UrodaPryszcze na plecach - dlaczego się pojawiają i jak je leczyć?

Pryszcze na plecach - dlaczego się pojawiają i jak je leczyć?

Pryszcze na plecach - dlaczego się pojawiają i jak je leczyć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

20.08.2018 15:43, aktual.: 26.08.2018 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pryszcze na plecach w strukturze przypominają zmiany skórne powstałe w wyniku trądziku pojawiającego się w okolicach dekoltu i twarzy. Mimo to, ze względu na lokalizację, znacznie ciężej jest się ich całkowicie pozbyć. Jak walczyć z trądzikiem na plecach?

Pryszcze na plecach - skąd się biorą?

Pryszcze na plecach najczęściej pojawiają się u osób, które borykają się z trądzikiem pospolitym, za którego powstanie odpowiedzialne są hormony i nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Ponadto w momencie, kiedy zostaje wytworzona nadmierna ilość sebum, na skórze pojawia się stan zapalny, który sprzyja pojawieniu się dodatkowych bakterii.

Co więcej, zmiany skórne na plecach mogą być wywołane przez niewłaściwie dobrane produkty kosmetyczne np. środki do pielęgnacji włosów, których nieprawidłowe stosowanie może doprowadzić do pojawienia się krost ropnych. Oprócz tego, częstą przyczyną powstawania pryszczy na plecach są powszechne zaniedbania higieniczne, w wyniku których zgromadzony pot całkowicie zatyka pory.

Trądzik na plecach - jak leczyć?

Jeśli na plecach pojawią się pierwsze pryszcze, powinno się skonsultować cały proces z dermatologiem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę leczenia. Ponadto w momencie nasilenia się objawów lekarz bardzo często decyduje się prowadzić pacjenta, wykorzystując te same leki, które przepisuje się podczas leczenia skutków trądziku pospolitego.

Oprócz tego, powszechną metodą leczenia są retinoidy, które stosuje się miejscowo, a ich właściwości ułatwiają wypłukiwanie zaskórników oraz znacznie osłabiają reakcję zapalną. Jedną z najpopularniejszych metod walki z wypryskami na plecach u kobiet jest również stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, których działanie zatrzymuje wytwarzanie przez organizm androgenów, co przekłada się na zwolniony proces produkcji sebum oraz zmniejsza zdolność skóry do występowania na niej zmian skórnych.

Krosty na plecach - jak dbać o skórę z trądzikiem?

W przypadku wystąpienia pryszczy na plecach powinno się w szczególny sposób zadbać o właściwą pielęgnację skóry. Za najważniejszą uważa się właściwą wentylację, a więc możliwość dostarczenia optymalnej ilości powietrza do miejsca zmienionego chorobowo. Z tego względu powinno się unikać obcisłych ubrań, a używać takich, które są przewiewne i wykonane w całości z bawełny.

Ponadto niezmiernie ważną kwestią w pielęgnacji skóry z trądzikiem staje się codzienna higiena i co najmniej jedna kąpiel z wykorzystaniem specjalnej szczotki, która pozwoli wysuszyć krosty i odpowiednio zabezpieczyć je przed kontaktem z bakteriami i innymi zanieczyszczeniami. Podczas mycia należy również pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków przeciwtrądzikowych, np. żeli, które posiadają właściwości złuszczające, antybakteryjne oraz znacznie zmniejszające skutki trądziku na plecach.

Komentarze (9)