Szczenięcy problem

Szczenięcy problem

Szczenięcy problem
04.12.2007 14:12, aktualizacja: 04.12.2007 14:29

Niedawno kupiliśmy 9-tygodniowego szczeniaka rasy cocker spaniel, od jakiś dwóch dni sunia bez powodu zaczyna strasznie piszczeć, kuląc
tylną łapę. Po kilku minutach kulenia i popiskiwania przestaje i wszystko wraca do normy. Jest tez bardzo chuda, chociaż karmimy ją regularnie karmą dla psów.

Niedawno kupiliśmy 9-tygodniowego szczeniaka rasy cocker spaniel, od jakiś dwóch dni sunia bez powodu zaczyna strasznie piszczeć, kuląc tylną łapę. Po kilku minutach kulenia i popiskiwania przestaje i wszystko wraca do normy. Jest tez bardzo chuda, chociaż karmimy ją regularnie karmą dla psów. Była już dwa razy odrobaczana i szczepiona, co może być przyczyną tego kulenia? I tego, że piesek jakby w ogóle nie przybierał na wadze? Pozdrawiam

Przy występowaniu takich objawów na pierwszym miejscu sprawdziłbym, czy piesek nie ma problemu ze stawem kolanowym tzn. czy nie doszło do zwichnięcia, a następnie w konsekwencji do naciągnięcia torebki stawowej i naciągnięcia lub zerwania więzadeł. Wtedy kolano, przy większym obciążeniu, może nagle ulegać skręceniu, rzepka najczęściej przemieszcza się na stronę przyśrodkową i powoduje to duży ból. Jednak lekkim psom często udaje się wyciągając całą kończynę miedniczną do tyłu, nastawić sobie łapkę i znów przez jakiś czas wszystko jest w porządku. Również należałoby sprawdzić jak funkcjonuje staw biodrowy . Pomocne byłoby badanie rentgenowskie. Leczenie zależne od ustalonej przyczyny - zachowawcze lub chirurgiczne.

Jeśli zaś chodzi o brak przyrostów masy ciała, to jeśli zwierzę jest odrobaczone, brak jest biegunek, wymiotów i innych objawów świadczących o dysfunkcji przewodu pokarmowego, to warto zrobić przeglądowe badanie krwi (morfologia i biochemia) . Także trzeba pamiętać o tym, że psy, które mają wady wrodzone serca również mogą nie przybierać normalnie na wadze (tu prawdopodobnie nie mamy z tym problemu, bo większość wad serca daje się wysłuchać w postaci szmerów i często przy szczepieniach takie sprawy już wychodzą podczas badania klinicznego).

Niestety na podstawie tych danych nic więcej nie mogę powiedzieć, bo eliminacja pewnych chorób musi nastąpić na drodze badania klinicznego w lecznicy weterynaryjnej i dopiero na tej podstawie można ustalić jakie badania dodatkowe będą konieczne do wykonania.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź