FitnessJak wzmocnić w sobie siłę i odwagę?

Jak wzmocnić w sobie siłę i odwagę?

Jak wzmocnić w sobie siłę i odwagę?
Źródło zdjęć: © shutterstock
24.06.2013 11:18, aktualizacja: 25.06.2013 16:37

Siła i odwaga to cechy, które sprzyjają naszej walce ze stresem. Osoby słabsze, mniej heroiczne częściej narażone są na szkodliwe działanie stresu, również więcej rzeczy je stresuje. Jak zatem wyzwolić w sobie wewnętrzną moc, która pozwoli nam na przejęcie kontroli nad własnym zdenerwowaniem?

Siła i odwaga to cechy, które sprzyjają naszej walce ze stresem. Osoby słabsze, mniej heroiczne częściej narażone są na szkodliwe działanie stresu, również więcej rzeczy je stresuje. Jak zatem wyzwolić w sobie wewnętrzną moc, która pozwoli nam na przejęcie kontroli nad własnym zdenerwowaniem?

Każdy z nas ma wytyczoną jakąś granicę wokół siebie określającą bezpieczną przestrzeń, w której zachowujemy poczucie komfortu. Przekroczenie tej granicy sprawia, że nagle sytuacja staje się dla nas dyskomfortowa i stresująca. Nie oznacza to jednak, że ta granica jest stała i zawsze już będzie znajdować siew tym samym miejscu. Przy odrobinie pracy nad sobą możemy oddalić od siebie tę linię i sprawić, że obszar stresu zacznie się zmniejszać. Wystarczy systematycznie próbować przekraczać granicę i przyzwyczajać się do nowej rzeczywistości, która jeśli zostanie przez nas poznana – przestanie być rzeczywistością niepokojącą.

W jaki sposób wzmocnić w sobie siłę i odwagę?

1. Podejmowanie wyzwań
Każdy krok wykonany poza strefę komfortu to krok w kierunku oswojenia stresu. Nie musi to być wielki postęp, może to być np. powiedzenie tego, co się sądzi, a na co wcześniej brakowało odwagi. Takie otwarcie się na nowe myślenie ma jeden cel – pokazać nam nowy sposób radzenia sobie w różnych sytuacjach.

2. Planowanie celów
By pomału wprowadzić zmiany w życiu, należy zacząć od małych celów. Zmiana stylu życia i likwidacja rutyny pozwoli nabyć większą pewność siebie i odwagę do podejmowania nowych wyzwań. Umiejętność odnajdywania się w nowych okolicznościach wzmocni naszą siłę i umożliwi odważne stawianie czoła nieprzewidzianym sytuacjom.

3. Uwierzyć we własne możliwości
Dobrze jest otaczać się ludźmi, którzy w nas wierzą. To bardzo pomaga, bo ich wiara sprawia, że nasze poczucie wartości wzrasta. Takie wsparcie jest dobrym motywatorem do stawiania czoła przeciwnościom losu. Jeśli inni wierzą w nasze możliwości, z czasem kształtuje się również nasza wiara. Między innymi z tego powodu mówi się, że miłość oraz komplementy czynią nas silniejszymi.

4. Poczucie obowiązku
Istotna jest tutaj nasza postawa wobec nowych wyzwań. Jeśli będziemy myśleć o nich, jak o szansie, a sam fakt podjęcia się zadania uznamy za nasz obowiązek – dużo łatwiej będzie nam stawić temu czoło nić uciec. Zamiast rozmyślań i analizowania „po co” i „dlaczego” łatwiej nam będzie zakodować sobie przymus do działania. Naszym sprzymierzeńcem w takiej sytuacji będzie intuicja, umiejętność przewidywania i trzeźwego oceniania naszych szans.

5. Nie zwlekać
Będąc w sytuacji stresogennej, gdy musimy podjąć szybką decyzję – warto wykonać ją zanim dopadnie nas morze wątpliwości. Upływ czasu w sytuacjach nagłych i nerwowych często działa na naszą niekorzyść. Mogą bowiem pojawić się wątpliwości, a w nas wedrzeć się paraliżujący strach. Jeśli więc jedynym ratunkiem ma być skok z wysokości lub złapanie do ręki pająka – zróbmy to bezzwłocznie, a potem szybko zapomnijmy o sprawie.