Bezpieczna w drodze na wakacje

Bezpieczna w drodze na wakacje

Bezpieczna w drodze na wakacje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
14.07.2010 15:28, aktualizacja: 14.07.2010 15:44

Zaczyna się sezon wakacyjny. Wiele Polek korzysta ze zbiorowych środków transportu, ale część kobiet wybiera podróż własnym autem. Taka forma odpoczynku daje komfort wyboru trasy i całkowitą niezależność. Nie musimy wtedy martwić się o terminy, czy brak infrastruktury na miejscu wypoczynku. Usterka, czy brak komfortu jazdy może zepsuć nam cały wyjazd.

Zaczyna się sezon wakacyjny. Wiele Polek korzysta ze zbiorowych środków transportu, ale część kobiet wybiera podróż własnym autem. Taka forma odpoczynku daje komfort wyboru trasy i całkowitą niezależność. Nie musimy wtedy martwić się o terminy, czy brak infrastruktury na miejscu wypoczynku. Usterka, czy brak komfortu jazdy może zepsuć nam cały wyjazd.

Samochód wymaga kontroli przed podróżą oraz potrzebuje wyposażenia, które sprawi, że długa droga nie sprawi nam kłopotów. Wiele razy słyszeliśmy o autobusach kolonijnych, których stan techniczny czynił je nienadającymi się do jazdy. Opony ze startym bieżnikiem, niesprawne oświetlenie to tylko niektóre z grzechów polskich przewoźników. Takie same problemy mogą wystąpić także w naszych samochodach. Dlatego przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą mieć kluczowe znaczenie w podróży. Wakacyjny wyjazd autem niesie ze sobą pewne ryzyko, które możemy zminimalizować poprzez odpowiednie przygotowanie samochodu. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć usterek, ale gdy odpowiednio się postaramy będzie można podróżować bez stresu - twierdzi Adam Karpiński, ekspert z warsztatu samochodowego online - Motointegrator.pl

Pamiętajmy o oponach

Od wielu lat bardzo dużo mówi się o dużym znaczeniu ogumienia dla bezpieczeństwa jazdy. Odpowiedni stan i dobór opon jest istotny nie tylko w zimie, ale i w lecie, kiedy warunki atmosferyczne również możemy zaliczyć do ekstremalnych. To od nich w głównej mierze zależy przyczepność pojazdu na zakrętach, jego zachowanie podczas gwałtownych manewrów oraz w sytuacjach awaryjnych. W wielu krajach zły stan ogumienia, może skutkować problemami z policją.

Samodzielnie, bez większych problemów możemy zbadać opony pod kątem przydatności do długiej drogi. Podstawą jest sprawdzenie czy nie mają widocznych pęknięć lub innych uszkodzeń. Inną ważną rzeczą jest stan bieżnika. Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego minimalna wymagana wysokość bieżnika to 1,6 mm, jednakże producenci opon zalecają ich wymianę przy wysokości 3mm w przypadku opon letnich, ze względu na utratę przez nie własności jezdnych. Wysokość bieżnika możemy zmierzyć samodzielnie za pomocą miernika, który łatwo zakupić w sklepie motoryzacyjnym, supermarkecie lub na stacji benzynowej. Inną metodą jest prosty test: należy włożyć monetę dwugroszową w rowek bieżnika. Jeśli widoczna jest cała korona orła - trzeba wymienić oponę. Ze względu na dokładność pomiaru, polecamy jednak pierwszą z podanych metod.

Jeżeli bieżnik jest zbyt niski, opona w ekstremalnych sytuacjach może stracić przyczepność, co skutkować będzie utratą panowania nad pojazdem. Nie możemy zapomnieć także o ciśnieniu w oponach. Jego wartość należy sprawdzić za pomocą miernika, który można zakupić w sklepie motoryzacyjnym, lub bezpłatnie przy kompresorze na stacji benzynowej. Dla różnych modeli pojazdów wartość ciśnienia różni się od siebie. Jego prawidłową wartość możemy odczytać z książki obsługi danego pojazdu, a także naklejki umieszczonej przeważnie w okolicy drzwi kierowcy lub po stronie wewnętrznej na klapce wlewu paliwa. Nieprawidłowa wartość ciśnienia nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale także może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogumienia.

Koło zapasowe jest koniecznym elementem bezstresowej podróży. Często w okolicach nie znajdziemy warsztatu który mógłby naprawić oponę, tak więc jest to niezbędne zabezpieczenie. Można skorzystać także z internetowego warsztatu Motointegrator.pl, który oferuje swoim klientom zaawansowane środki pomocy, nawet w sytuacjach, gdy opona pęknie nam w szczerym polu. Można liczyć na szybką pomoc lub wsparcie telefoniczne. Sprawne hamulce podstawą bezpieczeństwa

Przed wyjazdem wakacyjnym należy również sprawdzić układ hamulcowy. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie nie jest prostą sprawą, najlepiej udać się do najbliższego warsztatu i powierzyć nasze auto profesjonalistom. Jeżeli warsztat stwierdzi, że klocki czy tarcze hamulcowe w najbliższym czasie będą do wymiany, nie zwlekajmy z tym i wymieńmy od razu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w dalszą podróż. Nie liczmy na to, iż te elementy wytrzymają „jeszcze trochę”.

Płyny eksploatacyjne i wycieraczki

Należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych (oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego), czy nie wymagają one uzupełnienia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, zróbmy to przed wyjazdem. Należy wymieniać go w zależności od zaleceń producenta pojazdu, wieku pojazdu oraz od tego czy jest to zwykły olej czy typu long-life, średnio co 10 – 30tys.km. Zabierzmy ze sobą również zapas oleju na dolewki jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, zwłaszcza jeśli wiemy, że silnik w naszym pojeździe pobiera go dość dużo.

Pamiętajmy o szczególe jakim są wycieraczki, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Można je łatwo sprawdzić samemu. Należy obejrzeć pióra wycieraczek, czy nie są rozdarte lub nie mają innych uszkodzeń, a także zmoczyć szybę i sprawdzić czy jest prawidłowo oczyszczana (nie zostają smugi itp.). Zużyte wycieraczki nie dość, że rozmazują wodę i bród zamiast go usuwać, to przy ich nadmiernym zużyciu mogą porysować szybę. Przed wyjazdem warto również sprawdzić poziom płynu do spryskiwacza i ewentualnie uzupełnić go.

Chłodne powietrze w upalny dzień

W większości obecnie produkowanych samochodów klimatyzacja jest standardem. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy przestać o niej myśleć. Przed wyjazdem należy sprawdzić jej działanie (czy z kratek nawiewów wydostaje się zimniejsze powietrze niż przed jej uruchomieniem), a w razie potrzeby udać się do warsztatu w celu nabicia klimatyzacji. Zalecamy również wymianę filtra przeciwpyłkowego oraz odgrzybienie układu klimatyzacji. Jego zanieczyszczenie nie tylko utrudnia obieg powietrza, ale także powoduje nieprzyjemny zapach i jest szkodliwe dla podróżujących. Zwiększamy przestrzeń

Podczas pakowania do samochodu bagaży przed podróżą może okazać się, że brakuje nam na nie miejsca. Wówczas z pomocą przychodzą bagażniki dachowe.

Powiększają one przestrzeń ładunkową, pozwalają na bez problemowe spakowanie całego bagażu, a pasażerom umożliwiają komfortową jazdę. Dzięki nim możemy przewieźć także rowery, bez nadmiernego ich demontażu. Kupując bagażnik powinniśmy kierować się nie tylko jego wymiarami, ale przeznaczeniem, materiałem z którego są wykonane i dopasowanie do naszego auta. Istotny może okazać się także sposób mocowania, zauważa Adam Karpiński. Więcej miejsca w aucie pozwoli także utrzymać większy porządek. Zdarzały się wypadki spowodowane przez butelkę która wpadła pod pedał hamulca.

Kilka rzeczy o których nie możemy zapomnieć

Przed większym wyjazdem każda kobieta zapewne przygotuje listę przedmiotów, których nie możemy zapomnieć. Podczas podróży zagranicznych, oprócz oczywistości takich jak dokumenty, upewnijmy się czy posiadamy odpowiednie i niewygasające ubezpieczenie. W niektórych krajach, wymagana jest „zielona karta”, w innych musimy dokupić dodatkowe gwarancje. Dzięki rozbudowanym pakietom assistanace, możemy spokojnie ruszać w drogę.

Wyposażenie samochodu to podstawa. Należy mieć ze sobą: trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę oraz kamizelkę odblaskową. Nie wszystkie te elementy są wymagane w Polsce, ale w takich krajach jak Austria, Chorwacja, Hiszpania i Włochy np. kamizelki odblaskowe są obowiązkowe. Warto zaopatrzyć się również w zestaw narzędzi, z pomocą którego będziemy w stanie w razie potrzeby usunąć drobną usterkę w naszym pojeździe. Przydatna jest również nawigacja GPS, która w przeciwieństwie do standardowych map nie wymaga postoju.

Sprawdźmy również czy apteczka jest w pełni wyposażona. Posiadanie jej w większości europejskich krajów nie jest prawnie wymagane, jednak wobec obowiązku niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędne.

Przed wyjazdem warto poczytać przepisy dotyczące ruchu drogowego w danym kraju, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze oraz wysokich mandatów.

Starajmy się równomiernie rozkładać bagaże w samochodzie. Zadbajmy również o to, aby nie zabierać zbytecznych rzeczy ze sobą (np. łańcuchów śniegowych jadąc w lato w góry), aby niepotrzebnie nie obciążać samochodu, a co za tym idzie nie zwiększać zużycia paliwa.

Szerokiej drogi!

Źródło artykułu:Informacja prasowa