Wrobieni w pieluchy

Wrobieni w pieluchy

Wrobieni w pieluchy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
10.08.2007 16:16, aktualizacja: 30.05.2010 20:30

Wybór odpowiednich pieluszek jest bardzo ważny dla dziecka. Zła pielucha może odparzać, powodować uczulenia i problemy skórne. Niektóre dzieci są bardziej odporne i pasują im pieluszki wszystkich producentów, inne mogą używać tylko jednego rodzaju .

Wybór odpowiednich pieluszek jest bardzo ważny dla dziecka. Zła pielucha może odparzać, powodować uczulenia i problemy skórne. Niektóre dzieci są bardziej odporne i pasują im pieluszki wszystkich producentów, inne mogą używać tylko jednego rodzaju. Niektórzy rodzice zastanawiają się także nad używaniem tradycyjnych pieluch tetrowych. Czy warto? Które wybrać?

Zmiana pieluchy to bardzo ważny element pielęgnacji dziecka. Trzeba to robić kilka czy nawet kilkanaście razy na dobę. Warto więc zadbać o dobrą jakość pieluch, które ułatwią tobie życie, a maleństwu zapewnią komfort i higienę. Pielucha musi, przede wszystkim, dobrze wchłaniać mocz i kupę malucha tak, aby jego pupa pozostała nieodparzona. Nie mogą podrażniać skóry, muszą pozostawiać ją suchą i gładką.

Na rynku mamy do wyboru pieluchy jednorazowe i tetrowe. Rodzice częściej decydują się na wygodniejsze jednorazowe, jednak są i zwolennicy tradycyjnych, materiałowych.

Pieluchy jednorazowe

Zapewne najwygodniejsze i najczęściej używane. Są produkowane z materiałów, które przepuszczają powietrze. W środku są wypełnione substancją, która pochłania wilgoć. Mają też specjalne ściągacze, które chronią przed wydostaniem się zawartości pieluchy na zewnątrz. Są bardzo chłonne i dziecko nie czuje wilgoci, wytrzyma więc w niej dłużej niż w tetrowej. Rzadziej przeciekają i nie ma obawy o ubranka, które się nie moczą i nie brudzą. Zdarza się jednak, że niektóre rodzaje pieluch odparzają czy powodują uczulenia.

Warto zwrócić uwagę także na ich koszt. Zazwyczaj bardziej opłaca się kupić duże opakowanie, chociaż zawsze dobrze jest przeliczyć sobie, ile kosztuje jedna pieluszka w mniejszym i dużym opakowaniu. Zdarza się, że taniej jest kupić dwie małe paczki niż jedną dużą. Przeciętnie jedna pielucha kosztuje od ok.40 gr. do złotówki. Noworodek zużywa zazwyczaj ok. 8-12 pieluszek na dobę, starsze niemowlę ok. 6-10. Jednorazowe pieluszki są bardzo wygodne. Wystarczy wyrzucić starą, założyć świeżą, nie trzeba ich prać, prasować, co jest ogromną oszczędnością czasu i energii. Warto kupując pieluszki zwracać uwagę na kilogramy i patrzeć przede wszystkim na mniejszą liczbę. Jeśli np. pieluszki przeznaczone są dla maluchów o wadze 4-9 kg, może się okazać, że dla 9-kilogramowego dziecka będą za małe. Warto także, zanim zaopatrzysz się w duże opakowanie jednorazowych, kupić mniejsze i sprawdzić, jak reaguje na nie twoje dziecko

Pieluchy tetrowe

Według niektórych bardziej ekologiczne i przyjazne dla skóry dziecka. Jednak częściej powodują odparzenia, wymagają większej ilości zmian na dobę niż jednorazowe. Dziecko szybciej czuje wilgoć i trzeba je od razu przewinąć. Aby ich używać trzeba się zaopatrzyć także w specjalne majtki dla dzieci, które jednak mogą przepuszczać wilgoć i powodować zabrudzenia ubrań.

Aby ich używanie było dość wygodne, trzeba ich mieć przynajmniej 40. Kosztują zazwyczaj ok. 2-4 zł i można dostać pieluchy o różnej grubości i wielkości. Wymagają prania i prasowania. Przed wrzuceniem do pralki trzeba pamiętać o wypłukaniu pieluchy, po praniu trzeba je natomiast płukać kilkakrotnie, aby nie pozostał na niej proszek czy płyn, który może uczulać. Chociaż może się wydawać, że są tańsze, trzeba jednak doliczyć koszt prądu oraz własnej pracy włożonej w przygotowanie pieluszek. Należy pilnować, aby pielucha nie zwijała się między nóżkami dziecka, nie uwierała go i nie przeszkadzała w ruchach.

Jakie pieluszki wybierzesz, to zależy od ciebie. Zastanów się, jakie są według ciebie plus i minusy materiałowych i jednorazowych pieluch. Spytaj też rodziców, jak wspominają czasy, gdy nie było „pampersów” , czy pranie i prasowanie tetrowych pieluszek sprawiało im duży kłopot.

Źródło artykułu:WP Kobieta