Kamienny ogródek

Kamienny ogródek

Kamienny ogródek
30.08.2006 14:37, aktualizacja: 31.08.2006 15:29

Ogródek skalny to prawdziwe dzieło sztuki. To odrobina górskiego krajobrazu przeniesiona na własny kawałek ziemi. Jego założenie wymaga odrobiny zaangażowania, wysiłku i... fantazji. Jednak warto zainwestować czas i energię, bo skalniak doda naszemu ogrodowi dużo uroku.

Ogródek skalny to prawdziwe dzieło sztuki. To odrobina górskiego krajobrazu przeniesiona na własny kawałek ziemi. Jego założenie wymaga odrobiny zaangażowania, wysiłku i... fantazji. Jednak warto zainwestować czas i energię, bo skalniak doda naszemu ogrodowi dużo uroku.

Aby założyć skalniak musimy dobrze przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim miejsce, rodzaj gleby i materiału skalnego, a także dobór roślin.

Najlepsze miejsca dla skalniaka to odpowiednio oświetlony stok wzniesienia, dobrze osłonięty od wiatru. Istnieje jednak wiele odmian roślin, które wręcz preferują cień. Umieszczenie skalniaka na terenie wzniesionym zapewni właściwie nawodnienie. Jeśli planujemy umieszczenie go na płaskim terenie - zadbajmy o drenaż. Skalniaka nie należy planować w sąsiedztwie drzew, które będą uniemożliwiać odpowiednie nasłonecznienie.

Idealna dla roślin skalnych jest gleba dobrze przepuszczalna. Na potrzeby ogrodu skalnego możemy jednak przystosować także zwykłą ziemię. Wystarczy wymieszać ją w równych częściach z torfem i piaskiem. Wskazany jest także dodatek żwiru.

Dobierając materiał skalny, unikajmy skał miękkich, takich jak iły czy kreda. Niewskazane są też zbyt twarde kamienie wulkaniczne, takie jak granit czy bazalt. Idealny będzie tuf wapienny lub, nieco tańsza, skała piaskowa lub wapienna. Zasada układania skał jest prosta - zaczynamy od największych, wokół których kolejno rozmieszczamy egzemplarze mniejsze. Zakładając skalny ogródek musimy wybrać odpowiednie gatunki roślin oraz pamiętać o ich specyficznych wymaganiach. Rośliny wykorzystywane do tworzenia skalniaków to niewymagające gatunki wysokogórskie. Wytrzymają one nawet najbardziej ekstremalne warunki - niedobór wilgoci w glebie, silny wiatr, słońce i zmiany temperatury.

Polecane są różnego rodzaju byliny, rośliny cebulowe, bulwiaste, zielne, a także karłowe i płożące się iglaki. Najpiękniejsze rośliny kwitnące wiosną to m.in. smagliczka, gęsiówka, skalnica, zawciąg nadmorski, czosnek karatawski. Latem zaś za skalniakach zakwitną: dzwonki karpackie, goździki skalne, macierzanki, rojniki i rozchodniki. Z kolei jesienią najlepiej się prezentują: piaskowce, kocimiętka, lepnica, fiołki rogate i karłowe astry.

Aby skalniak kwitł przez całą zieloną część roku, dobierzmy takie gatunki, które są ozdobne w różnym czasie. Trudno osiągnąć taki efekt stosując rośliny tylko z jednej grupy i tworząc skalniak monotematyczny. Trwalszy i bardziej atrakcyjny będzie mieszany kamienny ogródek. Bardzo dekoracyjnie będą prezentować się rośliny zestawione kontrastowo pod względem koloru i kształtu.

Najwygodniej jest kupić rośliny w doniczkach, które możemy sadzić niemal przez cały sezon wegetacyjny. Rozmieszczając rośliny, musimy zadbać o odpowiednie odstępy między nimi. Te rosnące wolno możemy sadzić gęściej, dzięki czemu będą stanowić wyrazisty akcent. Rośliny ekspansywne sadzimy w większych odstępach, a nawet pojedynczo.

O skalniak musimy systematycznie dbać, co jakiś czas sprawdzając stabilność kamiennych konstrukcji i roślin, a także pamiętając o odpowiednim nawadnianiu. Kamienny ogródek na pewno odwdzięczy się nam za troskę i pielęgnację, stając się piękną ozdobą ogrodu.

Źródło artykułu:WP Kobieta