FitnessWitarianizm - ekstremalna dieta bez gotowania

Witarianizm - ekstremalna dieta bez gotowania

Witarianizm - ekstremalna dieta bez gotowania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
Karolina Wójciga

Witarianizm, inaczej dieta surowa, czyli z angielskiego raw food, to dla witarian nie tylko styl odżywiania się, ale także sposób życia. Dieta ta zakłada eliminację wszystkich produktów przetworzonych termicznie, czyli tych podgrzanych powyżej 41 stopni. Zatem o pizzy (nawet wegetariańskiej i jedzonej na zimno) i jajku na twardo trzeba zapomnieć. Dlaczego witarianizm zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko wśród wegetarian i wegan, ale także mięsożerców? Jakie są wady i zalety diety raw food? Czy to dieta dla ciebie? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

1 / 5

Surowa dieta czy dieta surowa?

Obraz
© Materiały prasowe

Mamy wrażanie, że witarianizm jest nazywany dietą surową nie tylko dlatego, że stosując ją, spożywa się wyłącznie surowe, niemalże nieprzetworzone termicznie produkty, ale także dlatego, że jest to bardzo restrykcyjny sposób żywienia – jeszcze surowszy niż wegetarianizm i weganizm.
Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na witarianizm, to garnki z wrzątkiem i patelnie z gorącym olejem możesz wyrzucić – raczej nie będą ci już potrzebne. Za to musisz zaopatrzyć się dehydrator – suszarkę do jedzenia, dzięki której można przygotować posiłki w diecie raw food. Oczywiście witarianie świetnie radzą sobie bez tego urządzenia, ale jeśli ktoś nie potrafi zrezygnować z ukochanej pizzy lub ciasteczek, to dehydrator pomoże je przygotować w niskiej temperaturze.

2 / 5

Skąd wzięła się dieta raw food?

Obraz
© 123RF.COM

Witarianizm nie został wymyślony przez żadnego detetyka, a byłego finansistę z Wall Street, Paula Nisona. Zdiagnozowano u niego wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosiło pożądanego efektu, Nison postanowił wyleczyć się sam. Zrezygnował z jedzenia produktów, które mu szkodziły. Podstawą jego diety stały się surowe owoce i warzywa. Dzięki zmianom w sposobie żywienia odzyskał zdrowie już po roku i stał się czołowym propagatorem nowej diety.

3 / 5

Zalety witarianizmu

Obraz
© 123RF.COM

Dieta raw food jest przede wszystkim lekka, łatwostrawna i oczyszczająca organizm, a to dlatego, że nie znajdziemy w niej produktów obfitujących w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, tak niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dodatkowo opiera się w głównej mierze na surowych warzywach i owocach, dlatego zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Dzięki niskiej temperaturze przygotowywania posiłków, zachowane zostają praktycznie wszystkie składniki odżywcze, minerały i enzymy. Naturalnym skutkiem ubocznym diety surowej jest spadek wagi – to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą schudnąć zdrowo.

4 / 5

Wady witarianizmu

Obraz
© Shutterstock.com

Niestety, nie ma diety idealnej – witarianizm także nie jest doskonałym sposobem żywienia. Przeciwnicy diety surowej podkreślają, że nie dostarcza ona naszemu organizmowi pełnowartościowego białka, czyli podstawowego składnika budulcowego, jak również witaminy B12 i żelaza. Dietetycy podkreślają, że choć w pożywieniu przygotowanym według zaleceń diety raw food zachowane zostają wszystkie wartościowe składniki odżywcze, to jednak nie pokryje wszystkich zapotrzebowań organizmu.

5 / 5

Co jedzą witarianie?

Obraz
© Shutterstock.com

Bazą jadłospisu witarian są świeże owoce i warzywa, orzechy, masło orzechowe, nasiona, glony, oleje tłoczone na zimno i niepasteryzowane miody. Choć brzmi to dość ubogo, to z tej bazy można przygotować wiele ciekawych i smacznych posiłków. Dietetycy podkreślają, że witarianizm może być bardzo zdrowy i przynieść same korzyści, ale tylko wtedy, gdy jadłospis będzie uzupełniany w niektóre składniki, które nie wpisują się w kanony raw food. Zatem zanim zdecydujesz się na zmianę sposobu żywienia i przejdziesz na witarianizm, skonsultuj się ze sprawdzonym dietetykiem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)