Blisko ludziOdzyskanie długu

Odzyskanie długu

Odzyskanie długu
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
13.03.2010 19:18, aktualizacja: 15.03.2010 16:11

Od stycznia do końca maja br. byłam w związku z pewnym mężczyzną. W trakcie tej naszej znajomości pożyczyłam mu pieniądze – ok. 7 tysięcy zł. Od czasu naszego rozstania on jeszcze się ze mną nie rozliczył.

Od stycznia do końca maja br. byłam w związku z pewnym mężczyzną. W trakcie tej naszej znajomości pożyczyłam mu pieniądze – ok. 7 tysięcy zł. Część dałam mu w gotówce, a część przelałam na jego konto. Od czasu naszego rozstania on jeszcze się ze mną nie rozliczył. Co tydzień wysyłam mu smsa z zapytaniem, kiedy odda pieniądze. Początkowo pisał, że jak sprzeda motor, potem, że jak sprzeda samochód. Dwa razy prosił już o numer konta, ale do dziś nie było żadnego przelewu z jego strony. Co powinnam zrobić? Czy mam założyć sprawę w sądzie o wyłudzenie? Jakie mam szanse na odzyskanie długu?

W świetle prawa cywilnego doszło do zawarcia między Panią a osobą, której przekazała Pani pieniądze, umowy pożyczki uregulowanej w art. 720 Kodeksu cywilnego (dalej w skrócie „KC”). Zarówno niezachowanie formy pisemnej, jak też brak określenia terminu zwrotu, oprocentowania czy zabezpieczenia nie czynią tej umowy nieważną.

Jednakże ze względu na art. 720§2 KC w związku z art.74 KC niezachowanie formy pisemnej przy udzielaniu pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych powoduje, że w przypadku sporu sądowego niedopuszczalny będzie dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt udzielenia pożyczki.

W opisanym przypadku posiada Pani jednak korespondencję z dłużnikiem, z której wynika fakt zawarcia umowy pożyczki. Jest to tzw. początek dowodu na piśmie, którym może być każdy dokument (w tym np. wydruk wiadomości e-mail lub sms-a - tak orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o sygnaturze II CK 527/03) wskazujący, iż czynność została dokonana. Takie uprawdopodobnienie, zgodnie z art.74§2 KC in fine, powoduje że w Pani sprawie możliwe będzie prowadzenie dowodu ze świadków lub przesłuchania stron. W celu dochodzenia spłaty pożyczki powinna złożyć Pani w sądzie pozew o zapłatę.

W pozwie należy przytoczyć okoliczności zawarcia umowy, a także wskazać wszystkie dowody, które mogą świadczyć o udzieleniu pożyczki (zeznania świadków, potwierdzenia dokonania przelewów, etc.).

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.