Trwa ładowanie...

Klauzula sumienia nie będzie przeszkodą do udzielenia pomocy medycznej. Zapadł przełomowy wyrok

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że klauzula sumienia nie może być przeszkodą w udzieleniu pomocy medycznej.

Klauzula sumienia nie będzie przeszkodą do udzielenia pomocy medycznej. Zapadł przełomowy wyrokŹródło: iStock.com
d14s6w5
d14s6w5

Jak podają "Wysokie Obcasy", wszystko zaczęło się od dwóch położnych – Szwedki Ellinor Grimmark oraz Norweżki Lindy Steen. Szwecja odmówiła im prawa do wykonywania zawodu w przypadku, gdy odmówią uczestnictwa przy zabiegu aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Kobiety postanowiły zgłosić sprawę do Trybunału Praw Człowieka, ale ten zgodził się z władzami Szwecji.

Zapadł przełomowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Kobiety żądały prawa do wykonywania zawodu z wykluczeniem asyst w procedurach przerwania ciąży. Powołały się wówczas na prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, prawo do wyrażania opinii praz zakaz dyskryminacji.

Zdaniem Trybunału ingerencja w wolność wyznania była w tym wypadku zgodna z prawem, gdyż w Szwecji personel medyczny ma obowiązek wykonywania wszystkich zleconych mu zadań wynikających z zakresu obowiązków. W tym państwie dostęp do aborcji jest powszechny, a zadaniem systemu opieki zdrowotnej jest zapewnienie pacjentom swobodnego dostępu do gwarantowanej opieki medycznej. Według Trybunału w tym przypadku ingerencja w prawa położnych była proporcjonalna i konieczna w demokratycznym społeczeństwie.

d14s6w5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Historie inspirujących kobiet

d14s6w5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14s6w5