Cieniowanie włosów – samodzielne stopniowanie i pielęgnacja
Śmiało można powiedzieć, że moda na cieniowanie włosów rozpoczęła się wraz z nowatorską fryzurą Jennifer Aniston. Gwiazda serialu „Przyjaciele” wywołała burzę stopniowaną fryzurą o znacznej objętości i pasemkach w różnych odcieniach blond i rudości. Od tamtej pory cieniowanie włosów nie przestaje być modne.
02.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 14:00
Wycieniowane włosy – komu pasują?
Cieniowanie włosów najlepiej sprawdzi się w przypadku włosów kręconych i falowanych, a także wtedy, gdy fryzurze brakuje objętości.
Cieniowanie włosów przede wszystkim dodaje im objętości. Włosy są lżejsze, dlatego łatwiej unoszą się u nasady. Poza tym cieniowane kręcone włosy mają jeszcze lepszy skręt, więc wyglądają bardziej efektownie. Stopniowana fryzura pozwoli także na wysmuklenie twarzy.
Zdecydowanie odradza się stopniowania włosów osobom, które mają włosy cienkie i oklapnięte. Cieniowanie może sprawić, że fryzura jeszcze bardziej straci na objętości, a najdłuższe pasma będą niezwykle przerzedzone. Niewskazane jest z tych samych powodów również cieniowanie długich, prostych włosów. Ze stopniowania włosów powinny zrezygnować także osoby, które często modelują fryzury, chociażby w prosty koński ogon. Cieniowanie może bowiem uniemożliwić zebranie i podpięcie włosów.
Techniki stopniowania włosów
Cieniowanie włosów można śmiało nazwać sztuką. Tylko umiejętne stopniowanie może dać pożądany efekt pięknie układającego się uczesania. Techniki cieniowania włosów zależą najczęściej od narzędzia, które jest używane w modelowaniu fryzury.
Do niedawna głównym były tzw. degażówki, czyli nożyczki z ostrzem wyposażonym w ząbki na wzór grzebienia. Fryzjerzy zrezygnowali z nich jednak z racji tego, że niszczą końcówki, a te w konsekwencji szybciej się rozdwajają. Wzrok stylistów fryzur zwrócił się ku tradycyjnym ostrym nożyczkom, choć zdarza się, że do stopniowania włosów długich i średniej długości używane są także maszynki do strzyżenia oraz brzytwy.
Cięcie także nie będzie identyczne we wszystkich przypadkach. Fryzjer dopasuje właściwą technikę stopniowania w zależności od długości włosów, ich tekstury, a także grubości. Nie bez znaczenia będzie również kształt twarzy.
Osoby odważniejsze mogą spróbować samodzielnego cieniowania włosów w domu. Wystarczy wykonać kilka kroków. Przede wszystkim należy przygotować wszystkie akcesoria: lusterko, ostre nożyczki fryzjerskie, grzebień oraz frotkę do włosów, następnie rozczesać włosy, spiąć w kucyk na czubku głowy i przyciąć centymetr. Po rozpuszczeniu włosów należy je spiąć ponownie w kilka cienkich kucyków, zebranych wertykalnie z kolejnych pasm i przyciąć o kolejny centymetr.
Pielęgnacja cieniowanych włosów
Zarówno długie, jak i krótkie cieniowane włosy mają skłonność do puszenia się i rozdwajania. Dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Włosy, które mają tendencję do puszenia, najlepiej pielęgnować odpowiednią odżywką w formie pianki. Na zniszczone końcówki z kolei idealny będzie olejek arganowy. Warto pomyśleć również o odpowiednim szamponie, najlepiej bez parabenów i innych szkodliwych substancji chemicznych. Efektowną pielęgnację stopniowanych włosów zapewni szampon z pokrzywy albo czarnej rzepy.
Sprawdź kosmetyki do pielęgnacji włosów w niskich cenach na WP radarOkazji.
Suszenie włosów powinno polegać na naprowadzaniu ciepłego powietrza na pasma ułożone na okrągłej szczotce, a następnie zmianie temperatury nawiewu na chłodniejszą przy końcówkach, tak aby domknąć łuski włosów.