Ślub konkordatowy - mniejsze koszty i problemy?

Polskie prawo od 1998, kiedy został podpisany tzw. konkordat między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską, przewiduje możliwość zawarcia ślubu konkordatowego. Daje on możliwość pobrania się w kościele bez potrzeby ponownego zawierania małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Ślub konkordatowy to nie tylko wygoda, ale także mniejsze koszty i problemy.

Ślub konkordatowy - mniejsze koszty i problemy?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

05.03.2007 | aktual.: 01.03.2022 13:11

Polskie prawo od 1998, kiedy został podpisany tzw. konkordat między Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską, przewiduje możliwość zawarcia ślubu konkordatowego. Daje on możliwość pobrania się w kościele bez potrzeby ponownego zawierania małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Ślub konkordatowy to nie tylko wygoda, ale także mniejsze koszty i problemy.

Wszystkie potrzebne dokumenty podpisuje się w kościele, w związku z czym trzeba już załatwiać żadnych dodatkowych formalności w USC, a wszystkiego dopilnuje ksiądz.

Zanim podejmiesz decyzję...

Zanim podejmie się decyzję o takim ślubie, warto wiedzieć, jakie są jego zasady i jak należy przygotować się do ceremonii.

Przygotowania należy zacząć najlepiej na kilka miesięcy przed ślubem. Na początku wybiera się parafię, w jakiej odbędzie się ceremonia. Zwyczajowo jest to parafia panny młodej, ale równie dobrze można wziąć ślub w innym kościele, także poza miejscem zamieszkania narzeczonych. Gdy już wiadomo, gdzie zostanie zawarte małżeństwo, należy wybrać się do kancelarii, porozmawiać z księdzem, załatwić wszystkie formalności i, co najważniejsze, ustalić datę ślubu.

Zarezerwuj termin!

Warto mieć na względzie, że w niektórych kościołach terminy rezerwuje się nawet rok przed ślubem! Niektóre parafie są wyjątkowo popularne i wiele par pragnie pobrać się właśnie tam, dlatego wcześniejsze odwiedzenie takiego kościoła może dać pewność, że ceremonia odbędzie się w dniu ustalonym przez nowożeńców, a nie w „jedynym wolnym terminie”. Spotkanie z księdzem

W czasie wizyty w kancelarii przyszli małżonkowie otrzymają również informacje dotyczące nauk przedmałżeńskich, które należy rozpocząć zazwyczaj najpóźniej na 3 miesiące przed planowanym ślubem. W czasie rozmów z księdzem, będzie także czas na różnego rodzaju pytania, m.in o zamiar wychowania dzieci w wierze katolickiej oraz o plany na przyszłość. Ksiądz poinformuje także o możliwości wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych. Warto także wcześniej przygotować dane świadków.

Dodatki, dodatki...

Ślub można brać podczas mszy świętej lub w czasie uroczystej liturgii. Jak będzie wyglądać uroczystość, należy wcześniej ustalić z księdzem. Warto spytać m.in o możliwość przystrojenia kościoła, zatrudnienia własnego zespołu czy np. skrzypaczki, poinformować księdza o planowanej obecności kamerzysty i fotografa oraz spytać, gdzie mogą stać tak, aby nie przeszkadzali w ceremonii.

Formalności

Po ustaleniu daty i szczegółów ceremonii, należy wybrać się z dowodami osobistymi i odpisami skróconych aktów urodzenia do USC po zaświadczenie, iż nie ma przeszkód przed wejściem w związek małżeński. Tam trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty, a także uiścić opłatę, co daje koszt ok. 80 zł. Warto pamiętać, że zaświadczenie, jakie wydaje USC jest ważne tylko 3 miesiące. Przed ślubem młodzi oraz świadkowie muszą przystąpić do spowiedzi świętej. W dzień ślubu należy pojawić się w kościele ok. 15 minut przed ślubem, aby mieć czas na podpisanie wszystkich potrzebnych dokumentów . Potem już tylko wystarczy w odpowiednim momencie wyrzec sakramentalne „TAK” i po ślubie przyjąć przed kościołem życzenia od przybyłych gości.

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu konkordatowego:

  1. Dowody osobiste.
    1. Metryki chrztu - nie starsze niż 3-miesięczne.
    2. Zaświadczenia o bierzmowaniu.
    3. Świadectwa nauki religii (zależy od parafii).
    4. Zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.
    5. Zaświadczenia o odbytej spowiedzi (zależy od parafii).

By uzyskać wymienione dokumenty należy przedstawić:

  1. Dowody osobiste.
    1. Skrócone odpisy aktu urodzenia.
    2. Osoba rozwiedziona - skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.
    3. Wdowa lub wdowiec - należy przedłożyć akt zgonu współmałżonka.
    4. Pisemne zapewnienie, że nie wie się o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
    5. Prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie
    6. małżeństwa, jeśli wymagają tego przepisy.

Cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego oraz odpis aktu urodzenia. Od złożenia takiego dokumentu zwolnić może tylko sąd. Zaświadczenie jest ważne 3 miesiące.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)