg.

Mam 25 lat i teraz po 4 latach przerwy zaczęłam znowu brać tabletki antykoncepcyjne (Yasmin. Teraz się zastanawiam na ile mogę być pewna takiej formy antykoncepcji. Mam stałego partnera i chciałabym w końcu bezstresowo móc się z nim kochać. Nie rodziłam i ginekolog nie bardzo mogła zaproponować mi inna metodę. Już mi przychodzą do głowy głupie myśli, żeby brać po 2 szt. tabletek zamiast jednej. Bardzo proszę o pomoc, o jakąś podpowiedź, co mogę zrobić, jak się skutecznie zabezpieczać?

Rzeczywiście istnieją doniesienia (badania dr Holt) mówiące o tym, że u kobiet otyłych zaobserwowano niższą skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Mechanizm tego zjawiska nie jest do końca wyjaśniony; przypuszcza się, że wynika to z podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych powodującego szybsze usuwanie hormonów z krwi, większej zawartości tkanki tłuszczowej, w której gromadzą się hormony, innego metabolizmu hormonów steroidowych oraz wyższej objętości samej krwi w organizmie. Pomimo to niewskazane byłoby podwyższanie dawek hormonów na własną rękę, gdyż znacznie wzrasta wówczas ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – które i tak jest wysokie u osób otyłych.

Ponieważ Pani jeszcze nie rodziła, proponuję korzystanie z metod mechanicznych: prezerwatywy lub równolegle prezerwatywy i globulki dopochwowej. U kobiet, które nie rodziły, nie zaleca się stosowania wkładki domacicznej – lecz jest to przeciwwskazanie względne, a nie bezwzględne. Wkładka taka może być założona, jeśli ryzyko ewentualnej ciąży wiązałaby się z zagrożeniem dla zdrowia.

Radosław Jerzy Utnik – psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Źródło artykułu:WP Kobieta