Dziecięce problemy ze snem

Problemy ze snem u dzieci
mogą być przyczyną nie tylko niedosypiania rodziców, ale i źle
wpłynąć na ich samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Można jednak temu zapobiec.

Dziecięce problemy ze snem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.05.2007 | aktual.: 31.05.2010 21:32

Problemy ze snem u dzieci mogą być przyczyną nie tylko niedosypiania rodziców, ale i źle wpłynąć na ich samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Pediatrzy radzą, jak temu zapobiec. O swoich badaniach piszą na łamach "Pediatrics".

Jedna z autorów badań, dr Harriet Hiscock z Królewskiego Szpitala Dziecięcego i z uniwersytetu w Melbourne sugeruje, by rodzice pytali pediatrów o różne techniki behawioralne, które mogą pomóc ich dzieciom zasnąć.

Jedna z takich technik, pomagających dzieciom w nauce przesypiania całej nocy, polega na tym, że rodzice zostawiają je same w łóżku stopniowo na coraz dłuższy czas.

Jeśli reakcją jest płacz, rodzic wchodzi, by dziecko uspokoić, nie zapala jednak światła i nie bawi się z dzieckiem. Za każdym razem dziecko zostaje samo w pokoju na coraz to dłużej.

Małym, zasypiającym z trudem dzieciom, pomaga także wieczorna rutyna - zauważa Hiscock. Wyniki swoich prac Australijczycy oparli na badaniach ponad 5 tysięcy rodzin z niemowlętami i niemal 5 tysięcy - z dziećmi w wieku przedszkolnym. Według relacji rodziców ustalono, że 17 proc. niemowląt i 14 proc. przedszkolaków ma umiarkowane lub poważne problemy ze snem.

W przypadku niemowląt najczęstszymi problemami są częste pobudki nie związane z karmieniem i trudności z samym zaśnięciem - podsumowała Hiscock. Rodzice przedszkolaków skarżą się najczęściej na opór przed zasypianiem u swoich dzieci. W ogólnych badaniach zdrowia matki źle śpiących niemowląt wypadały gorzej - pod względem fizycznym i psychicznym. Problemy ze snem u przedszkolaków odbijały się na zdrowiu fizycznym ich matek, podobnie jak problemy ze snem wszystkich dzieci - na zdrowiu ich ojców.

Nie istnieje ogólnie obowiązująca definicja dziecięcych problemów ze snem - zauważa Hiscock. "Tak na prawdę, jeśli rodzice uważają, że sen ich dziecka jest problemem, trzeba coś z tym zrobić" - wyjaśnia.(PAP) zan/ krx/

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)