UrodaMydło niejedno ma imię

Mydło niejedno ma imię

Większość z nas uwielbia aromatyczne kąpiele w pianie. Kiedy namydlamy naszą skórę białą pianą, czujemy się jak prawdziwe boginie. Jednak nie każda kostka mydła i nie każda butelka z kremem myjącym ma na naszą skórę tak dobroczynny wpływ, jak nam się wydaje.

Mydło niejedno ma imię

27.08.2007 | aktual.: 31.05.2010 12:00

Większość z nas uwielbia aromatyczne kąpiele w pianie. Kiedy namydlamy naszą skórę białą pianą, czujemy się jak prawdziwe boginie. Jednak nie każda kostka mydła i nie każda butelka z kremem myjącym ma na naszą skórę tak dobroczynny wpływ, jak nam się wydaje.

Stojąc w sklepie kosmetycznym przed półką z mydłami, możemy stracić głowę. Przed naszymi oczami mienią się kolorowe pudełka, buteleczki i kostki, w których kryje się obiecywana przez producentów tych specyfików gładkość, jędrność i aksamitny dotyk naszej skóry. Mydła kuszą nas obietnicami tego, że doskonale wymasują, nawilżą, oczyszczą, natłuszczą naszą skórę, a nawet mogą zadziałać jak afrodyzjak. Żadnemu z nich nie możemy się oprzeć, ale przecież wreszcie musimy się na coś zdecydować? Jak zatem dokonać dobrego wyboru i zapewnić swojej skórze właściwą higienę i pielęgnację, a sobie poczucie choć odrobiny luksusu...

Mydła w płynie

Po dawnych czasach, w których królowało znane z piosenek mydełko w kostce pozostały już tylko wspomnienia. Kiedy do naszych sklepów trafiły mydła w płynie i tzw. balsamy myjące pod prysznic większość z nas szybko stała się ich wielbicielkami. Takie mydła w płynie są przede wszystkim wygodne, łatwiej je przechowywać, po wylaniu kilku ich kropel na gąbkę czy myjkę, łatwo się pienią i wydają się bardziej higieniczne niż mydlane kostki. Nie każde mydło w płynie jest jednak warte polecenia.

Kupując wybrany kosmetyk dla siebie warto się kierować nie tylko jego zapachem, ale przede wszystkim składem. Ważne, aby mydło miało naturalny dla naszej skóry odczyn pH 5,5 i było dostosowany do potrzeb naszej skóry. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy skórę wrażliwą lub alergiczną i łatwo o jej podrażnienia. Wówczas najważniejsze są naturalne składniki takiego mydła – wśród tych ostatnio coraz popularniejszych znajdziemy między innymi algi morskie, minerały, perły czy nawet jedwab. Odpowiednie składniki pielęgnacyjne mydła uzupełniają i wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową skóry, chroniąc ją przed nadmierną utratą wilgoci i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Wszelkie tego typu żele i kremy pod prysznic regularnie stosowane potrafią rzeczywiście poprawić elastyczność skóry, nawilżyć ją i nadać jej gładkość. Zaletą mydeł w płynie jest też często ich wielofunkcyjność. Część z nich oprócz funkcji myjących, ma jednocześnie właściwości masujące, peelingujące, modelujące, wygładzające, natłuszczające, czy nawet jak zapewniają producenci – antystresowe.

Jednocześnie opakowania z żelem czy kremem w płynie są zwykle bardziej poręczne niż typowa kostka mydła. Można je ustawić na półeczce w kabinie prysznicowej albo zawiesić na specjalnym uchwycie, dzięki odpowiednim kształtom butelki. Dodatkowo specjalne pompki lub dozowniki do mydła w płynie ułatwiają wyciśnięcie odpowiedniej ilości kosmetyku na gąbkę, nawet, kiedy mamy mokre dłonie i butelka z mydłem mogłaby nam się wyślizgnąć.

Mydła w kostkach

Kiedyś mawiało się, że mydło w kostce wysusza skórę. Jednak dzisiejsze mydła w kostkach to prawdziwe cuda kosmetyki, które nie tylko rozpieszczają naszą skórę, ale i zachwycają nas swoim wyglądem i smakowitymi zapachami. Dostępne obecnie w wielu sklepach mydła w kostce są robione ręcznie i sprzedawane na wagę. W specjalnych mydlarniach aż mieni się od soczystych barw i zapachów tylko naturalnych składników mydełek. Atutem mydeł ręcznie robionych jest nie tylko ich oryginalny wygląd, kolor, zapach, ale przede wszystkim zawartość gliceryny, dzięki której nawet najbardziej wysuszona skóra uzyska maksymalne nawilżenie.

Dodatkowo tego typu kosmetyki myjące są zrobione tylko z naturalnych składników, takich jak między innymi miód, płatki kwiatów, owoce, wyciągi z oliwek i ziół oraz barwników i olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Do najbardziej dobroczynnych dla naszej skóry składników mydeł w kostkach należą między innymi: otręby, sól z Morza Martwego, ryż, płatki kwiatów, czy naturalny pumeks lub gąbka morska tzw. "loofa".

Zawarte w mydełkach naturalne substancje mają zwykle działanie kojące i regeneracyjne, a ich zapach orzeźwia i pobudza nasze ciało. Mydła glicerynowe, podobnie jak te w płynie, dzięki specjalnym dodatkom peelingującym (np. pumeks, loofa, ryż), złuszczają naskórek, oczyszczają go, masują skórę i sprawiają, że staje się ona bardziej jędrna i lepiej ukrwiona.

Ręcznie robione mydła w kostce potrafią być niepowtarzalnym prezentem dla bliskich. Nie dość, że będą służyć urodzie i pielęgnacji obdarowanego, to jeszcze mogą go rozbawić. W mydlarniach można bowiem znaleźć mydełka w naprawdę zabawnych kształtach – w tym np. tortu, serca, misia, czy bardziej pikantne o kształcie penisa czy piersi.

Kostka czy żel? To tylko kwestia gustu, upodobań i wygody. Niezależnie bowiem od formy mydła, które dla siebie wybierzemy, najważniejsze, aby odpowiadało ona naszej skórze, pielęgnowało ją i dawało nam przyjemność, kiedy zanurzamy się w strugach porannego prysznica lub w aromatycznej pianie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)