Co jeść na masę? Wypróbuj posiłki na masę
Wygląd mięśni zawdzięczamy przede wszystkim diecie. To, co jeść na masę i jakie posiłki na masę włączyć do codziennego menu to nie taka prosta sprawa. Pomagamy w walce o umięśnioną sylwetkę. Po wprowadzeniu w życie zmian żywieniowych pozostaje tylko dawać z siebie wszystko podczas regularnych treningów na siłowni.
28.10.2018 | aktual.: 29.11.2018 10:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co jeść na masę? Zasady diety na masę
Zwiększenie masy mięśniowej polega przede wszystkim na wzroście kaloryczności potraw, bazujących na składnikach możliwie najwyższej jakości, a także spożywaniu większej ilości białka w posiłkach oraz napojów. Trenerzy personalni doradzają również wspomaganie się gainerami, czyli suplementami diety na osób ćwiczących na siłowni i nie tylko, które zapobiegają rozrostowi tkanki tłuszczowej. Zaopatrując organizm w substancje odżywcze (węglowodany)
, witaminy czy sole mineralne, przyspieszają wzrost mięśni.
Nawet w przypadku właściwie ułożonej diety na masę istnieje ryzyko zbyt intensywnego treningu lub przeforsowywania się, wskutek czego spalimy za dużo kalorii, a waga będzie niestety spadała.
Posiłki na masę – produkty w menu
Naukowcy przyjrzeli się produktom żywieniowym, które pomagają na masę. Jeśli dodatkowo każdą partię mięśni ćwiczymy w profesjonalnej bądź domowej siłowni dwukrotnie w ciągu tygodnia, zwiększymy swoją szansę na sukces. Zatem co jeść na masę i jakie składniki włączyć do codziennego jadłospisu, żeby szybciej zwiększyć masę mięśniową? Podpowiedzi poniżej:
- Kawa. Kofeina bezpośrednio stymuluje mięśnie. Pita przed treningiem, zwiększa wytrzymałość. A dodatkowo redukuje ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Nie jest wskazana dla osób z podwyższonym ciśnieniem krwi.
- Woda. Jej regularne picie w sporych ilościach małymi łykami reguluje wydolność mięśni i usprawnia regenerację po wysiłku. Woda przyspiesza syntezę białek, czyli w praktyce budowanie mięśni, a bonusem jest tutaj zmniejszenie możliwości śmierci w wyniku ataku serca.
- Wołowina. To wartościowe źródło żelaza i cynku, warunkujących budowę mięśni, selenu redukującego ryzyko zapadnięcia na raka prostaty, a zawarta w niej kreatyna znacząco wydłuża sprawność na sali treningowej.
- Oliwa z oliwek, szczególnie odmiana extra virgine. Zawiera związki zapobiegające rozpadowi mięśni, działając antykatabolicznie. Jest bogata w antyoksydanty, chroni przed nowotworami i chorobami nasze serca i okrężnice oraz zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę czy cukrzycę.
- Tuńczyk. Ryby są zdrowe, ale tuńczyk wyróżnia się szczególnie jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej. Najwyższej jakości białka oraz kwasy omega-3 to jego główne zalety. W praktyce ryba ta jest świetna na regenerację mięśni już po treningu siłowym, odbudowuje utracone białka i chroni nasze serca.
- Migdały. To ogromna dawka witaminy E zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem wolnych rodników ludzkie mięśnie, a dodatkowo wspomagające mózg.
- Jajka. Zawarte w nich proteiny to rekordowa wartość wśród pożywienia. Chodzi głównie o cenne żółtka, a jedzenie jajek nie spowoduje problemów z chorobami serca.