Jak dobrać spodnie trekkingowe?
Spodnie trekkingowe przydadzą się nie tylko w góry, ale także na wszelkiego rodzaju outdoorowe wyprawy. Są idealnym rozwiązaniem na trudne warunki pogodowe, dlatego warto w nie zainwestować, planując wypad na górskie szczyty czy lekki trekking. Jak wybrać spodnie trekkingowe i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
07.09.2022 | aktual.: 09.09.2022 11:03
Co to są spodnie trekkingowe?
Spodnie trekkingowe to rodzaj odzieży stworzonej do trekkingu, która ma spełnić kilka istotnych funkcji. Najważniejszą jest ochrona oraz zapewnienie komfortu w trakcie intensywnych wędrówek. Do spodni trekkingowych zalicza się zarówno te wyposażone w membranę, czyli hardshellowe, jak i lżejsze softshellowe.
Te drugie mają za zadanie chronić przed mocnym wiatrem, ale równocześnie zapewniać dobry stopień oddychalności materiału. Dzięki temu stanowią dobrą barierę zewnętrzną dla powietrza, a od środka dbają o komfort termiczny. Spodnie trekkingowe służą przede wszystkim aktywnościom outdoorowym. Sprawdzą się zarówno w trakcie zdobywania górskich szczytów, jak i podczas długich leśnych wędrówek.
Jak wybrać spodnie trekkignowe?
Spodnie na trekking muszą być przede wszystkim dobrze dopasowane do warunków oraz rodzaju wykonywanej aktywności. Klasyczny podział na spodnie trekkingowe damskie i spodnie trekkingowe męskie nie wystarczy. Oczywiście poszczególne modele różnią się krojem lepiej dopasowanym do sylwetek, jednak to tylko jeden z aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając spodnie trekkingowe.
Najłatwiej sugerować się podziałem zgodnie z porami roku. Letnie spodnie trekkingowe będą różnić się od zimowych lub przejściowych. Warunki panujące na zewnątrz trzeba brać pod uwagę przy zakupie, dlatego warto sugerować się tym podziałem. Letnie spodnie zazwyczaj są wykonane z szybkoschnącego materiału, a dodatkowo mogą być wyposażone w filtr UV. Softshellowe spodnie trekingowe są dobre na okres przejściowy i najczęściej posiadają powłokę DWR. Z kolei największą ochronę zapewniają spodnie trekkingowe z membraną, czyli hardshellowe, które są wiatro- i wodoodporne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze spodni trekkingowych?
Innym ważnym elementem jest materiał, z którego wykonane są spodnie. To on sprawia, że nadają się na lato, zimę czy okres przejściowy. Odpowiada także za wytrzymałość, wagę czy elastyczność. Większość dostępnych modeli dobrych marek outdoorowych dba o to, by ich modele były stworzone z wytrzymałych włókien syntetycznych. Poliamid stosowany jest najczęściej w odzieży letniej ze względu na swoje właściwości szybkoschnące. Poliester wykorzystywany jest z kolei w większości spodni trekkingowych typu softshell.
Wybierając spodnie trekkingowe, warto zwrócić uwagę również na grubość materiału. Im grubsza warstwa, tym lepiej izoluje od chłodu, dlatego cieńszy materiał dedykowany jest aktywnościom latem. Kolejną istotną kwestią jest krój spodni. Modele tworzone są z myślą o intensywnej aktywności, dlatego posiadają wiele rozwiązań, które mają zapewnić komfort na szlaku.
Klin wszyty w kroku czy profilowana część kolanowa ma zagwarantować, że nawet podczas wymagających podejść bez przeszkód każdy będzie mógł skupić się jedynie na pokonywaniu trudności. Spodnie trekkingowe nie powinny ograniczać ruchów, a wręcz maksymalnie je ułatwiać. Poszczególne modele różnią się także funkcjonalnościami.
Popularnym rozwiązaniem są odpinane nogawki, które bardzo szybko pozwalają zamienić długie spodnie trekkingowe w krótkie. Jest to opcja szczególnie ważna dla tych, którzy wybierają się na długie wędrówki i każdy gram jest na wagę złota. Mniejsza waga ułatwia bowiem długi trekking. Inną funkcjonalnością jest zastosowanie licznych kieszeni. Dla niektórych jest to ułatwienie, a dla innych niepotrzebny dodatek.
Niektóre modele mają także regulowany obwód nogawek, dzięki czemu można je w razie potrzeby zwęzić. Zaciągnięte ściągacze będą pomocne podczas pokonywania przeszkód takich, jak strumień rzeki czy błoto.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl