Blisko ludziPielgrzymka dla narzeczonych

Pielgrzymka dla narzeczonych

Pielgrzymka dla narzeczonych
Źródło zdjęć: © sxc.hu
16.03.2010 12:08, aktualizacja: 16.03.2010 14:56

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie narzeczeni, zakochani i małżonkowie otaczani są szczególną opieką, gdzie zanoszone są prośby samotnych o dar miłości, o dobrego męża czy żonę, narzeczonych o udane małżeństwo, poślubionych o przezwyciężenie trudów wspólnego życia.

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie narzeczeni, zakochani i małżonkowie otaczani są szczególną opieką, gdzie zanoszone są prośby samotnych o dar miłości, o dobrego męża czy żonę, narzeczonych o udane małżeństwo, poślubionych o przezwyciężenie trudów wspólnego życia. Gdzie małżeństwa z kilkuletnim stażem uroczyście świętują swe rocznice i dziękują za przeżyte lata razem. Tym miejscem jest Kalisz - a dokładnie znajdujące się w mieście Sanktuarium św. Józefa.

Przed znajdującym się tam cudami słynącym obrazem Świętej Rodziny klękają osoby poszukujące miłości, pragnące w niej wytrwać lub ją na nowo ożywić i - jak przekonują ci, którzy obrali sobie świętego Józefa za patrona - nigdy nie zostają zawiedzeni.

Wstawiennictwo świętego przywróciło zdrowie ciężko chorym, uratowało życie uwięzionym w niemieckich obozach, pozwoliło poszukującym i ubogim znaleźć dobrą pracę. I ratuje małżeństwa.

Narzeczonych, którzy w ramach ślubnych przygotowań pragną nie tylko zadbać o wygląd, lecz również pogłębić łączącą ich więź duchową, zapraszam na pielgrzymkę do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Jan Paweł II zawierzył polskie rodziny

Wszystko zaczęło się w 1670 roku - mieszkaniec pobliskiej wsi cudownie uzdrowiony z ciężkiej choroby za przyczyną św. Józefa jako wotum ufundował dla kaliskiej kolegiaty obraz Świętej Rodziny. Kościół, do którego trafił obraz, był jednym z najstarszych w Polsce, bo powstał już w XII wieku. Od XVII wieku przed tym obrazem lub u tego świętego cuda wyprosiło już szereg Polaków. A Jan Paweł II, podczas wizyty w Kaliszu w 1997 roku, powierzył tam opiece świętego wszystkie polskie rodziny.

Obraz, który słynie cudami, w XVIII wieku został udekorowany pięknymi srebrnymi sukienkami oraz złotymi koronami ufundowanymi przez księcia Jędrzeja Ogińskiego. W tym samym wieku ówczesny papież, Pius VI, koronował obraz. Srebrne i złote ozdoby skradziono jednak 200 lat po koronacji - w 1983 roku. Obraz został ponownie koronowany w 1985 roku.

Szczególne uroczystości odbywają się w kaliskim sanktuarium co roku 19 marca - w dzień Świętego Józefa Oblubieńca Maryi.

Pierwszy czwartek dla zakochanych

W każdy pierwszy czwartek miesiąca do sanktuarium przybywają natomiast pielgrzymki osób modlących się o miłość - zarówno samotnych, jak i zakochanych i kochanych. Pojedynczych osób, par, grup i całych rodzin. Wszyscy mogą nie tylko pomodlić się przed cudownym obrazem i uczestniczyć we Mszy świętej, ale także wysłuchać wykładów o małżeństwie, wziąć udział w warsztatach poświęconych tematyce wspólnego życia. Pogłębić w ten sposób tajemniczy i fascynujący temat miłości.

Bo miłość to piękny, ale jakże trudny dar - stan zakochania pełen jest wspaniałych uniesień, ale ileż w nim jest też okrutnych zawodów! Narzeczeństwo to zapewne najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety i każdego mężczyzny, ale ileż w nim jest niepewności! Wreszcie małżeństwo i rodzina to niewątpliwie spełnienie marzeń kobiet i mężczyzn, ale ileż w nim bywa smutku i trudności i jak trudno w nim czasem wytrwać. Zwłaszcza dziś, gdy tak wiele małżeństw się rozpada, cudowne wsparcie jeszcze bardziej jest zakochanym potrzebne...