Rozstępy po ciąży - jak im zapobiegać?
04.09.2018 12:19, aktual.: 26.02.2019 20:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rozstępy po ciąży to częsty problemem estetyczny świeżo upieczonych mam. Są one naturalnym następstwem pękania włókien kolagenowo-elastynowych w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry. Walka z rozstępami po ciąży jest bardzo trudna, dlatego w myśl zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, warto już od początku ciąży wdrożyć odpowiednią profilaktykę przeciwrozstępową.
Picie dużej ilości wody
Absolutną podstawą w zapobieganiu rozstępów po ciąży jest systematyczne nawadnianie organizmu. Picie dużej ilości wody to najlepsze co przyszła mama może zrobić, by po urodzeniu dziecka uniknąć nieestetycznych i trudnych do pozbycia się zmian skórnych.
Woda pozytywnie oddziałuje na kondycję skóry, wzmacnia włókna kolagenowo-elastynowe, a także wspomaga proces usuwania szkodliwych toksyn z organizmu.
Dbanie o przyjmowanie witamin i substancji mineralnych
Jedną z przyczyn rozstępów powstających w trakcie ciąży jest niedostateczne dbanie o swoją dietę. Tymczasem to, co kobieta je w trakcie ciąży bezpośrednio wpływa na zdrowie dziecka, a także na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Z tego powodu nie należy zapominać, że w dieta kobiet w ciąży powinna być zbilansowana i pełna witamin oraz substancji mineralnych. Szczególne znaczenie mają witamina A, witamina E i witamina C - związki te wzmacniają błonę skóry, wspomagają proces produkcji kolagenu, a także przyspieszają regenerację naskórka.
Wykonywanie masaży zapobiegających rozstępom
Bardzo ważnym elementem w zapobieganiu rozstępom po ciąży jest wykonywanie masaży - można użyć do tego rąk, ale znacznie lepszym pomysłem jest wykorzystanie profesjonalnego masażera. Co więcej, masowanie skóry całego ciała powinno iść w parze z jej nawilżeniem za pomocą kosmetyków o działaniu ujędrniającym.
Do tego celu można wykorzystać naturalne oleje lub oliwkę do ciała. Przy tym warto pamiętać, że newralgiczne punkty (uda, brzuch, biodra i pośladki) należy masować nawet dwa razy dziennie, co może być nieco męczące, ale z pewnością warte wysiłku.
Złuszczanie naskórka
W profilaktyce przeciwrozstępowej istotnym punktem jest także regularne złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu prostemu zabiegowi, wykonywanemu raz na 3-4 dni, można przygotować skórę na przyjęcie składników aktywnych zawartych w preparatach nawilżających.
Kosmetyki przeciw rozstępom
"Jaki krem na rozstępy"? "Skuteczny balsam na rozstępy". "Najlepsza maść na rozstępy". To częste tematy rozmów przyszłych mam obawiających się powstania blizn. Chociaż kosmetyki te przeznaczone są dla kobiet w ciąży, nie zawsze zaleca się stosowanie ich w pierwszym trymestrze. Takie zabiegi zawsze należy konsultować z lekarzem.
Zadaniem kosmetyków przeciw rozstępom w ciąży jest poprawa elastyczności skóry i jej nawilżenie, a także zapobieganie podrażnieniom. Wśród składników balsamów czy kremów przeciw rozstępom znaleźć można wyciąg z bluszczu czy skrzypu, pantenol, glicerynę, alantoinę oraz kwas hialuronowy.
Ćwiczenia dla kobiet ciężarnych
Ciekawym pomysłem na zapobieganie rozstępom w ciąży jest ćwiczenie. Wiele kobiet w ciąży całkowicie zaprzestaje ćwiczeń z obawy o zdrowie swojego dziecka. Tymczasem jest to poważny błąd, zwłaszcza wtedy, gdy przed zajściem w ciążę kobieta była aktywna fizycznie. Do ćwiczeń w ciąży z powodzeniem można wykorzystać piłkę lub inne popularne akcesoria treningowe.
Co dają regularne ćwiczenia w ciąży? Bardzo wiele! Przede wszystkim sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna i podatna na rozciąganie. Oprócz tego znacznie poprawia się ukrwienie skóry, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko pojawienia się rozstępów.