Nigdy nie rób po wypiciu kawy. Ekspert bije na alarm

Nigdy nie rób po wypiciu kawy. Ekspert bije na alarm

Pijesz kawę? Nigdy nie rób tej rzeczy po jej spożyciu
Pijesz kawę? Nigdy nie rób tej rzeczy po jej spożyciu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Valentyn Volkov
29.09.2023 13:32, aktualizacja: 17.01.2024 19:17

Mnóstwo ludzi rozpoczyna swój dzień od porannej kawy. Przed lub po jej wypiciu dziarsko maszerują do łazienki, aby umyć zęby. Okazuje się, że kolejność, w jakiej wykonywane są te dwie czynności, może wpływać na nasze zdrowie oraz wygląd zębów.

Kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest też często używana w domu i ogrodzie np. do stworzenia naturalnych nawozów lub peelingów do ciała. Badania naukowe potwierdzają, że ten czarny napar poprawia pamięć i koncentracje, krążenie krwi, a także redukuje stres i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób takich jak cukrzyca, depresja czy choroba Parkinsona. Dodatkowo pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz dodaje energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szkodliwe właściwości kawy

Niestety ukochany napój milionów ma także negatywne działanie na nasze zdrowie, zwłaszcza gdy spożywamy go w nadmiarze. Nierozsądne ilości kawy mogą prowadzić do utraty cennych elektrolitów takich jak magnez, potas i sód. 

Wiadomym jest także, że picie kawy może doprowadzić do powstawania widocznych przebarwień na zębach. Dlatego większość osób po wypiciu kawy decyduje się na szczotkowanie zębów, co jednak okazuje się nie najlepszym pomysłem.

Dlaczego najlepiej myć zęby przed kawą?

Niewielu zdaje sobie sprawę, że natychmiastowe szczotkowanie zębów po wypiciu kawy, może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia zębów. Takie działanie może prowadzić do ścierania i osłabiania szkliwa, które jest naturalną ochroną przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki fizyczne i chemiczne.

Kiedy myć zęby - przed czy po kawie?
Kiedy myć zęby - przed czy po kawie?© unsplash.com | Jarosław Cyborski

Dlatego lepiej jest zadbać o higienę jamy ustnej przed wypiciem kawy. Jeśli pasta ląduje na naszych zębach przed kawą, nie tylko pomaga pozbyć się kamienia nazębnego, ale również zapobiega osadzaniu się zabrudzeń, zmniejszając przy tym ryzyko powstawania odbarwień.

Aby uniknąć negatywnych skutków picia kawy i najlepiej zadbać o zdrowie zębów, należy je myć przed spożyciem czarnego napoju. Dodatkowo po wypiciu kawy warto przepłukać usta wodą. Zdaniem dentystów najlepiej sięgać po szczoteczkę i pastę do zębów przynajmniej pół godziny po spożyciu kofeinowego napoju. W tym czasie ślina będzie miała szansę zneutralizować kwaśne pH w naszej jamie ustnej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta