Kamienne ścieżki

Kamienne ścieżki

Kamienne ścieżki
30.01.2007 11:25

Kamienne ścieżki mogą spełniać w naszych ogródkach bardzo wiele funkcji. To one bowiem staną się świetnym punktem granicznym pomiędzy poszczególnymi częściami zielonego królestwa czy też doprowadzą nas do cichego zakątka, w którym będziemy mogli odpocząć. Przede wszystkim jednak będą trwałą ozdobą naszego ogrodu.

Kamienne ścieżki mogą spełniać w naszych ogródkach bardzo wiele funkcji. To one bowiem staną się świetnym punktem granicznym pomiędzy poszczególnymi częściami naszego zielonego królestwa, doprowadzą nas do cichego zakątka, w którym będziemy mogli odpocząć i podumać, do miejsca, gdzie rozpalimy grilla i do schowanej w cieniu grządki ze świeżymi ziołami. Przede wszystkim jednak będą trwałą ozdobą naszego ogrodu.

Zalety kamiennych nawierzchni

Podstawową zaletą kamiennych nawierzchni jest ich trwałość. Jeśli tylko odpowiednio dobierzemy rodzaj kamienia możemy być pewni, że nawierzchnie z niego ułożone będą pięknie wyglądały przez długie lata. Większość materiałów jest bowiem nieścieralna i bardzo twarda. Możemy zatem wyłożyć nimi nie tylko ścieżki, po których będziemy chodzić, ale również na przykład miejsca, gdzie ustawimy ogrodowe meble. Mając nawierzchnię z kostki granitowej czy też bazaltowej możemy bez obaw postawić na niej najcięższe stoły i ławki.

Po takich nawierzchniach możemy też spacerować o każdej porze roku bez ryzyka zapadania się w grząską i mokrą po deszczu ziemię. Tu zawsze będzie miło i czysto. Z wyjątkiem, oczywiście, miejsc w pobliżu drzew, z których będą opadały liście (na takich odcinkach naszych ścieżek może robić się bardzo ślisko, dlatego też pamiętajmy, by systematycznie usuwać z nich suche liście).

Kamienne nawierzchnie dają też duże pole do popisu dla wszystkich miłośników wzorków i ciekawych połączeń. W zależności od rodzaju materiału kamienie będą miały bardzo różne kolory i kształty, a my będziemy mogli to wykorzystać tworząc z nich najróżniejsze kompozycje. Odpowiedni materiał

Materiały przeznaczone do układania kamiennych ścieżek są zazwyczaj bardzo trwałe, nieścieralne, odporne na wilgoć i na mrozy. Różnią się jednak między sobą stopniem tej wytrzymałości. Bardzo trwałe są na przykład różne odmiany granitu, czarny bazalt, biały marmur czy też porfir. I te właśnie świetnie nadają się na kamienne nawierzchnie. Z kolei piaskowiec czy kamienie wapienne są miękkie i bardziej kruche. Nie powinniśmy więc wykładać nimi terenu, po którym będziemy chodzić. Trzeba jednak przyznać, że są one bardzo ładne i świetnie pasują do niektórych ogrodów. Możemy więc wyłożyć nimi na przykład ozdobny murek.

Ciekawe ułożenia

Z kamieni możemy ułożyć w zasadzie wszystko to, co podpowie nam nasza wyobraźnia. Najważniejsze, by pasowało to do charakteru naszego ogrodu. Mówi się jednak, że należy przestrzegać jednej, ale za to bardzo ważnej zasady: nie stosujemy więcej jak trzech rodzajów kamienia. Inaczej bowiem zamiast ozdobić ogród wprowadzimy niepotrzebny chaos i wrażenie braku jakiejkolwiek kompozycji.

Przede wszystkim decydując się na kamienne ścieżki i nawierzchnie możemy tak dobrać rodzaj kamienia, by pasował on do naszego ogrodu zarówno swoją fakturą, jak i kolorem. Tym ostatnim możemy się tu nieco pobawić wplatając pomiędzy jasne kostki płytki ciemniejsze (lub odwrotnie). W ten sposób możemy zestawić ze sobą na przykład czarną kostkę bazaltową z kostką granitową.

Bawić się można nie tylko kolorem, ale również tworząc wzór, według którego kostka zostanie ułożona. Tu poza prostym ułożeniem można tworzyć paski, kwadraty, kratki, okręgi, rozety czy też kompozycje dachówkowate. Można użyć do tego kamieni w jednym kolorze lub uzupełniać je innym, mniej lub bardziej kontrastowym Wszystko zależy od stylu, w którym zaaranżowany jest nasz ogród oraz od jego powierzchni (gdy teren nie jest zbyt duży lepiej zdecydować się na najprostsze rozwiązania).

Zadanie niełatwe

Wbrew pozorom samo ułożenie kamiennej nawierzchni nie jest zadaniem łatwym. Jeśli nie dość dobrze przygotujemy teren, kamienie położymy nieumiejętnie i do tego źle je wypoziomujemy, nasze kamienne ścieżki nie będą nam zbyt długo służyły. Już po krótkim czasie mogą bowiem się zapadać i osuwać. Dlatego też najlepiej jednak o pomoc poprosić tu specjalistów, którzy podpowiedzą jak zrobić drenaż, przygotować odpowiednią podstawę i pięknie ułożyć kamienną kostkę.

Kamienne nawierzchnie mają wiele zalet, a przede wszystkim pięknie prezentują się niemal w każdym ogródku. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj kamienia i zastanowić się nad sposobem jego ułożenia. Potem pozostaje wykonanie ścieżek i placyków, i choć jest ono dość pracochłonne to nie należy się zniechęcać. Nagrodą będzie ich wytrzymałość i świetny wygląd przez wiele długich lat.

Źródło artykułu:WP Kobieta