Blisko ludziObciążone stopy

Obciążone stopy

Obciążone stopy
20.04.2005 15:36, aktualizacja: 03.04.2018 16:25

W ciąży i przez kilka miesięcy po porodzie muszą dźwigać więcej kilogramów niż zwykle. Bądź dla swoich stóp wyjątkowo dobra.

Pod koniec ciąży brzuch utrudnia schylanie się i sprawia, że nie da się zbyt długo wytrwać w niewygodnej pozycji. Z kolei po porodzie bolą miejsca, w których zostały założone szwy, a wtedy nawet zwykłe obcinanie paznokci staje się nie lada wyzwaniem. Stóp nie można jednak zaniedbywać, bo szybko odpłacają pięknym za nadobne – zaczynają kiepsko wyglądać, boleć lub – co gorsza – chorować. Dlatego jeśli pielęgnacja sprawia Ci kłopot, poproś kogoś o pomoc albo wybierz się do pedikiurzystki. Pielęgnuj Twoje stopy potrzebują nawilżania i odżywiania, dlatego po kąpieli i osuszeniu (pamiętaj o przestrzeniach między palcami!) wcieraj w nie odżywcze kremy i balsamy.
Stopy, a zwłaszcza ich zewnętrzne krawędzie i pięty, wymagają również złuszczania. Martwy naskórek najlepiej usuwać za pomocą peelingów. Jeśli pięty są wyjątkowo szorstkie, pomocne będą preparaty złuszczające – kupisz je w aptece. Możesz także z umiarem korzystać z tarek i pumeksów. Skórek nie obcinaj, tylko rozmiękcz je podczas kąpieli i odsuń drewnianym patyczkiem albo ręcznikiem. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko i nie zaokrąglaj boków, ponieważ to sprzyja ich wrastaniu.
W okresie okołoporodowym możesz się bardziej pocić. Dotyczy to również stóp. Dlatego warto spryskać je dezodorantem albo wmasować w nie zapobiegający poceniu krem. Daj odpocząć Pod koniec ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie Twoje stopy mogą być trochę spuchnięte – to normalne, o ile obrzęki nie są zbyt duże i znikają w ciągu nocy. Żeby jednak nie pogłębiać problemu, staraj się ich nie przeciążać. Unikaj zbyt długiego stania i często zmieniaj pozycję. Gdy czujesz, że są obolałe, zdejmij buty i połóż się z uniesionymi nogami. Zrezygnuj również ze zbyt ciasnych ściągaczy przy skarpetkach – działają jak opaska uciskowa.
* Wybierz buty*
Wraz ze zmieniającą się sylwetką przesuwa się środek ciężkości, co sprawia, że trudniej utrzymać równowagę. Buty zatem musisz mieć stabilne. Stopa powinna być dobrze podparta, a obcasy szerokie, niewysokie (do pięciu centymetrów), ale i nie mogą być całkiem płaskie. *Wilgoć sprzyja otarciom i powstawaniu infekcji, dlatego obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów.
*
W ciąży na skutek działania hormonów rozluźniają się stawy. Z tego powodu Twoje stopy mogą się powiększyć nawet o cały rozmiar. Ma na to wpływ również obrzęk. Największy jest wieczorem
, dlatego jeśli zamierzasz kupić nową parę butów, wybierz się do sklepu pod koniec dnia.

Beata Turska