FitnessSiatkówka plażowa - zasady. Czym różni się od siatkówki halowej?

Siatkówka plażowa - zasady. Czym różni się od siatkówki halowej?

Siatkówka plażowa - zasady. Czym różni się od siatkówki halowej?
Źródło zdjęć: © iStock.com | oneinchpunch
23.11.2018 13:59

Siatkówka plażowa to dyscyplina sportowa, która jednocześnie jest świetną zabawą rozgrywaną w gronie przyjaciół. Gra w siatkówkę plażową pozwala się odprężyć i zaangażować do pracy mięśnie pomijane w innych treningach. A przy okazji można zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Poznaj zasady gry w siatkówkę plażową.

Siatkówka plażowa - podstawowe informacje

Siatkówka plażowa jest sportową grą zespołową, którą rozgrywa się na piasku. O 1996 roku siatkówka plażowa jest dyscyplina olimpijską. Siatkówka plażowa jest odmianą piłki siatkowej, ale zasadniczo się od niej różni.

W siatkówce plażowej drużynę stanowią dwie osoby, a nie jak w przypadku siatkowej halowej, sześć osób. Gra w siatkówkę plażową jest w dużej mierze uzależniona od podłoża. Dodatkową trudnością w siatkówce plażowej jest tor lotu piłki, gdyż na otwartej przestrzeni nie ma punktów odniesienia. Innymi czynnikami utrudniającymi grę są prędkość i kierunek wiatru czy promienie słońca.

Komu zaleca się grę w siatkówkę plażową?

Siatkówka plażowa jest aktywnością fizyczną chętnie podejmowaną na basenie, nad jeziorem czy morzem podczas urlopu. Na grę w siatkówkę plażową zazwyczaj decydują się osoby młode i energiczne, które często są też miłośnikami tradycyjnej piłki siatkowej. Gra w siatkówkę plażową jest bardzo dynamiczna, dlatego podczas jednego meczu można spalić mnóstwo kalorii. To powoduje, że siatkówka plażowa jest świetnym sposobem na spędzanie czasu dla osób, które są w trakcie kuracji odchudzającej.

Siatkówka plażowa to zdrowy sport na świeżym powietrzu, ale ze względu na duży wysiłek, jaki wkłada się w mecz oraz rozgrywki w czasie upałów, tej aktywności fizycznej powinny unikać osoby zmagające się z nadciśnieniem.

Przepisy regulaminowe do gry w siatkówkę plażową

Siatkówka plażowa jest dyscyplina olimpijską, dlatego też istnieje regulamin, który wyznacza podstawowe zasady podczas rozgrywki. Boisko do piłki plażowej ma wymiary 16x8 m, co oznacza, że każda z drużyn ma do dyspozycji przestrzeń o powierzchni 64 m2. W siatkówce plażowej nie ma linii środkowej, a granice boiska wyznaczają szerokie taśmy. Piasek musi być drobnoziarnisty, pozbawiony kamieni, muszelek czy innych przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do zranienia lub kontuzji zawodników.

Piłka do siatkówki plażowej jest wykonana z innego materiału niż piłka wykorzystywana w tradycyjnej siatkówce. Ponadto posiada mniejsze ciśnienie wewnątrz. Drużyna w siatkówce plażowej składa się z dwóch osób i nie jest ona kierowana przez trenera. Z sędziami rozmawia kapitan drużyny i to on prosi o przerwy i czas na odpoczynek.

Zasady gry w siatkówkę plażową

Siatkówka plażowa, tak jak każda inna dyscyplina sportowa posiada swoje zasady. Gra trwa do dwóch wygranych setów do 21 punktów. Wygrana drużyna musi mieć dwa punkty przewagi. W siatkówce plażowej piłka może być odbijana każdą częścią ciała, nie tylko dłońmi.

Celem gry w siatkówce plażowej jest przebicie piłki nad siatką na boisko drugiej drużyny i niedopuszczanie, by upadła ona we własnym polu gry. Zawodnicy mają 5 sekund na wykonanie zagrywki, a zespół ma prawo do trzech odbić, zanim przerzucą piłkę na stronę przeciwnika. Jeśli w secie dana drużyna zdobędzie kolejno 7 punktów, następuje zamiana boisk.