Olejowanie twarzy. Jak działa i jakie oleje wybrać? Skorzystaj z pomocnych kosmetyków
Jak się okazuje, olejować można nie tylko włosy, ale także twarz. Wbrew pozorom tego typu domowy zabieg może zostać przeprowadzony także przy cerze przetłuszczającej się, a wystarczy dobrać odpowiedni olej. Dzięki olejowaniu twarzy szybko i skutecznie pozbędziesz się zanieczyszczeń i wszelkich niedoskonałości, ale warto przestrzegać kilku zasad, które ułatwią zadanie.
25.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:57
Olejowanie twarzy określane mianem metody OCM (Oil Cleansing Method) oznacza nic innego, jak oczyszczanie twarzy olejkiem. Jednak w przeciwieństwie do żeli czy pianek, zastosowany olej zmywa zanieczyszczenia, ale nie niszczy warstwy hydrolipidowej ani nie zmienia pH. Prawidłowe wykonanie olejowania twarzy przyniesie naprawdę wiele pożytku.
Olejowanie twarzy – o co z nim chodzi?
Przy olejowaniu twarzy zasada jest prosta – olej zmywa olej. W końcu każda skóra twarzy wytwarza sebum, które przyciąga wszystkie możliwe zanieczyszczenia. Często myjąc twarz nawet łagodnymi detergentami możemy pozbyć się warstwy ochronnej. Z kolei korzystając z oleju dopasowanego do cery można zmyć nie tylko resztki makijażu czy zanieczyszczenia, ale także dogłębnie zostają oczyszczone pory bez ryzyka ich przesuszenia.
Olejowanie twarzy – jakie proporcje oleju stosować?
Najczęściej do olejowania twarzy stosuje się mieszankę oleju rycynowego z innym olejem bazowym. Olej rycynowy jest podstawą, bo jego konsystencja najbardziej zbliżona jest do ludzkiego sebum. Proporcje obu olejów przy olejowaniu różnią się w zależności od rodzaju cery. Najlepsze proporcje:
- cera sucha – 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego;
- cera normalna i mieszana – 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego;
- cera tłusta – 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego.
Olejowanie twarzy – jak przeprowadzić krok po kroku?
Na samym początku przed bezpośrednim przeprowadzeniem olejowania twarzy, musisz wykonać dokładny demakijaż, a następnie zwilż twarz wodą. Co dalej?
- Kilka kropel mieszanki olejów rozgrzej w dłoniach i równomiernie nałóż na twarz.
- Następnie kolistymi ruchami wykonaj masaż od dekoltu, po szyję, policzki i czoło.
- Zamocz w ciepłej wodzie mały bawełniany ręcznik albo muślinową ściereczkę i przyłóż ją do twarzy (przy cerze tłustej albo naczynkowej lepsza będzie chłodna woda).
- Wypłucz ręcznik/ściereczkę i ponownie nałóż kilka kropel oleju na twarz, szyję oraz dekolt.
- Po raz kolejny przyłóż ręcznik/ściereczkę – powtarzaj czynność około 2-3 razy.
- Na koniec namocz ją w zimnej wodzie i delikatnie przetrzyj skórę, aby zetrzeć resztki oleju.
- Rozpyl na twarz ulubiony hydrolat albo tonik, po czym zaaplikuj serum i krem.
Olejowanie twarzy – jaki olej wybrać?
Jeśli chcesz przeprowadzić olejowanie twarzy, koniecznie dopasuj kosmetyk do potrzeb twojej skóry. Pamiętaj, że oleje nie nawilżają cery, ale także nie szkodzą jej. Dobrze dobrane przyniosą doskonałe efekty w postaci oczyszczonej skóry twarzy. Podział olejów:
- cera sucha – olej arganowy, z awokado, ze słodkich migdałów, makadamia, kokosowy, z orzechów laskowych, oliwa z oliwek;
- cera normalna i mieszana (w kierunku suchej) – olej lniany, z pestek winogron, z pestek moreli, ze słodkich migdałów;
- cera tłusta i mieszana (w kierunku tłustej) – olej z czarnuszki, konopny, z pestek malin, jojoba;
- cera wrażliwa i naczynkowa – olej z marakui, z ogórecznika, z dzikiej róży, z czarnej porzeczki.