UrodaLaserowe zamykanie naczynek - sposób na rumień i pajączki na twarzy

Laserowe zamykanie naczynek - sposób na rumień i pajączki na twarzy

Laserowe zamykanie naczynek - sposób na rumień i pajączki na twarzy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Anna Bator
02.07.2018 23:13, aktualizacja: 18.03.2019 20:42

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który w gabinetach medycyny estetycznej wykonywany jest bardzo często. Pomaga on w zwalczeniu problemów związanych z rozszerzonymi naczynkami, które mogą powodować między innymi rumień i tzw. pajączki.

Co powoduje rozszerzanie naczynek?

Trwale rozszerzone naczynka włosowate, czyli tzw. teleangiektazje, powodują nieestetyczny wygląd skóry. Na jej powierzchni pojawiają się wówczas nitki lub pajączki, które na dalszym etapie mogą przylegać do siebie i tworzyć rumień.

Nie ma reguły, przy jakim typie skóry mogą pojawić się problemy z rozszerzonymi naczynkami. Najbardziej narażone są jednak osoby z cerą wrażliwą i delikatną.

Istnieje wiele czynników, przez które naczynka ulegają rozszerzeniu. Można wśród nich wymienić wypicie ciepłego napoju - kawy lub herbaty oraz spożywanie alkoholu i ostrych potraw. Naczynka mogą pękać również pod wpływem zmian temperatury i zmian warunków atmosferycznych. Wpływ na to może mieć również zdenerwowanie.

Na dwa tygodnie przed zabiegiem laserowego zamykania naczynek nie należy stosować ziół fotouczulających oraz leków z kwasem salicylowym. Długość fali lasera oceniana jest na podstawie głębokości zmian, jakie zaszły w organizmie.

Laserowe zamykanie naczynek - IPL

Jedną z metod laserowego zamykania naczynek jest zastosowanie lasera IPL. Specjalna głowica emituje światło o ustalonej częstotliwości, które naciera następnie w głąb naczynka i zostaje pochłonięte przez hemoglobinę. Wiązka lasera zostaje zamieniona w energię cieplną, a ścianki naczynka wkrótce ulegną wysuszeniu i obumarciu.

Zabieg IPL to najdroższy zabieg z zakresu laserowego zamykania naczynek. Cena za pojedynczy zabieg zależna jest między innymi od miejsca stosowania i waha się między 400 a 1000 złotych.

Laserowe zamykanie naczynek - VPL

Laser VPL to druga z metod zamykania naczynek krwionośnych. Metoda ta potrzebuje specjalnego urządzenia, dzięki któremu dochodzi do usunięcia mniejszych naczynek krwionośnych oraz przewlekłego rumienia. Na koniec specjalna głowica służy do zamknięcia naczynek.

Cena zabiegu laserem VPL jest nieco wyższa. Zabieg zamykania naczynek na policzkach kosztuje przykładowo 300 złotych.

Elektrokoagulacja

Obok laserowych technik na zamykanie naczynek, warto wspomnieć jeszcze o elektrokoagulacji. Metoda ta nie wykorzystuje lasera, ale prąd o wysokiej częstotliwości. Za pomocą specjalnej elektrody lekarz powinien dotknąć naczynka, którego białko zostaje ścięte. Efektem ubocznym tego zabiegu jest delikatne zaczerwienienie. Dosyć długo, bo około miesiąca, trwa również proces powrotu do zdrowia.

Elektrokoagulacja to najtańszy z zabiegów zamykania naczynek. Cena za zamkniecie jednego naczynka waha się od 20 do 50 złotych, ale warto pamiętać, że w tym przypadku nie mówimy o całej twarzy, ale jedynie o jej fragmencie.

Zamykanie naczynek na twarzy - wskazania po zabiegu

Po zabiegu laserowego zamykania naczynek należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do cery naczynkowej. Zawierają one między innymi witaminę K czy wyciąg z kasztanowca.

To jednak nie wszystko. Przynajmniej przez pierwszy okres po zabiegu należy unikać zbyt dużej ilości słońca, a sposobem na to są kremy z filtrami UVA i UVB. Oprócz tego należy stosować odpowiednią dietę i kremy nawilżające oraz zawierające witaminę K.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także