FitnessMokra poduszka rano? Nigdy nie lekceważ tego objawu

Mokra poduszka rano? Nigdy nie lekceważ tego objawu

Coraz częściej budzisz się na przepoconej poduszce? Nie bagatelizuj tego. To może być wina upału, ale też objaw poważnej choroby. Kiedy udać się do lekarza? Wyjaśniamy.

Nocne poty mogą być objawem poważnej choroby
Nocne poty mogą być objawem poważnej choroby
Źródło zdjęć: © Getty Images

Kiedy temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza, zaczynamy się intensywnie pocić. To całkowicie naturalne zjawisko, które wynika z termoregulacji ciała. Nadmierne pocenie się podczas snu może być jednak objawem poważnej choroby.

Budzisz się na mokrej poduszce? To ważny sygnał

Pocenie się w trakcie upału jest naturalne i dotyka każdego z nas, niezależnie od wieku czy płci. Organizm próbuje "obronić" się przed wysoką temperaturą, produkując pot, który obniża temperaturę ciała. Ciało poci się także w nocy, zwłaszcza latem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli temperatura w pokoju nie przekracza 25 stopni Celsjusza, a mimo to, budzisz się "zlana potem" to może być sprawka silnego stresu bądź zaburzeń lękowych. Narastające napięcie objawia się w postaci nocnych potów, zgrzytania zębami czy koszmarów.

Jak sobie pomóc? Musisz "zbić" kortyzol, znany także jako hormon stresu. Pomocna będzie regularna aktywność fizyczna oraz medytację, która znacząco obniża poziom odczuwanego niepokoju.

Stres to tylko jeden z czynników, które wywołują nocne poty. Przyjmowanie niektórych leków przyczynia się do zaostrzenia tego stanu. Należą do nich leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne (np. ibuprofen, paracetamol, aspiryna, kortyzon, prednizon i prednizolon), a także większość antydepresantów.

Pocisz się w nocy? To może być objaw poważnej choroby

Nocne poty bywają uciążliwe. Problem pojawia się wtedy, kiedy potu jest tak dużo, że budzimy się na wilgotnej poduszce. Jeśli to zjawisko pojawia się regularnie, należy skonsultować się z lekarzem. Nadmierne pocenie się może wskazywać na zaburzenia hormonalne, cukrzycę, menopauzę czy niedobór niektórych witamin.

Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, zadbaj o to, aby temperatura w sypialni nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Przed położeniem się spać postaraj się dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Zainwestuj w pościel i pidżamę z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)