Ranking uczelni wyższych 2018. Czyli gdzie pracodawcy szukają pracowników
Ranking może być sugestią, gdzie studiować, ale jest też mapą do poszukiwań młodych talentów dla przyszłych pracodawców. Już po raz 19. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" stworzyła Ranking Szkół Wyższych. Wysoka pozycja w zestawieniu jest oznaką prestiżu, ale przede wszystkim wartości, jakie daje konkretna uczelnia. Maturzyści od lat kierują się tą listą, a absolwenci szczycą dyplomami z tych miejsc.
29.05.2018 12:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zwycięzcami tegorocznego zestawienia są ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Co prawda pierwsza uczelnia zdobyła 100 punktów we wskaźniku rankingowym, a druga 99,6, ale przy różnicy wynoszącej 0,5 pkt, kapituła przyznawała tę samą lokatę. Trzecie miejsce zajęła Politechnika Warszawska i tym samym przypieczętowała dominację tej trójki drugi rok z rzędu. W rankingu znalazły się 94 szkoły wyższe, a zespołem oceniającym kierował prof. Michał Kleiber. Kryteria oceny były dość złożone, dlatego Ranking jest uznawany za prestiżowy i opiniotwórczy, a studenci co roku sugerują się przy wyborze studiów również nim.
Najlepszymi niepublicznymi uczelniami okazały się kolejno: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Z kolei w kategorii uczelni zawodowych pierwsza trójka przedstawia się następująco: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.
Na ocenę składa się kilka kryteriów, które mają swoją wagę procentową. I tak największy udział w punktacji ma efektywność naukowa, w której zawiera się m.in. efektywność pozyskiwania środków na badania, publikacje, cytowania czy rozwój kadry własnej. Inne współczynniki ukryto pod hasłami: absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, prestiż, warunki kształcenia, innowacyjność czy umiędzynarodowienie. Ostatnie dotyczy kierunków prowadzonych w językach obcych, kadry oraz żaków z zagranicy, a także programu wymiany studenckiej.
Pełną metodologię i zestawienie można znaleźć na stronie z publikacją Rankingu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl