ModaLniane ubrania znowu na topie. Doceń wyjątkowy styl i trwałość

Lniane ubrania znowu na topie. Doceń wyjątkowy styl i trwałość

Lniane ubrania znowu na topie. Doceń wyjątkowy styl i trwałość
Źródło zdjęć: © iStock.com | javi_indy
19.06.2019 12:01

Ubrania z lnu są obecnie bardzo popularne. Ich oryginalna faktura, struktura, styl, ciekawa kolorystyka, a także aspekty ekologiczne to atuty, które warto docenić.

Naturalna nonszalancja — postaw latem na len

Len to tkanina bardzo trwała. Zakup ubrań z lnu to często koszt wyższy niż modeli z innych tkanin, ale naprawdę wart tego. Letnie spodnie, spódnice, sukienki topy i bluzki z lnu to klasyczny wybór, ale nie tylko, gdyż właściwości termoregulacyjne tej tkaniny są znane od dawna. W lnianej koszuli latem jest przewiewnie, a w chłodniejszy dzień ciepło.

Nie warto ulegać opiniom, że len to tkanina wyłącznie "po godzinach". Skomponuj białą koszulę z lnu z jeansami, a docenisz to świetne połączenie. Efektowne lniane bluzki z wiązaniami czy topy z lnianych dzianin to także propozycje godne uwagi, jeśli np. wybierasz się na popołudniowe przyjęcie u znajomych.

Lniane sukienki i koszule – idealne na lato

Zwiewne, lniane ubrania są przewiewne i pozwalają skórze oddychać, a do tego doskonale chronią przed palącym słońcem. Naturalna tkanina lniana wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale jeśli właściwie zadbasz o lniane ubrania, na długo zachowają intensywne kolory i efektowny wygląd. Klasyczna, ponadczasowa opcja to ubrania w kolorze naturalnego, niebielonego lnu lub w klasycznej bieli, niemniej tkanina ta w odcieniach beżu, zieleni, brązu, żółci i delikatnych czerwieni także prezentuje się pięknie.

Naturalny urok lnianych ubrań – znowu na topie

Jedną z charakterystycznych cech lnu, które przyczyniły się do tego, że został częściowo wyparty przez włókna syntetyczne i mieszanki z bawełną, jest jego podatność na zagniecenia. Wystarczy spędzić nieco czasu w lnianych spodniach, aby nad udami pojawiły się liczne zagniecenie przypominające papierową harmonijkę. Len jest odporny na wysoką temperaturę prasowania, ale nigdy nie prasujmy prawej strony ubrań, bo na powierzchni i wypukłych częściach szybko pojawią się świecące punkty. Jeśli żelazko zahacza np. o napy bądź kieszonki, prasuj przez czystą, bawełnianą ściereczkę.

Istnieje spore grono osób, które charakterystyczny wygląd ubrań z lnianych tkanin cenią właśnie za... zagniecenia i pofalowania. Dzięki nim możemy rozpoznać prawdziwy len i odróżnić go od podróbek lub materiałów łączących włókna lniane i domieszki syntetyków. Struktura tej tkaniny jest też uważana za jej walor. Jednak według nas warto zadbać o wyprasowaną odzież. Prosty sposób na to to także ułatwiacze prasowania w sprayu.

Dbaj o lniane ubrania, a odwdzięczą się trwałością

Rada? Zdecydowanie łatwiej poradzisz sobie z prasowaniem lnianej koszuli za pomocą praktycznej parownicy, gdyż len dobrze wygładza się, kiedy jest delikatnie wilgotny (ale nie mokry). Po prasowaniu warto powiesić ubranie, aby dokładnie wyschło. Zaleca się unikania silnych środków do czyszczenia oraz wysokiej temperatury prania (niektóre tkaniny lniane potrafią się zbiec), ale pomogą nam z kolei środki do zmiękczania tkanin. Ponadto z następnym praniem len staje się coraz bardziej miękki, a struktura materiału bardziej lejąca, zatem zagniecenia łagodniejsze i mniej widoczne.