Praktyczne sposoby pielęgnacji roślin

Praktyczne sposoby pielęgnacji roślin

Praktyczne sposoby pielęgnacji roślin
08.03.2006 15:32, aktualizacja: 20.03.2006 13:24

Na wiosnę zaczynamy wielkie przesadzanie, wymianę ziemi i dokarmianie kwiatów doniczkowych Kończy się zima, więc nadchodzi czas, aby zająć się domowymi kwiatkami. Przyjrzyjmy się uważnie, jak im można pomóc, aby rosły i kwitły coraz ładniej.

Na wiosnę zaczynamy wielkie przesadzanie, wymianę ziemi i dokarmianie kwiatów doniczkowych Kończy się zima, więc nadchodzi czas, aby zająć się domowymi kwiatkami. Przyjrzyjmy się uważnie, jak im można pomóc, aby rosły i kwitły coraz ładniej.

Nowe życie w nowej ziemi
Którym roślinom i jak zmieniamy doniczki oraz podłoże:

  1. Jeśli korzenie zaczynają być widoczne na powierzchni ziemi lub wyrastają poprzez otwór w dnie doniczki, roślinę przesadzamy do większej doniczki wypełnionej nowym podłożem. Roślinę ostrożnie wyjmujemy, a jeśli są z tym trudności, rozbijamy starą doniczkę. Nie otrząsamy korzeni z ziemi, czyli zachowujemy starą bryłę korzeniową. Sadzimy ją w nowej, większej doniczce.
  2. Jeśli roślina słabo się rozwija, wymieniamy tylko ziemię. Możemy bowiem podejrzewać, że wyczerpała ona składniki odżywcze znajdujące się w starym podłożu. Wyjmujemy ją z doniczki, usuwamy nożem zewnętrzną warstwę bryły korzeniowej, czyli ścinamy naokoło plastry o grubości ok. jednego centymetra, po czym sadzimy z powrotem do tej samej doniczki ale wypełnionej nową ziemią.
  3. Dosypujemy nową ziemię roślinom, których nie chcemy przesadzać do większej doniczki (dlatego, że np. na większą nie mamy miejsca). Przechylamy doniczkę i zeskrobujemy ostrożnie (uwaga na korzenie!) kilkucentymetrowej grubości warstwę z powierzchni ziemi. Na jej miejsce wsypujemy nowe podłoże.

Uwagi:
Przez osiem tygodni nie dokarmiamy świeżo przesadzonych roślin. Amarylis nie lubi przesadzania. Najlepiej kwitnie, gdy rośnie ciągle w tej samej doniczce, a jego korzenie ciasno ją wypełniają.

Jakie stosować podłoże?
W sklepach ogrodniczych sprzedawane są mieszanki odpowiednie dla różnych gatunków roślin. Kupujemy zatem dla cebulowych podłoże do roślin cebulowych, dla paproci - podłoże do paproci itd. Uniwersalną mieszanką jest mieszanka torfowa. Pamiętajmy, że jest ona uboga w składniki odżywcze. Wymaga wzbogacenia nawozami, które można kupić osobno.

Uwaga: ziemia ogrodowa nie nadaje się do uprawy roślin doniczkowych.

Dieta na zielone liście
Kiedy zacząć nawożenie
Starych roślin od lutego, ponieważ pod wpływem coraz dłuższego dnia rozpoczynają intensywną wegetację i są bardzo zgłodniałe. Rośliny nowo kupione zaczynamy dokarmiać po sześciu tygodniach od przyniesienia ze sklepu, a przesadzone - po ośmiu od momentu przesadzenia. Które dokarmiać
Objawami głodu jest mizerny wygląd zielonych przyjaciół. Mają wtedy słabe, wiotkie łodygi, drobne, często żółknące lub opadające liście, nie kwitną (w przypadku roślin kwitnących).

Dla których dieta odchudzająca
Rośliny chorują z nadmiaru nawozów. Mają wtedy zdeformowane, pokryte brązowymi plamami liście o spalonych brzegach. Na glinianych doniczkach i na powierzchni ziemi wydziela się biały, krystaliczny osad. Jeśli objawy przekarmienia są bardzo wyraźne, roślinę trzeba przesadzić do nowego podłoża. W innych przypadkach wystarczy dwu, a nawet trzymiesięczna głodówka.

Jak dokarmiać
W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór nawozów łatwych do stosowania. Nawozy w płynie stosujemy w rozcieńczeniu (uwaga na instrukcję). Możemy podawać mocno rozcieńczony nawóz podczas każdego podlewania. Dostarczamy wtedy roślinom małych ale stałych dawek składników odżywczych, nie powodując ich bardzo bujnego wzrostu (ważne dla roślin uprawianych w małych doniczkach). Nawozy dolistne są doskonałe w przypadku roślin cierpiących z głodu. Dają prawie natychmiastowy efekt. Pałeczki i tabletki to nawozy wolno i stopniowo (przez sześć miesięcy) wchłaniane przez korzenie. Stosując je może na pół roku zapomnieć o nawożeniu. Ich słabą stroną są tzw. gorące plamy, czyli miejsca dużej koncentracji nawozów, które mogą uszkodzić korzenie. Dlatego nawozy te umieszczamy na obrzeżach doniczek. Uwaga: Nawozy zawierają zwykle składniki konieczne do zrównoważonego rozwoju roślin, ale są też nawozy specjalne, np. azotowe powodujące szybki rozwój liści dla roślin, których właśnie liście są największą ozdobą, lub nawozy
potasowe dla kwitnących.

W piciu najważniejszy jest umiar.

Raz a dobrze
Większość roślin lubi napić się dobrze za jednym razem, a ponownie dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie. Błędem jest częste podlewanie. Gdy robimy to małą ilością wody - nie przesiąka ona do dna doniczki i roślina usycha; gdy podlewamy często i obficie - korzenie gniją. Przed podlaniem należy sprawdzić (dotykając palcami) czy ziemia jest przeschnięta po czym obficie podlać wodą wodociągową, odstałą przez noc.

Objawy zbyt obfitego podlewania
Gnicie, zwijanie się lub żółknięcie liści, brązowienie końcówek liści, pleśń na kwiatach, gnicie korzeni. Roślinę trzeba przesadzić do nowego podłoża zmieszanego z perlitem - substancją dostępną w kwiaciarniach, zapewniającą dobry drenaż. Do roślin wrażliwych na nadmiar wilgoci należą kaktusy i inne sukulenty.

Objawy przesuszenia
Łodygi są wiotkie, liście żółkną, zwijają się i opadają, kwiaty szybko przekwitają. Za mało wilgoci mogą mieć rośliny uprawiane w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dodajmy do ich podłoża wermikulitu, który zatrzymuje wodę i przykryjmy ziemię mchem torfowcem. Rośliny szybko ginące z braku wody to niecierpki, pierwiosnki, widliszki.