UrodaPachnące bukiety

Pachnące bukiety

Pachnące bukiety
02.01.2007 12:52, aktualizacja: 31.05.2010 19:08

Perfumy, w których wykorzystane zostały kwiatowe olejki i esencje, to chyba najbardziej klasyczne zapachy. Dodatkowo specjaliści od zapachów wciąż eksperymentują, tworząc nowe, czasem zaskakujące połączenia.

Perfumy, w których wykorzystane zostały kwiatowe olejki i esencje, to chyba najbardziej klasyczne zapachy. Od wieków kochają je kobiety na całym świecie. Są bardzo różnorodne i dlatego też każda z pań, bez względu na upodobania, wśród kwiatowych zapachów może znaleźć taki, który będzie jej w pełni odpowiadał. Zmysłowa, ale ulotna woń indyjskiej tuberozy, ciężki i duszny bez, eleganckie irysy czy też świeżość geranium – wybór jest naprawdę duży. Dodatkowo specjaliści od zapachów wciąż eksperymentują, tworząc nowe, czasem zaskakujące połączenia.

Czy róża zawsze pachnie tak samo?

Kwiatowe substancje zapachowe otrzymuje się nie tylko z kwiatów danej rośliny, ale również z jej łodyg, liści, korzeni, nasion czy też kory (jeśli jest to krzew lub drzewo). Zdarza się, że z jednego gatunku uzyskuje się dwie lub nawet trzy różne substancje zapachowe i każdą z nich wykorzystuje się w zupełnie innych perfumach.

O różnorodności zapachów decyduje także fakt, że w obrębie jednego gatunku pojawiają się różne zapachy. Poszczególne odmiany danej rośliny mogą bowiem dla wyspecjalizowanego w tej dziedzinie „nosa” pachnieć zupełnie inaczej.

Nam często wydawać się może, że róża pachnie w jeden, dla siebie właściwy sposób. Dla perfumeryjnych kreatorów jednak subtelne różnice między zapachem dwóch odmian różanych gatunków mogą być znaczące i istotne przy doborze do odpowiednich kobiecych pachnidełek.

Wspomniana róża jest tu świetnym przykładem, ponieważ ma wiele odmian cenionych w przemyśle perfumeryjnym. W opisie perfum czytamy, że róża wchodzi w skład zarówno zapachu Kenzo Flower By Kenzo, jak i kompozycji Estee Lauder Pleasures Intense. W rzeczywistości jednak, by obie te kompozycje sprawiały wrażenie perfekcyjnie skonstruowanych, w pierwszym przypadku została użyta wysoko ceniona róża bułgarska, w drugim zaś róża marokańska (wykorzystywana w perfumach równie często). Obie są w tych kompozycjach niezastąpione. Podobnie jest z wieloma innymi roślinnymi składnikami kwiatowych zapachów.

Bukiety kwiatów

Współczesne pachnidła odeszły daleko od czystej postaci zapachów konkretnych kwiatów. Zawsze jest to bowiem kompozycja złożona z co najmniej kilkunastu składników. Oczywiście, występują one w różnym stężeniu i różnych ilościach, co przesądza o tym, że jakiś zapach możemy potem określić jako fiołkowy czy jako taki, w którym wyraźnie wyczuwamy woń irysa lub gardenii.

Do najczęściej występujacych i dominujacych należą róże, fiołki, jaśmin, geranium, gardenia, narcyz, tuberoza czy kwiat ylang-ylang. W różnych połączeniach zmieniają się nieco ich naturalne zapachy, a tym samym powstają nowe i niepowtarzalne kompozycje zapachowe, z których część staje się klasyką i od wielu lat króluje wśród kobiecych perfum.

Zapachy na każdą okazję

W zależności od połączeń kwiaty mogą tworzyć zarówno te lekkie i zwiewne zapachy, które świetnie sprawdzają się na co dzień, jak i te wieczorowe, stanowiące uzupełnienie eleganckich kreacji.

Do pierwszej grupy z pewnością możemy zaliczyć zapach Adidas Floral Dream, którego nuta serca została skomponowana z lilii, gardenii i róży. W najbardziej ulotnej nucie głowy zaś odnajdziemy olejek z bergamotki (co prawda nie jest to kwiat, ale niejadalna pomarańcza kalabryjska, ale jej zapach bliższy jest kwiatowemu niż cytrusowemu).

Lekki i zwiewny jest także klasyczny już zapach Armaniego Aqua di Gio. Wyraźna woń jaśminu, frezji i białego hiacyntu uzupełnia mieszanka zapachów owocowych, co razem tworzy niezwykle świeże i lekkie perfumy, po które najaczęściej sięgają kobiety energiczne i aktywne.

Skojarzenia z kwiatami nasuwa czasem już sam flakonik. Tak jest chociażby w przypadku perfum Kenzo Flower by Kenzo, gdzie podłużna, wysoka butelka kryje w sobie czerwony kwiat maku. W samym zapachu zaś odnajdziemy bułgarską różę, kwiat dzikiego głogu czy fiołki. Całość zaś delikatnie uzupełnia wanilia i białe piżmo, które nadają całej kompozycji lekko orientalną nutę.

OD CZEGO ZALEŻY MOC ZAPACHÓW?
Prawdziwe bogactwo kwiatowych bukietów odnajdziemy też w klasycznych już zapachach Elizabeth Arden 5th Avenueczy Cacharel Anais Anais. W skład pierwszej z kompozycji wchodzą między innymi bez, kwitnąca lipa, magnolia, konwalia, bułgarska róża, fiołek, indyjska tuberoza, egzotyczny kwiat ylang-ylang. Zapach ten jest połączeniem klasyki z odrobiną nowoczesności.

Druga z kompozycji jest delikatniejsza i bardziej naturalna, jednak równie kobieca i pociągająca. Tworzą ją między innymi konwalie, jaśmin, gardenia, lilie, a także kwiat ylang-ylang.

Kwiatowe nowości

Na perfumeryjnym rynku kwiatowe kompozycje cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Każdy kolejny rok przynosi nowe propozycje światowych kreatorów mody. Pojawiły się np. nowe kwiatowe perfumy, jak na przykład zapach firmy Burberry – Burberry London, będący nową wersją klasycznej kompozycji spod znaku charakterystycznej kratki. Tym razem na pierwszy plan wybiły się róże, stokrotki, jaśmin i piwonie. Rok 2006 przyniósł również nowy kwiatowy zapach Estee Lauder Pleasure Exotic, w którym egzotyczne kwiaty (m.in. bambusa, hibiskusa i pomarańczy) zostały uzupełnione esencjami owocowymi (mango, marakuja, grejpfrut), tworząc nieco słodką kompozycję.

Kompozycje kwiatowe odnajdziemy niemal u wszystkich perfumeryjnych kreatorów. A jeśli lubimy właśnie takie zapachy to warto sięgnąć również chociażby po pozostałe zapachy Estee Lauder (firma ma w swojej ofercie bardzo dużo świeżych kwiatowych propozycji), Diora (Dune, Jadore, Pure Poison czy też Tendre Poison) czy Chanel (Chance). Wśród bogactwa kwiatowych zapachów na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródło artykułu:WP Kobieta