Klauzula sumienia nie będzie przeszkodą do udzielenia pomocy medycznej. Zapadł przełomowy wyrok
Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że klauzula sumienia nie może być przeszkodą w udzieleniu pomocy medycznej.
18.03.2020 | aktual.: 18.03.2020 19:58
Jak podają "Wysokie Obcasy", wszystko zaczęło się od dwóch położnych – Szwedki Ellinor Grimmark oraz Norweżki Lindy Steen. Szwecja odmówiła im prawa do wykonywania zawodu w przypadku, gdy odmówią uczestnictwa przy zabiegu aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Kobiety postanowiły zgłosić sprawę do Trybunału Praw Człowieka, ale ten zgodził się z władzami Szwecji.
Zapadł przełomowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Kobiety żądały prawa do wykonywania zawodu z wykluczeniem asyst w procedurach przerwania ciąży. Powołały się wówczas na prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, prawo do wyrażania opinii praz zakaz dyskryminacji.
Zdaniem Trybunału ingerencja w wolność wyznania była w tym wypadku zgodna z prawem, gdyż w Szwecji personel medyczny ma obowiązek wykonywania wszystkich zleconych mu zadań wynikających z zakresu obowiązków. W tym państwie dostęp do aborcji jest powszechny, a zadaniem systemu opieki zdrowotnej jest zapewnienie pacjentom swobodnego dostępu do gwarantowanej opieki medycznej. Według Trybunału w tym przypadku ingerencja w prawa położnych była proporcjonalna i konieczna w demokratycznym społeczeństwie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl