Trwa ładowanie...
dp2ws3t

Czerwone plamy na ciele. Dlaczego się pojawiają i w jaki sposób im zaradzić?

Najczęstszą przyczyną pojawiających się od czasu do czasu czerwonych plam na ciele jest alergia, ale nie tylko. Czasem mogą być one oznaką innych, znacznie poważniejszych chorób, co koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem specjalistą. Co jeszcze mogą oznaczać czerwone plamy na ciele? Poszukaj odpowiedzi poniżej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwone plamy na ciele mogą pojawiać się w chwilach dużego stresu.
Czerwone plamy na ciele mogą pojawiać się w chwilach dużego stresu. (Getty Images)
dp2ws3t

Czerwone plamy na ciele mają różne pochodzenie. Żadnych zmian skórnych nie wolno ignorować, dlatego, gdy zauważysz coś podobnego, od razu skonsultuj się z lekarzem. Czasem czerwone plamy na ciele samoczynnie znikają, jednak częściej mogą zostawać na dłużej albo powracać w jeszcze większym natężeniu. Co wtedy robić?

Czerwone plamy na ciele – jakie są przyczyny?

Niektóre z czerwonych plam na ciele są bardzo swędzące i suche, co powoduje jeszcze większy dyskomfort. Trudno jednoznacznie sklasyfikować przyczyny, dlaczego pojawiają się na skórze, choć zazwyczaj towarzyszą lekkiej alergii albo ospie. Czy są inne powody, dla których czerwone plamy na ciele pojawiają się częściej?

- czerwone plamy mogą oznaczać pojawienie się stanu zapalnego, co w głównej mierze wynika z alergii kontaktowej;
- czasem czerwone plamy na ciele wskazują na rumień, odrę lub ospę, więc nie wolno ich ignorować;
- mogą być także przejawem schorzeń na tle reumatologicznym (toczeń) i wówczas towarzyszy im gorączka i złe samopoczucie, a jeśli dodatkowo czerwone plamy swędzą, to mogą świadczyć o łuszczycy;
- plamy na ciele są także oznaką nadmiernego stresu;
- niekiedy pojawiają się po ukąszeniu przez owady.

dp2ws3t

Czerwone plamy na ciele – jak wygląda diagnostyka?

Może się okazać, że podczas konsultacji ze specjalistą, nie zostanie postawiona szczegółowa diagnoza. Wtedy też lekarz zleci kolejne badania, które w sposób jednoznaczny wskażą, z czego wynikają czerwone plamy na ciele. Diagnostyka jest różna – od testów alergicznych, po analizę próbek krwi pod różnym kątem. Objawy mogą być uciążliwe albo, co gorsza, nasilają się z czasem. Nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zaleci początek leczenia. W domu przykładaj zimne okłady, które przynajmniej doraźnie przyniosą ulgę. Czerwone plamy na skórze znikną tylko wtedy, gdy dostosujesz się do lekarskich poleceń.

Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp2ws3t

Podziel się opinią

Share

dp2ws3t

dp2ws3t