Blisko ludziO seksie w czasie miesiączki

O seksie w czasie miesiączki

O seksie w czasie miesiączki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
20.10.2009 11:06, aktualizacja: 24.06.2010 09:40

Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, by kochać się podczas okresu. Niewątpliwie stanowi to jednak temat tabu, bo choć z jednej strony nic, co ludzkie nie jest nam obce, to jednak…

Jednym nie mieści się to w głowie. Dla innych ten czas jest dobry na seks tak jak każdy inny. Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, by kochać się podczas okresu. Niewątpliwie stanowi to jednak temat tabu, bo choć z jednej strony nic, co ludzkie nie jest nam obce, to jednak…

Restrykcyjna kultura islamu uznaje okoliczności, w których stosunek płciowy jest zakazany także w małżeństwie. Kochać nie wolno się właśnie podczas krwawienia miesięcznego, gdyż wówczas kobieta uznana jest za nieczystą. Zalecenia takie mają swoje źródło w Koranie: „trzymajcie się z dala od kobiet podczas okresu miesięcznego i nie zbliżajcie się do nich dopóki się nie oczyszczą.” Nawet obecnie w naszej, zachodnioeuropejskiej kulturze panują przekonania, że w czasie okresu nie wolno piec ciasta, bo wyjdzie zakalec, albo nie wskazane jest farbowanie włosów, bo nie będziemy wówczas zadowolone z efektów.

Jak kocha to poczeka?
W zależności od długości cyklu miesięcznego kobiety, menstruacja trwa przeciętnie ok. 5 dni. Krwawieniu towarzyszą także bóle brzucha, pleców i ogólne rozdrażnienie (o czym nikomu przypominać nie trzeba). To normalne, że nie masz wówczas ochoty na seks i nikt nie może Ciebie do niego zmuszać!

Jednak wiele pań mówi, że współżycie podczas miesiączki pozwala im rozluźnić się, a orgazm łagodzi wszelkie dolegliwości bólowe. Co więcej, często kobiety, które stosują doustną antykoncepcję mają wówczas większą ochotę na seks (gdy pigułka powoduje spadek libido, to właśnie w czasie przerwy w stosowaniu występuje krwawienie i wzmożone chęci na miłosne igraszki). Zwiększone pożądanie związane jest także z ustąpieniem napięcia przedmiesiączkowego.

Krew stanowi przede wszystkim problem psychologiczny. Kojarzona jest z bólem, cierpieniem, brudem, czymś po prostu złym. Jej widok stanowi pewnego rodzaju blokadę zarówno dla kobiety, jak i dla jej partnera. Omdlenia w czasie pobierania krwi, czy na sam jej widok to częsta reakcja. Także jej zapach powodować może mdłości. Jeżeli więc wzbudza ona tak negatywne uczucia u Ciebie lub u partnera, to lepiej przeczekać ten trudny czas, w końcu to tylko kilka dni…

Bezpieczny seks? - miesiączka NIE jest metodą antykoncepcji!

- To jeden z najczęściej wymienianych mitów, związanych z seksem - mówi Arleta Gomuła, edukatorka seksualna, prowadząca zajęcia w trójmiejskich szkołach - Wiele nastolatek wierzy, że gdy kochają się w czasie okresu to nie ma możliwości, by zaszły w ciążę. Pęd cywilizacyjny, stres, zmiany klimatu i środowiska powodują, że cykle nie są tak regularne jak kilkadziesiąt lat temu. Nie można więc w 100 procentach powiedzieć, że w czasie miesiączki nie zajdzie się w ciążę.

Tylko w przypadku „idealnego”, książkowego cyklu dni niepłodne wypadają w czasie miesiączki, choć oczywiście ryzyko ciąży w tym czasie jest niższe. Plemniki mogą jednak przeżyć w ciele kobiety kilka dni, a więc istnieje możliwość, że dotrwają do momentu, gdy zapłodnienie będzie możliwe.

Lekarstwo na bóle
Leki przeciwbólowe, rozkurczowe, okłady… Różne są sposoby łagodzenia comiesięcznych dolegliwości, takich jak bóle w dole brzucha, czy pleców. Wiele pań woli jednak inny „środek”. Często zdarza się, że podczas okresu libido wzrasta, a orgazm staje się idealnym „lekiem”. W efekcie szczytowania następuje odprężenie i uczucie błogostanu, które pozwalają kobiecie rozluźnić się. Także wydzielane podczas seksu hormony – endorfiny- sprzyjają pozytywnym emocjom i działają przeciwbólowo. Przede wszystkim higiena!
O tym, jak bardzo istotna jest higiena w czasie miesiączki nie trzeba powtarzać. Tym bardziej należy więc zadbać o nią w czasie stosunku. Złuszczający się naskórek stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii. A zaszkodzić możecie sobie nawzajem. Obowiązkowe mycie przed i po współżyciu to podstawa. Seks pod prysznicem nie tylko pozwoli uniknąć infekcji, ale także zwiększy komfort obojga stron (spływająca woda zmywa krew). Długotrwały kontakt krwi ze skórą i błonami śluzowymi może powodować podrażnienia, dlatego też należy przecierać miejsca, które zostały zabrudzone (można użyć np. zwilżonych chusteczek).

Warto też w trakcie stosunku użyć prezerwatywy. Podczas miesiączki łatwiej jest zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową lub poprzez krew. Wzrasta więc ryzyko zachorowania na żółtaczkę typu B, kiłę, czy rzeżączkę. Jeżeli zauważysz u siebie upławy, czyli żółtą, szarą lub białą wydzielinę, która brudzi bieliznę zgłoś się koniecznie do lekarza. Jest to jeden z objawów infekcji, którego nie wolno lekceważyć. Długotrwałe zaniedbanie może prowadzić nawet do bezpłodności!

Miłosne igraszki na czerwonym dywanie bądź ręczniku mają sprawić, że nie będziesz myślała o plamieniu. Nic jednak na siłę! Decyzja o współżyciu podczas miesiączki powinna dotyczyć Was dwojga. Jeżeli partner nie ma na to ochoty (przeraża go widok krwi ukochanej lub po prostu czuje pewnego rodzaju odrazę), a Ty nie wyobrażasz sobie seksu, gdy masz okres to poprzestańcie na przytulaniu i głaskaniu. Też doskonale łagodzą comiesięczny ból!