Czym jest zabieg lipolizy podbródka i czy warto go wykonać?
Lipoliza podbródka to coraz popularniejszy zabieg wykonywany w salonach medycyny estetycznej. Dzięki niemu można natychmiastowo poprawić wygląd szyi i pozbyć się niechcianego drugiego podbródka. Lipoliza podbródka często mylona jest z liposukcją. Są to jednak dwa odmienne zabiegi. Na czym polega lipoliza podbródka i co trzeba wiedzieć, zanim zdecyduje się na zabieg?
10.10.2022 13:00
Czym jest lipoliza podbródka?
Wiele kobiet zapewne słyszało o lipolizie podróbka, która jednak bardzo często mylona jest z liposukcją. Liposukcja to inwazyjna technika, polegająca na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Czym natomiast jest lipoliza podróbka? To zabieg, który w odróżnieniu od liposukcji nie jest inwazyjny i polega na redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy podbródka za pomocą kilku dostępnych sposobów.
Technika zabiegu może opierać się na działaniach chemicznych lub fizycznych. Lipolizę chemiczną podbródka nazywa się iniekcyjną, a fizyczną jest lipoliza laserowa podbródka. Osiągane efekty są podobne, jednak metody różnią się między sobą. Lipoliza iniekcyjna podbródka polega na wstrzyknięciu w okolicach brody, żuchwy i szyi specjalnego płynu zawierającego sole żółciowe. Są one odpowiedzialne za rozpad zgromadzonych w tych obszarach trójglicerydów i powodują pękanie błon komórkowych. Dzięki temu dochodzi do rozbicia tkanki tłuszczowej.
Laserowa lipoliza podbródka jest z kolei techniką, która wykorzystuje promieniowanie. Zabieg przeprowadza się, wykonując niewielkie nacięcie i wprowadzając cienką wiązkę lasera w obszar poddany lipolizie. Efekt działania jest taki sam jak w przypadku lipolizy iniekcyjnej — promieniowanie rozbija tkankę tłuszczową, dzięki czemu zmniejsza się jej obszar. Ta metoda może być stosowana przez osoby, które uczulone są na któryś ze składników obecnych w preparatach wykorzystywanych przy lipolizie iniekcyjnej.
Zobacz też: Co naprawdę pomaga na trądzik?
Dla kogo jest lipoliza podbródka? Jaki daje efekt?
Często to kobiety narzekają na tzw. drugi podbródek, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy szyi. Nawet po zastosowaniu diety czy ćwiczeń wokół brody pozostaje warstwa, która dla niektórych stanowi problem i źródło kompleksów. Często podwójny podróbek to także kwestia genetyki czy nieprawidłowej pielęgnacji. Te okolice bardzo często są pomijane, dlatego łatwo zaniedbać skórę wokół szyi.
Z lipolizy podbródka mogą skorzystać osoby z prawidłową wagą i niewielką nadwagą. Zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Jaki efekt daje lipoliza? Jest to bardzo skuteczna metoda na pozbycie się podwójnego podbródka, ponieważ koncentruje się na zniszczeniu komórek magazynujących tłuszcz, przez co w okolicy szyi pozostaje mniej miejsca na gromadzące tłuszcz trójglicerydy. Po zabiegu ich kumulowanie jest bardzo ograniczone, dlatego efekty lipolizy podbródka uznaje się za trwałe.
Ile zabiegów potrzeba do trwałych efektów?
Efekty można zaobserwować już po zejściu opuchlizny, czyli po kilku tygodniach. Rezultaty lipolizy są w pełni zauważalne po okresie od trzech do sześciu miesięcy. To czas, w którym następuje przebudowa podbródka. Usunięte zostają niechciane komórki, a włókna kolagenowe są pobudzone do działania.
Zazwyczaj stosuje się serię zabiegów, dlatego lipoliza wymaga od dwóch do czterech wizyt w klinice. Pomiędzy powinno się zachować odstępy wynoszące od trzech do sześciu tygodni. Efekty lipolizy podbródka są trwałe, ale aby potrzymać efekty, należy włączyć do codziennych aktywności ruch i skupić się na zdrowej diecie.
Ile kosztuje lipoliza podbródka? Wszystko zależy od danej kliniki, jednak ceny zaczynają się od około 200 zł za zabieg. Trzeba pamiętać jednak o tym, by wybrać renomowaną klinikę, a przez to ograniczyć możliwe skutki uboczne.
Zobacz też: Wszystko, co trzeba wiedzieć o botoksie
Przeciwwskazania do lipolizy podbródka
Lipoliza podbródka niestety nie jest dla każdego. Niektóre osoby nie mogą skorzystać z zabiegu i ma to związek ze schorzeniami, które wpływają na proces gojenia ran lub metabolizm związków chemicznych uwolnionych z rozpuszczonej tkanki tłuszczowej. Jakie są przeciwwskazania do lipolizy podbródka? To m.in.:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- otyłość,
- cukrzyca,
- epilepsja,
- choroby wątroby,
- choroby związane z zaburzeniem krzepnięcia krwi,
- choroby autoimmunologiczne,
- alergie na składniki zawarte w stosowanych preparacie do iniekcji,
- infekcje skóry.
Zawsze przed zabiegiem w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej dokonywana jest kwalifikacja do zabiegu, podczas której lekarz wypytuje o możliwe przeciwwskazania.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl