Karp co smakuje, że aż zaskakuje
Kuchnie świata przenikają do naszych domowych kuchni. Dostępność produktów i przepisów pozwala nam przygotować nawet najbardziej egzotyczne potrawy. Coraz trudniej nas kulinarnie zaskoczyć, no chyba że na stole pojawi się… karp!
02.12.2020 | aktual.: 02.12.2020 22:08
Obraz karpia na wigilijnym stole nikogo nie dziwi, ale codzienne wariacje na temat tej niepozornej ryby, inspirowane smakami z całego świata, zaskoczą niejednego niedowiarka. Gotowi na kulinarny eksperyment? #karpiujemy!
Podano do stołu
Karp na polskich stołach gości od wieków – pierwsze stawy rybne zakładano już w XII wieku. Współcześnie znamy go w jego tradycyjnej, świątecznej formie, czyli smażonych dzwonkach. Okazuje się, wiele tracimy nie jedząc karpia także na co dzień – ta słodkowodna ryba z lokalnej hodowli to nie tylko gwarancja wysokiej jakości i świeżości, ale również (a może przede wszystkim) smaku.
Karp doskonale odnajduje się w kuchniach całego świata! Wystarczy spojrzeć na wariację na temat fish&chips, czyli karpia w cieście piwnym z fasolką, domowymi frytkami i sosem tatarskim. To inspirowane kuchnią brytyjską danie na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie.
Sportowcy i osoby dbające o zdrową dietę powinny uważniej przyjrzeć się mini podpłomykom z karpiem i salsą z jesiennych pomidorów. To pomysł na lekką i pożywną przekąskę, idealną w porze lunchu, kolacji czy podczas spotkania ze znajomymi. Jeszcze więcej meksykańskiego charakteru dodają tej potrawie świeże zioła i słodka kukurydza.
Osoby zaintrygowane smakiem karpia w daniach z całego świata powinny wejść na stronę https://www.karpiujemy.pl/, gdzie znajdują się kolejne propozycje potraw od szefowej kuchni Adrianny Marczewskiej, znanej m.in. z programu Top Chef Polska.
Naturalne zaskoczenie
Zaskakujący smak karpia to nie tylko zasługa świeżych warzyw i ziół czy szczypty dobrze dobranych przypraw. Wiele zależy od metod hodowlanych. Zrównoważona, ekologiczna hodowla z poszanowaniem dobrostanu zwierząt wpływa na jakość oferowanej ryby. Mięso karpia jest bogate w aminokwasy, witaminy i składniki mineralne, zawiera dobrze przyswajalne białko i tłuszcze o prozdrowotnym działaniu, w tym kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.
Szybko i prosto
Wiele osób jest również zaskoczonych, jak proste jest przygotowanie karpia. Nawet usunięcie ości nie jest straszne, gdy zna się prosty trik kulinarny. Przed filetowaniem karpia należy dobrze naostrzyć nóż. W kolejnym kroku filet trzeba ponacinać w pionowe paski co 2-3 milimetry, uważając, by nie uszkodzić skóry ryby. Podczas smażenia tak rozdrobione ości po prostu wytapiają się i… gotowe!
Główny bohater kampanii #karpiujemy wciąż zaskakuje i wpływa na fali popularności do wielu polskich kuchni. Swoim smakiem udowadnia, że doskonale czuje się w kuchni rodzimej, jak i inspiracjach z całego świata. Ta lokalna i niepozorna ryba może zaoferować o wiele więcej niż jedno świąteczne danie i gościć na talerzach częściej niż raz do roku. Naturalnie zdrowy i smaczny karp jeszcze nie raz nas zaskoczy.