UrodaNa pomoc pękającym piętom

Na pomoc pękającym piętom

Na pomoc pękającym piętom
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.08.2010 14:03, aktualizacja: 28.05.2018 14:55

Pękające pięty to bolesna przypadłość dotykająca ludzi w różnym wieku. Proces wysuszania się skóry doprowadza do jej stwardnienia i powoduje utratę naturalnej elastyczności w konsekwencji doprowadzając do pojawienia się szczelin w jej strukturze. Zdrowa skóra stóp gwarantuje ochronę i zabezpiecza przed infekcjami. Pomocą i fachową poradą służą podolodzy.

Pękające pięty to bolesna przypadłość dotykająca ludzi w różnym wieku. Proces wysuszania się skóry doprowadza do jej stwardnienia i powoduje utratę naturalnej elastyczności w konsekwencji doprowadzając do pojawienia się szczelin w jej strukturze. Zdrowa skóra stóp gwarantuje ochronę i zabezpiecza przed infekcjami. Pomocą i fachową poradą służą podolodzy.

Nieodpowiednio nawilżona i wysuszona skóra, pokryta nadmiernym i nieusuwanym, zrogowaciałym naskórkiem zaczyna stwarzać problemy - zaczyna pękać i powodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Innymi przyczynami pękających pięt są przede wszystkim nadwaga, nieodpowiednia higiena, noszenie niewłaściwego, źle dobranego obuwia i wreszcie niedobory witaminy A oraz czynniki związane z chorobami skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)
, zła przemiana materii, zaburzenia krążenia krwi i zmiany ortopedyczne. Problem ten jest szczególnie widoczny wiosną i latem, kiedy źle dobrane i niedopasowane obuwie wywołuje ucisk stopy. Noszenie odpowiednio dobranego obuwia jest szalenie ważne – należy stosować buty „pełne”, które eliminują możliwość „zwisania pięt”, czyli ich wystawania poza obręb podeszwy. Ponadto w wypadku pękających pięt niedopuszczalne jest ubieranie butów na gołą stopę – wymagane są skarpetki.

- Rogowacenie naskórka jest zjawiskiem normalnym i jak najbardziej pożądanym, dzięki któremu nasz organizm jest otoczony ochroną przed szkodliwymi czynnikami płynącymi z zewnątrz. Niestety, nadmierny proces rogowacenia nie jest wskazany, a pojawia się najczęściej w miejscach stałego ucisku czy też regularnych otarć, przez co podrażniona skóra zaczyna twardnieć i pękać. Na to schorzenie cierpi spora liczba ludzi otyłych, często diabetyków oraz kobiet w ciąży - mówi Kosmetolog mgr Elżbieta Korczak, specjalista pielęgnacji stóp, właścicielka Certyfikowanego Gabinetu Kosmetycznego Powszechny Program Profilaktyczny (PPP) Zdrowe – Nogi w Tarnowie.

Jak sobie pomóc w domu?

Rogowacenie naskórka jest przypadłością z tendencją do nawracania, a proces ten niesie za sobą również pożądany efekt, mianowicie pomaga w walce ze szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Niestety, nie da się samemu profesjonalnie usunąć nadmiaru zrogowaciałego naskórka, aczkolwiek można przyczynić się, by efekt uzyskany w wyniku profesjonalnie przeprowadzonego zabiegu w gabinecie kosmetycznym utrzymywał się jak najdłużej. Jedną z takich metod jest kąpiel z zastosowaniem soli ziołowej do stóp z dodatkiem lawendy, co przyczyni się wydatnie do zmiękczenia zrogowaciałego naskórka.

Porównaj ceny na tanio.pl - Kremy do stóp

Kolejnym sposobem jest usunięcie nadmiaru zrogowaciałego naskórka mechanicznie, przy pomocy odpowiedniej tarki. Ważne jest, aby tarka była pokryta specjalnym papierem ściernym. Należy się wystrzegać tarek metalowych, a w przypadku zastosowania pumeksu zwracać uwagę by był on przypisany do każdego użytkownika z osobna, gdyż przez wzgląd na strukturę pumeksu bardzo ciężko jest dostatecznie oczyścić go z opiłków skóry.

- W pielęgnacji domowej pięt nieodzowne są odpowiednie kremy i maści. Muszą one charakteryzować się dużą zawartością tłuszczów i wosków wysokiej jakości (np. lanolina) oraz mydła medycznego, które dezynfekuje, leczy, zmiękcza oraz zapewnia skuteczną ochronę przed infekcjami. Najodpowiedniejszą porą do ich zastosowania jest noc, ponieważ podczas snu stopy odpoczywają. Z kolei rano warto stosować kremy i balsamy głęboko nawilżające bogate w mocznik, co pozwoli wpłynąć na odpowiednie nawilżenie stóp w ciągu dnia ― tłumaczy Kosmetolog mgr Elżbieta Korczak.

Po pomoc do specjalisty

W przypadku pękających pięt swoje kroki powinniśmy skierować do specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp. W Polsce w ramach Powszechnego Programu Profilaktycznego Zdrowe Nogi działają certyfikowane gabinety pielęgnacji stóp z odpowiednio przeszkolonym personelem przeprowadzającym zabiegi przy wykorzystaniu wiodących i istniejących już od przeszło stu lat marek sprzętu i specjalistycznych preparatów przeznaczonych tylko i wyłącznie do pielęgnacji stóp (Gehwol, Gerlach). Działanie pod szyldem PPP Zdrowe Nogi daje gwarancje bezpieczeństwa i zachowania rygorów istniejących w branży medycznej (jednorazowe narzędzia, sterylizacja w autoklawie, jednorazowa folia do brodzika, rękawiczki, klapki na frezy etc.).

- Pierwszą czynnością wykonywaną przez specjalistę jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu z pacjentem w przedmiocie przebytych chorób oraz oględziny stóp, naskórka i paznokci. Dopiero po postawieniu odpowiedniej diagnozy przystępuje się do zabieg. ― tłumaczy mgr Elżbieta Korczak - W pierwszej kolejności moczy się stopy w specjalistycznej soli ziołowej, poczym przy użyciu wysokiej jakości frezarki (mokrej lub z odkurzaczem przy wykorzystaniu frezu obrotowego) opracowuje się zrogowaciały naskórek. Ważne jest, aby naskórek w okolicach pięt eliminować tylko i wyłącznie w kierunku równoległym do pęknięć oraz nie usuwać zbyt dużo zrogowaciałego naskórka naraz, gdyż przyczynia się to do jego szybkiego odrastania. ― dodaje Elżbieta Korczak, kosmetolog.

Porównaj ceny na tanio.pl - Kremy do stóp

Leczenie w gabinecie polega w głównej mierze na głębokim usuwaniu poprzez ścieranie zrogowaciałej warstwy naskórka. W ten sposób zmniejszają się rozpadliny w piętach, a skóra powoli powraca do pożądanego stanu. -Zabieg wieńczy założenie odpowiedniej maseczki na stopy, w skład której wchodzi specjalna maść zawierająca m.in. naturalne olejki eteryczne, pantenol, bisabolol oraz wysokiej jakości tłuszcze. Zabieg należy powtarzać co 2 tygodni. - mówi Kosmetolog mgr Elżbieta Korczak, specjalista pielęgnacji stóp.

Bez ścisłej współpracy pacjenta z podologiem/ lekarzem/ kosmetologiem osiągnięcie pożądanego stanu pierwotnego skóry nie jest możliwe. Warunkiem koniecznym leczenia jest stosowanie odpowiednich preparatów nie tylko w trakcie wizyt w gabinecie, ale również w domowej, codziennej pielęgnacji. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, być konsekwentnym i wytrwałym, gdyż każdy przypadek jest inny i każdy stan pękających pięt leczy się indywidualnie.

Kiedy do lekarza?

W przypadkach, kiedy pęknięcia sięgają skóry właściwej powodując ból, krwawienia i wysięki specjalista pielęgnacji stóp zaleci w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem, aby poprzez leczenie farmakologiczne załagodzić istniejący stan i dopiero wówczas podejmie się dalszego leczenia.

Suplementy diet na pękające pięty

Należy przyjmować suplementy, w skład, których wchodzą m.in. witamina A i E oraz beta-karoten. Witaminę A należy przyjmować nie tylko w postaci kapsułek, ale również w formie płynnej wcierając ją w pęknięty i zrogowaciały naskórek. Poza witaminą A do wcierania możemy użyć np. Linomag lub alantoinę. Duże znaczenie ma także uzupełnianie codziennej diety w warzywa i owoce.

- Przy wyborze preparatów do pielęgnacji pękających stóp bez wątpienia należy skupić się na ich składzie. Niezmiernie istotne jest by były one bogate w takie składniki jak m.in. mocznik, gliceryna, aloes, sód-PCA, ceramidy oraz lanolina. Wszystkie one razem przyczyniają się do regeneracji i leczenia skóry przywracając jej należytą strukturę, elastyczność oraz zapewniając odpowiednie nawilżenie poprzez uregulowanie gospodarki wodnej skóry, ponadto chronią one skórę przed wysuszeniem, zmiękczają naskórek i przywracają jej funkcje ochronne - kwituje Elżbieta Korczak.

Porównaj ceny na tanio.pl - Kremy do stóp

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także