Trwa ładowanie...
homoseksualizm
18-12-2011 09:56

Małżeństwa są zdrowe dla gejów

Legalizacja małżeństw osób tej samej płci może stworzyć zdrowsze środowisko dla gejów - informuje "American Journal of Public Health".

Małżeństwa są zdrowe dla gejówŹródło: Thinkstockphotos
dwbqhvg
dwbqhvg

Legalizacja małżeństw osób tej samej płci może stworzyć zdrowsze środowisko dla gejów - informuje "American Journal of Public Health". Jak wynika z amerykańskich badań, po zalegalizowaniu małżeństw gejów i lesbijek w stanie Massachusetts liczba wizyt gejów w placówkach medycznych znacząco spadła - niezależnie od tego, czy byli w stałych związkach, czy też nie.

Specjaliści z Columbia University Mailman School of Public Health przeanalizowali zapotrzebowanie na opiekę medyczną i psychologiczną 1211 homoseksualnych mężczyzn zarejestrowanych w określonym ośrodku zdrowia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających zmianę i 12 miesięcy po jej wprowadzeniu. Liczba wizyt spadła o 13 proc. - dotyczyło to między innymi problemów z ciśnieniem tętniczym, depresją oraz zaburzeniami adaptacyjnymi - co może wynikać ze zmniejszonego poziomu stresu.

Może to wynikać z korzystnego wpływu szczęścia na stan zdrowia - twierdzi brytyjska organizacja zajmująca się pomocą osobom zakażonym wirusem HIV. Osoby, które czują się obywatelami drugiej kategorii mają gorsze samopoczucie i są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań - nadużywania alkoholu, narkomanii czy ryzykownych zachowań seksualnych.

Wcześniejsze badania sugerowały, że geje częściej cierpią na depresję i mają myśli samobójcze niż mężczyźni heteroseksualni - co w pewnej mierze wynika ze społecznego wykluczenia. Z powodu zbyt małej liczby zarejestrowanych w przychodniach lesbijek nie analizowano wpływu legalizacji małżeństw homoseksualnych na ich zdrowie.

Stan Massachusetts był pierwszym stanem USA, w którym wprowadzono małżeństwa osób tej samej płci - obecnie są dozwolone jeszcze w pięciu innych.

(PAP/ma)

* Romans? Bardzo proszę - ale tylko lesbijski!

Świadome swych praw, kipiące seksualnością
*

dwbqhvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwbqhvg