Jeden z pierwszych objawów choroby serca. Zauważysz w toalecie

Naukowcy zbadali związek między zaparciami a chorobami serca
Naukowcy zbadali związek między zaparciami a chorobami serca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.08.2024 13:42, aktual.: 23.08.2024 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kto by pomyślał, że zaparcia mogą mieć z wiązek z poważnymi chorobami serca? Naukowcy dowiedli, że przypadłość, przez którą spędzamy znacznie więcej czasu w toalecie, może być ważnym sygnałem ostrzegawczym. Lepiej go nie lekceważyć.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash postanowili wziąć na tapet poważne niepożądane zdarzenia sercowo-naczyniowe (MACE). Portal Termedia zdefiniował je jako "połączenie zawału mięśnia sercowego, rewaskularyzacji wieńcowej, udaru niedokrwiennego i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych", do których zalicza się m.in. zawały i niewydolność serca oraz udary. Wnioski badaczy dają do myślenia.

Zaparcia a choroby serca

Naukowcy poddali analizie próbki pobrane od 408 354 osób, by odkryć przyczyny zachorowań na choroby serca. Nie spodziewali się jednak tego, co odkryli. Z badań wynika bowiem, że aż osoby, które zmagają się z zaparciami, są aż dwa razy bardziej narażone na późniejsze problemy z sercem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nasze badanie sugeruje, że zaparcia, powszechny, choć często pomijany problem zdrowotny, mogą być istotnym czynnikiem przyczyniającym się do chorób układu krążenia" – podkreślił profesor Marques, który kierował tym badaniem.

To jednak niejedyny wniosek, do którego naukowcom udało się dojść. Okazuje się, że osoby walczące z zaparciami oraz nadciśnieniem tętniczym są aż o 34 proc. bardziej narażone na pojawienie się u nich problemów z sercem.

Jak zminimalizować ryzyko zaparcia?

Zaparcia wiążą się z trudnością z defekacją, dlatego to niezwykle ważne, by ich nie bagatelizować. Należy bowiem zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy mamy trudność z wypróżnianiem się, a także czy nie robimy tego za rzadko. Nie bez znaczenia ma także wygląd stolca, który w tym przypadku może być suchy oraz grudkowaty.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaparcia, należy przede wszystkim zadbać o dietę bogatą w błonnik. Kiedy problem ten występuje z kolei u nas od dłuższego czasu, należy niezwłocznie udać się po pomoc do lekarza.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
sercechoroby sercazaparcia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także