Blisko ludziKlauzula sumienia nie będzie przeszkodą do udzielenia pomocy medycznej. Zapadł przełomowy wyrok

Klauzula sumienia nie będzie przeszkodą do udzielenia pomocy medycznej. Zapadł przełomowy wyrok

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował, że klauzula sumienia nie może być przeszkodą w udzieleniu pomocy medycznej.

Klauzula sumienia nie będzie przeszkodą do udzielenia pomocy medycznej. Zapadł przełomowy wyrok
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.03.2020 | aktual.: 18.03.2020 19:58

Jak podają "Wysokie Obcasy", wszystko zaczęło się od dwóch położnych – Szwedki Ellinor Grimmark oraz Norweżki Lindy Steen. Szwecja odmówiła im prawa do wykonywania zawodu w przypadku, gdy odmówią uczestnictwa przy zabiegu aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Kobiety postanowiły zgłosić sprawę do Trybunału Praw Człowieka, ale ten zgodził się z władzami Szwecji.

Zapadł przełomowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Kobiety żądały prawa do wykonywania zawodu z wykluczeniem asyst w procedurach przerwania ciąży. Powołały się wówczas na prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, prawo do wyrażania opinii praz zakaz dyskryminacji.

Zdaniem Trybunału ingerencja w wolność wyznania była w tym wypadku zgodna z prawem, gdyż w Szwecji personel medyczny ma obowiązek wykonywania wszystkich zleconych mu zadań wynikających z zakresu obowiązków. W tym państwie dostęp do aborcji jest powszechny, a zadaniem systemu opieki zdrowotnej jest zapewnienie pacjentom swobodnego dostępu do gwarantowanej opieki medycznej. Według Trybunału w tym przypadku ingerencja w prawa położnych była proporcjonalna i konieczna w demokratycznym społeczeństwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (9)