UrodaMaskne. Czy wiesz jak pozbyć się trądziku od noszenia maseczki na twarzy?

Maskne. Czy wiesz jak pozbyć się trądziku od noszenia maseczki na twarzy?

Maskna często dotyka osoby noszące maseczkę ochronną.
Maskna często dotyka osoby noszące maseczkę ochronną.
Źródło zdjęć: © Getty Images
jkobylanska

08.06.2020 11:46, aktual.: 01.03.2022 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jednym z nieprzyjemnych następstw noszenia maseczki jest tzw. maskne, czyli charkterystyczny trądzik. Spowodowany jest gorącym, a przy tym wilgotnym powietrzem pod maseczką. Może doprowadzić do uszkodzenia skóry, co bezpośrednio łączy się z powstawaniem uporczywego trądziku. Czy tylko samo noszenie maseczki może spowodować maskne?

Odkąd został wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, wiele osób zaczęło uskarżać się na maskne. Co prawda, obecnie restrykcje związane z tym nakazem zostały złagodzone, ale wciąż istnieje ryzyko powstawania zmian skórnych. Przekonaj się, co jeszcze wpływa na powstawanie maskne i jak ewentualnie pozbyć się problemu.

Maskne – czym właściwie jest?

Nazwa maskne pochodzi od połączenia dwóch innych wyrazów, czyli "mask" i "acne". Inaczej mówiąc to trądzik wywołany noszeniem maseczek ochronnych. Przede wszystkim towarzyszą mu stany zapalne skóry, w tym problem z zaskórnikami oraz wągrami. Maskne bardzo często pojawia się u posiadaczy cery tłustej i trądzikowej, które na co dzień borykają się z różnymi niedoskonałościami.

Maskne – dlaczego się pojawia?

Oczywiście maskne może pojawić się na skórze tak naprawdę z wielu przyczyn. Jedną z nich jest kwestia zatrzymywania powietrza i śliny na jej powierzchni, czyli dokładnie to, co wydychamy. Materiał maseczki dosyć szybko wilgotnieje, co bezpośrednio przekłada się także na podwyższenie temperatury. Tym sposobem rozwija się wręcz idealne środowisko do rozwoju bakterii oraz szkodliwych drobnoustrojów. Maskne pojawi się wówczas, gdy dodatkowo twarz zacznie się nadmiernie pocić pod maseczką. Nie wybieraj maseczek wykonanych ze sztucznych materiałów, bo to one są głównymi sprawcami problemu trądziku. Kolejną przyczyną może być także nieprawidłowa higiena, czyli zbyt rzadkie albo błędne pranie maseczek. Maskne nie będzie problemem, jeżeli będziesz codziennie prać maseczki w bezpiecznych 60 stopniach.

Maskne – jak się pozbyć problemu?

Przede wszystkim wybieraj maseczki z przewiewnej bawełny, dzięki czemu na pewno unikniesz maskne. Unikaj kilkugodzinnego noszenia maseczek na twarzy, a także często myj ręce i nie dotykaj twarzy niezdezynfekowanymi dłońmi. Chcąc skutecznie chronić się przed maskne, dokładnie pielęgnuj i nawilżaj skórę. Wzmacniaj warstwę hydrolipidową naskórka, aby ochronić się przed wnikaniem drobnoustrojów. Miej pod ręką toniki albo naturalne olejki (np. pomarańczowy albo lawendowy) – z ich pomocą spryskasz skórę pod maseczką. Równie dobrym pomysłem na pozbycie się maskne, co regularne nawilżanie twarzy jest rezygnacja z ciężkiego makijażu. Dodatkowo obciąża on skórę, a to nie jest zbyt dobre połączenie z wysoką temperaturą i wilgotnym powietrzem.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także