Aranżacja salonu w bloku – małe może być piękne

Aranżacja salonu w bloku – małe może być piękne

Aranżacja salonu w bloku – małe może być piękne
Źródło zdjęć: © iStock.com
08.10.2018 11:32

Jasne kolory ścian, dużo luster, wielofunkcyjne meble, minimalizm w doborze dekoracji – to recepta na udaną aranżację małego salonu w bloku. Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, nawet jeśli jego metraż jest niewielki, powinno robić wrażenie. Czasem spektakularny efekt jest do osiągnięcia dzięki designerskiej kanapie w limonkowym kolorze lub nowoczesnemu oświetleniu typu żyrandol-pająk. Jak urządzić salon w bloku, by wyglądał nowocześnie? Mamy kilka pomysłów.

Jak sobie poradzić z aranżacją małego salonu?

Aranżacja małego salonu w bloku to niełatwe zadanie, które wymaga wykonania precyzyjnych pomiarów i niemal całkowitego wypełnienia przestrzeni. Nierzadko ze względu na brak miejsca w grę wchodzą tylko dwa lub maksymalnie trzy warianty rozmieszczenia mebli. Trudno mówić o niezbędnym wyposażeniu salonu, ponieważ zależy ono od indywidualnych potrzeb i upodobań domowników. Przez lata standardem była meblościanka w połączeniu z sofą, dwoma fotelami i stolikiem kawowym. Moda na ciasną zabudowę pokoju dziennego zakończyła się jednak wraz z wkroczeniem nowych, minimalistycznych stylów we wnętrzarstwie.

Obraz
© iStock.com

Aranżację małego salonu warto zacząć od przemyślanego wyboru kolorystyki ścian. Niedostatki w metrażu można ukryć tylko w jeden sposób – postawić na jasne barwy, które potrafią optycznie powiększyć wnętrze o kilka metrów kwadratowych. W ostatnim sezonie ogromną popularność zyskała klasyczna biel, którą chętnie wykorzystuje się zwłaszcza w modnym stylu skandynawskim. Na topie są również delikatne odcienie szarego oraz klasyczne pastele.

Obraz
© iStock.com

Do koloru ścian najlepiej dobrać kontrastujące dodatki, w przeciwnym razie w pomieszczeniu spłaszczy się perspektywa i efekt optycznego powiększenia nie będzie widoczny. Wrażenie przestrzenności da się pogłębić również dzięki lustrom, które powinny zostać zawieszone tak, by odbijały korytarz lub pokrywającą przeciwległą ścianę fototapetę z motywem ścieżki. Poza tym nie bez wpływu na optykę wnętrza pozostają błyszczące fronty szafek – m.in. dlatego niesłabnącą popularnością cieszą się meble z płyt MDF.

Obraz
© iStock.com

Planując aranżuję salonu w bloku, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim praktyczne funkcje miejsca, gdzie toczy się całe życie rodzinne. Dobrze jest wybierać meble i akcesoria o podwójnym zastosowaniu, np. kanapy z funkcją spania i stoliki z szufladami. Warto stawiać na takie, które mają zamontowane kółka, dzięki którym w razie potrzeby mogą być bez problemu przesunięte choćby ze strefy wypoczynkowej do jadalnianej.

Obraz
© iStock.com

Należy również pamiętać, że niewielki metraż salonu nie idzie w parze z dużą ilością dekoracji. Eksponowanie wielu przedmiotów szybko prowadzi do powstania chaosu, który niweczy spójność aranżacyjną wnętrza. Mały salon w bloku najlepiej się broni, gdy króluje w nim minimalizm.

Jak urządzić nowoczesny salon w bloku?

Przygotowanie praktycznej, a jednocześnie niebanalnej aranżacji salonu w bloku wymaga stosowania nieoczywistych połączeń, czy to w zakresie kolorów, czy wyposażenia wnętrza. Inspiracje warto czerpać z popularnych stylów, które odzwierciedlają nie tylko gust, lecz także usposobienie domowników. Romantycy świetnie się czują we wnętrzach prowansalskich z finezyjnie zdobionymi meblami i delikatnymi rattanowymi ozdobami, zaś twardo stąpający po ziemi praktycy wybierają często surowe, stalowo-ceglane aranżacje w stylu industrialnym. Nowoczesny salon w bloku daje niewielkie pole do tego, by rozwinąć skrzydła w zakresie dekoracji. Warto więc szukać mebli i akcesoriów do domu, które będą nie tylko spełniały swoje prymarne funkcje, lecz także zwracały na siebie uwagę designem. Mogą to być:

  • kanapy o wyrazistej kolorystyce (limonkowe, malinowe, kobaltowe czy szmaragdowe),
  • półki na książki o kształcie nawiązującym do przestrzennych kompozycji geometrycznych,
  • lekkie, odsłaniające żarówkę klosze do lamp i żyrandoli albo same żarówki w formie żyrandola-pająka,
  • wzorzyste narzuty i pledy odcinające się na tle jednolitych tapicerek w meblach wypoczynkowych,
  • okrągłe taborety obite włóknami trawy morskiej, plecionką jutową lub dzianiną w dowolnym kolorze,
  • futurystyczne stoliki kawowe ze szklanymi elementami i pomysłowo wkomponowanymi schowkami,
  • podłużne wysokie flakony o nieregularnej bryle,
  • kunsztowne stojaki na kwiaty ze stalowych drutów.