FitnessĆwiczenia na płaski brzuch - zasady i błędy. Przykładowe ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ćwiczenia na płaski brzuch - zasady i błędy. Przykładowe ćwiczenia na mięśnie brzucha

Ćwiczenia na płaski brzuch - zasady i błędy. Przykładowe ćwiczenia na mięśnie brzucha
Źródło zdjęć: © iStock.com | Lacheev

12.11.2018 15:34, aktual.: 13.11.2018 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ćwiczenia na brzuch nie wystarczą, aby mieć wysportowaną i zgrabną sylwetkę. Ćwiczenia na brzuch należy połączyć z treningiem cardio oraz zdrową, zbilansowaną dietą. Aby ćwiczenia na brzuch były skuteczne, należy je odpowiednio wykonywać. Jaki trening mięśni brzucha jest najskuteczniejszy i jakich błędów unikać?

Ćwiczenia na płaski brzuch - zasady

Ćwiczenia na płaski brzuch warto wykonywać 3 razy w tygodniu, rozpoczynając je rozgrzewką, a kończąc rozciąganiem. Aby mieć piękny brzuch, nie wystarczą same ćwiczenia zwane brzuszkami. Trening na mięśnie brzucha należy urozmaicać, wykonywać różne ćwiczenia pozwalające wyrzeźbić tę partię ciała.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha należy połączyć z treningiem cardio, zwanym też treningiem wytrzymałościowym, dzięki któremu poprawimy wydolność całego organizmu i pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do ćwiczeń cardio można zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze, pływanie oraz skakanie na skakance.

Aby mieć płaski brzuch, trzeba też zrezygnować z tłustego, tuczącego i niezdrowego jedzenia. Należy wprowadzić zdrową, pełnowartościową dietę o odpowiedniej kaloryczności. Na kolację warto spożywać produkty lekkostrawne, dzięki którym unikniemy wzdętego brzucha.

Ćwiczenia na płaski brzuch - błędy

Wykonując różne ćwiczenia na mięśnie brzucha, należy zwrócić uwagę na prawidłową pozycję oraz prostą postawę ciała, np. przy niepełnych brzuszkach warto zadbać o obciążenie nóg (włożyć nogi pod drabinki gimnastyczne), które wspomogą mięśnie brzucha przy podnoszeniu się. Przy pełnych brzuszkach, gdy dotykamy łokciami do kolan, należy zrezygnować z tego zabiegu. W tym przypadku zablokowane nogi angażują mięśnie biodrowo-lędźwiowe, co może doprowadzć do nadmiernego napięcia w obrębie kręgosłupa, a co za tym idzie, do zmian zwyrodnieniowych.

Przy wykonywaniu ćwiczenia plank, czyli deski, nie wolno zbyt wysoko podnosić bioder, ponieważ w takiej pozycji ćwiczenie jest nieskuteczne. Ponadto, przy ćwiczeniach na płaski brzuch należy zadbać o prawidłowy oddech. Podczas skurczu mięśni brzucha należy robić wydech ustami, a przy rozluźnieniu wdech. Wykonując ćwiczenia na brzuch na piłce gimnastycznej należy zadbać o równowagę i prostą postawę ciała.

Ćwicząc mięśnie brzucha na siłowni na sprzęcie sportowym, warto poradzić się trenera personalnego, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia.

Ćwiczenia na płaski brzuch - przykłady

Ćwiczeń na płaski brzuch jest wiele. Oto niektóre z nich:

  • skrętoskłony - wykonujemy w pozycji stojącej w lekkim rozkroku. Następnie rozkładamy ręce na boki i staramy się dotknąć lewą ręką prawej stopy (i odwrotnie). Ćwiczenie należy powtórzyć ok. 20 razy na każdą stronę.
  • unoszenie nóg - wykonujemy w pozycji leżącej. Kładziemy się na podłodze, ręce układamy wzdłuż siebie i podnosimy proste w kolanach nogi lekko odrywając je od podłoża. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy ok. 15 razy.
  • deska - przyjmujemy pozycję podobną do pompek. Podnosimy tułów utrzymując ciężar ciała na palcach stóp oraz przedramionach. W takiej pozycji wytrzymujemy ok. 1 minutę.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także