GotowaniePrzepisyGrzyb szatan. Jak go odróżnić od borowika i koźlarza? Zapoznaj się z najważniejszymi cechami

Grzyb szatan. Jak go odróżnić od borowika i koźlarza? Zapoznaj się z najważniejszymi cechami

Grzyb szatan to spopularyzowana nazwa goryczaka żółciowego. Nie jest on trujący, ale jednocześnie pozostaje niejadalny – choć nie powoduje śmiertelnego zatrucia, może przyczynić się do kłopotów żołądkowych i nie tylko. Grzyb szatan jest łudząco podobny do powszechnego borowika albo koźlarza, dlatego warto wiedzieć więcej na temat jego charakterystycznych cech.

Grzyb szatan jest bardzo podobny do borowika szlachetnego.
Grzyb szatan jest bardzo podobny do borowika szlachetnego.
Źródło zdjęć: © 123RF

07.10.2020 11:41

Warto pamiętać, że potoczne określenie "szatan" na gatunek grzyba dotyczy wyłącznie bardzo trującego i rzadko występującego w Polsce borowika szatańskiego. Goryczak żółciowy to zupełnie inny grzyb, ale powszechnie przyjęło się dla niego taką nazwę, co może wynikać z pewnej niewiedzy grzybiarzy. Jak w takim razie rozróżnić grzyba szatana od innych?

Grzyb szatan – jak wygląda goryczak żółciowy?

Jeśli chcesz uniknąć niebezpiecznej pomyłki podczas jesiennego grzybobrania, koniecznie sprawdź, jakie cechy wyróżniają goryczaka żółciowego.

Wygląd grzyba szatana:

  • kapelusz – kolor jasnobrązowy albo cielistobrązowy, a jego średnica mierzy około 12 cm. U młodych grzybów szatanów kształt kapelusza jest początkowo półkolisty, potem zaś wypukły. Starsze okazy są bardziej rozpostarte;
  • trzon – sięga 14 cm, a jego grubość waha się pomiędzy 2 a 3 cm. Kolor jest jaśniejszy od kapelusza, młodsze okazy mają beczułkowaty kształt, po czym stają się podobne do maczugi pokrytej siateczką;
  • miąższ – ma biały kolor i nie zmienia się po uszkodzeniu grzyba, charakteryzuje się gorzkim smakiem i przyjemnym zapachem;
  • rurki – łatwo można je oddzielić od miąższu, są długie z wychodzącymi porami za kapelusz.

Grzyb szatan – czy jest trujący?

Jak już zostało podane, goryczak żółciowy nie jest trujący, ale jego spożycie może wywołać nieprzyjemne konsekwencje. Gorzki smak grzyba szatana powoduje, że nie ma żadnego zastosowania w kuchni – nawet długie gotowanie nie pomaga. Objawy po zjedzeniu grzyba szatana:

Jeśli po spożyciu grzybów zauważysz niepokojące symptomy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Grzyb szatan – czym się różni od borowika?

Jak już wiesz, goryczak żółciowy (grzyb szatan) jest łudząco podobny do borowika szlachetnego i koźlarza. Jeśli nie masz pewności co do gatunku i rodzaju grzyba, lepiej zostaw go w lesie albo weź swój zbiór do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pamiętaj, że grzyba szatana od borowika różni smak – goryczak jest niezwykle gorzki. Wystarczy, że dotkniesz czubkiem języka fragmentu grzyba i od razu przekonasz się, z czym masz do czynienia.

Komentarze (58)