FitnessPoradnik alergika

Poradnik alergika

Alergie nazywane są chorobami cywilizacyjnymi. Ocenia się, że liczba osób podatnych na reakcje alergiczne podwaja się co dziesięć lat. Ponadto uczuleniowa reakcja na dany czynnik może się pojawiać w dowolnym momencie życia.

Poradnik alergika

18.01.2008 | aktual.: 27.05.2010 17:21

Alergie nazywane są chorobami cywilizacyjnymi. Ocenia się, że liczba osób podatnych na reakcje alergiczne podwaja się co dziesięć lat. Ponadto uczuleniowa reakcja na dany czynnik może się pojawiać w dowolnym momencie życia. Istnieje wiec szansa, że każdy z nas możesz potrzebować kilku rad ułatwiających życie wśród obecnych wszędzie alergenów.

Jedna z najczęściej spotykanych reakcji to alergiczny nieżyt nosa, którego podstawowym objawem jest nieustanny katar z często towarzyszącym mu łzawieniem oczu. Do innych popularnych postaci alergii należą astma oskrzelowa, dolegliwości skórne oraz zapalenie spojówek. W razie wystąpienia którejkolwiek formy alergii potrzebna jest stała opieka lekarska, a czasem regularnie przyjmowane leki.

Część z nas żyje z alergią, nie wiedząc o problemie lub bagatelizując objawy. Jest to jednak ryzykowne postępowanie. Choroba nie poddana leczeniu może się nasilić, wiec jeśli podejrzewamy ją u siebie lub kogoś z najbliższych, warto skorzystać z konsultacji u lekarza alergologa.

Podczas wizyty prawdopodobnie zostanie przeprowadzony wywiad oraz testy alergiczne. Bardzo powszechną forma badań są testy skórne, podczas których na skórę nanoszone są próbki alergenów. Reakcja naskórka (wcześniej delikatnie naruszonego) pozwala na ujawnienie uczulenia. Jego objawem są zwykle swędzące bąble w miejscach zaaplikowanych alergenów, ale w łagodniejszych przypadkach występuje czasem tylko zwykłe zaczerwienienie.

Ponieważ uczulać może prawie wszystko, nie wykonuje się testów na wszystkie możliwe czynniki. W diagnozowaniu uczuleń dużą rolę odgrywa samoobserwacja pacjenta. Jeśli zauważymy u siebie reakcję alergiczną, powinnyśmy zastanowić się nad jej powodem. Może miałyśmy kontakt z nowym zwierzęciem albo zjadłyśmy coś nietypowego dla codziennego jadłospisu. W okresie wysokiego stężenia pyłków w powietrzu warto też przypomnieć sobie, czy nie byłyśmy na długim spacerze. Diagnozę trudno postawić za pierwszym razem, jednak eliminacja niektórych czynników i wyznaczenie kilku, które wydają się pacjentowi podejrzane, jest doskonałą wskazówką przy leczeniu.

Jeśli stwierdzony alergen jest trudny do wyeliminowania, często zaleca się odczulanie. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku, najlepiej więc zasięgnąć porady u specjalisty. Wiele można też zrobić samodzielnie, w zależności od przyczyny uczulenia:
• roztocza (a konkretnie na ich odchody, to jeden z najczęstszych alergenów) – lepiej zrezygnować z dywanu, zasłon i mebli tapicerowanych, szczególnie w pokoju sypialnym, co ograniczy mnożenie się roztoczy; pościel i ubrania warto prać regularnie w temperaturze wyższej niż 60 stopni, a meble przecierać specjalnymi preparatami roztoczobójczymi; całe mieszkanie trzeba jak najczęściej odkurzać, korzystając z odkurzacza wyposażonego w odpowiednie filtry
• płyn, proszek do prania – czasem wystarczy zmienić detergent na łagodniejszy, by problem zniknął;
• składniki kosmetyków – może pomóc stosowanie tych hipoalergicznych;
• pyłki roślin – w sezonie pylenia staraj się wychodzić na spacery wczesnym rankiem albo pod wieczór, wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest niższe;
• domowe zwierzę – pomogą częste kąpiele i dokładne mycie rąk po każdym kontakcie.

Niezależnie od rodzaju alergii (także tej w formie astmy oskrzelowej) niezastąpione jest regularne uprawianie sportu, które zwiększa wydajność płuc. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zwrócić się do lekarza specjalisty.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)