Gimnastyka twarzy. Facefitness na mięśnie twarzy
22.09.2018 10:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gimnastyka twarzy to alternatywa dla operacji plastycznych, botoksu i innych drogich zabiegów kosmetycznych. Facefitnnes zyskuje coraz większą sławę, ponieważ efekty regularnych ćwiczeń naprawdę zaskakują. Na czym polega gimnastyka twarzy, jakie ćwiczenia wykonywać i jakich efektów spodziewać się po “treningach”?
Kilka słów o mięśniach twarzy
Ludzka twarz zaopatrzona jest w ok. 70 mięśni. Często zapominamy o nich, mimo że dzięki nim możemy wyrazić emocje i zachować młody wygląd buzi. Mięśnie twarzy są przymocowane bezpośrednio do skóry, nadając jej kształt. To właśnie dzięki temu, odpowiednia gimnastyka twarzy pozwala na zachowanie elastyczności i sprężystości skóry. Wyróżnia się 5 grup mięśni twarzy, a w tym mięśnie otoczenia szpary powiek, ust i nozdrzy oraz mięśnie małżowiny usznej i żucia.
Co to jest gimnastyka twarzy?
Gimnastyka twarzy obejmuje ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie okolic czoła, policzków, oczu i podbródka. W Polsce nie jest jeszcze spopularyzowana, ale w krajach zachodnich facefitness jest równie znane jak fitness tradycyjny.
Zachęcają do tego same instruktorki gimnastyki twarzy, których twarze wyglądają zdecydowanie młodziej, są promienne i przyjemnie gładkie. Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni twarzy stymuluje produkcję kolagenu odpowiedzialnego za rozciągliwość skóry, właściwe jej nawilżenie oraz regenerację komórek. Skóra jest lepiej ukrwiona, odżywiona i dotleniona. Te wszystkie kwestie sprawiają, że skóra na twarzy starzeje się zdecydowanie wolniej.
Zasady gimnastyki twarzy
Aby gimnastyka twarzy przyniosła jak najlepsze rezultaty, trzeba się stosować do kilku najważniejszych zasad. Na początku należy rozluźnić wszystkie mięśnie, a ćwiczenia rozpocząć od rozgrzewki. Dobrym pomysłem jest wykonywanie ćwiczeń przed lustrem, zwłaszcza w przypadku osób początkujących. W trakcie gimnastyki twarzy nie należy naciągać skóry. Ponadto jeśli podczas ćwiczeń, pojawi się ból, gimnastykę trzeba natychmiast przerwać.
Trening mięśni twarzy musi być wykonywany spokojnie przy wyrównanym oddechu. Ćwiczenia trzeba wykonywać równomiernie na każdą stronę. Aby zauważyć efekty swoich wysiłków, gimnastykę najlepiej przeprowadzać codziennie.
Przykładowe ćwiczenia na mięśnie twarzy
- Rozgrzewka - tak jak każdy inny trening, gimnastyka twarzy powinna się zaczynać od szybkiej rozgrzewki. Przeciętny czas rozgrzewki wynosi około półtorej minuty. W trakcie rozgrzewki delikatnie podszczypuj skórę. Następnie należy opuszkami palców opukiwać skórę od czoła, przez policzki do brody.
- Silne wydymanie policzków - w tym ćwiczeniu można także nadmuchiwać balonik. Jeśli jednak nie masz żadnego pod ręką, nic nie szkodzi! Po prostu nabierz jak najwięcej powietrza w usta, napnij mięśnie, przytrzymaj przez 20 sekund i wypuść powietrze z ust. Następnie powtórz ćwiczenie, ale tym razem przedmuchuj powietrze z jednego policzka do drugiego. To ćwiczenie ma na celu zredukowanie zmarszczek i bruzd nosowo-policzkowych.
- Wymawianie samogłosek - bezdźwięcznie, ale i z przesadną dokładnością wymawiaj samogłoski a, o, u, e, i, w jednym ciągu, by tworzyły zwarte słowo. Samogłoski wypuszczaj z ust na wydechu. To ćwiczenie świetnie wzmacnia i rozluźnia mięśnie ust.
- Ćwiczenie na podbródek - wyprostowaną dłoń połóż pod brodą i naciskaj zewnętrzą stroną dłoni na podbródek. W tym czasie otwieraj usta i wymawiaj literę “O”. Ćwiczenie powtórz przynajmniej 10 razy.
Efekty gimnastyki twarzy
Systematyczne ćwiczenia na mięśnie twarzy dadzą efekty już po miesiącu gimnastyki. Nie można jednak spocząć na laurach, aby efekt się utrzymał, ćwiczenia trzeba powtarzać, włączając do zestawu relaksujący masaż twarzy. Gimnastyka twarzy wygładza zmarszczki, spłyca bruzdy, podnosi opadające policzki, eliminuje drugi podbródek, zmniejsza opuchliznę na twarzy oraz poprawia ogólną kondycję skóry.