Blisko ludziCzy muszę pracować "na zmiany"?

Czy muszę pracować "na zmiany"?

Czy muszę pracować "na zmiany"?
30.10.2009 11:56, aktualizacja: 30.10.2009 13:45

Pracuję w hurtowni alkoholi. Chociaż w umowie mam zapisane, że pracuję od godz. 7 do 15, to szef stwierdził, że od przyszłego miesiąca mam pracować na zmiany – tydzień od 7 do 15, a następny tydzień na drugą zmianę. Czy mogę się na to nie zgodzić? Mam małe dziecko i nie wyobrażam sobie, że wieczorem nie ma mnie w domu.

Pracuję w hurtowni alkoholi. Chociaż w umowie mam zapisane, że pracuję od godz. 7 do 15, to szef stwierdził, że od przyszłego miesiąca mam pracować na zmiany – tydzień od 7 do 15, a następny tydzień na drugą zmianę. Czy mogę się na to nie zgodzić? Mam małe dziecko i nie wyobrażam sobie, że wieczorem nie ma mnie w domu. Pozdrawiam.

Nie musi zgadzać się Pani na propozycję pracodawcy dotyczącą zmiany godzin świadczenia pracy. Jeżeli w umowie o pracę zawarte jest postanowienie dotyczące godzin, w których wykonywana będzie praca, to postanowienie takie nabiera charakteru podmiotowo istotnego elementu umowy o pracę, a jego zmiana wymaga zgody obu stron stosunku pracy (pracodawcy i pracownika).

W Pani przypadku do zmiany godzin świadczenia pracy może dojść na skutek wypowiedzenia zmieniającego, złożonego Pani na piśmie przez pracodawcę, zawierającego nowe warunki pracy, na które musiałaby Pani wyrazić zgodę. Brak zgody powodowałby rozwiązanie stosunku pracy na takich warunkach, jak przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie. W wyroku z dnia 2 października 2008 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że "w razie poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami, których zmiana wymaga zgody pracownika, a w razie jej braku - wypowiedzenia zmieniającego." (I PK 73/08).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. 98.21.94 j.t.)

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.