Trwa ładowanie...
d3yjw73
festiwal
09-07-2014 15:58

XX Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na warszawskiej Starówce 2014

W ubiegły piątek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego JACKY TERRASON TRIO specjalnym koncertem zainaugurował XX, Jubileuszową edycję Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce

Share
d3yjw73

W ubiegły piątek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego JACKY TERRASON TRIO specjalnym koncertem zainaugurował XX, Jubileuszową edycję Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

Dzień pózniej, w sobotę na Rynku Starego Miasta wystąpił jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, laureat Grammy, JOEY CALDERAZZO TRIO.

W tę sobotę, 12 lipca, o godz. 19.00 na Rynku St. Miasta, następna odsłona XX Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. Wystąpi luksemburski zespół - Reis - Demuth -Wiltgen Trio.

„To jeden z najbardziej oryginalnych brzmiących zespołów. Dzięki ich europejskim klasycznym korzeniom i melodyce, w połączeniu z amerykańskim rytmem, ekscytującym i dynamicznym, pokazują różnorodność dzisiejszego jazzu” Jean- Michel Leygonie

d3yjw73

"Michel Reis ma wyjątkowe brzmienie fortepianu jazzowego, a jego miejsce w świecie pianistów jazzowych jest zapewniona" Lee Prosser - Jazzreview

Zespół tworzy czołówka europejskich muzyków z Luksemburga o międzynarodowych dokonaniach. Ceniony pianista, kompozytor, aranżer, Michel Reis, Marc Demuth znakomity kontrabasista oraz jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów Paul Wiltgen.

Michel Reis. Znakomity luksemburski pianista i kompozytor jest absolwentem Berklee College of Music oraz The New England Conservatory. Laureat prestiżowych nagród, finalistą First Moscow Competition for Jazz Performers (Piano 2005) , drugiej nagrody Jazz Solo Piano Competition (2006).

Grał z Orkiestrą Filharmonii luksemburskiej. Występował w Europie, Japonii, w USA z Joe Lovano, Danilo Perezem, Dave Hollandem, Esperanzą Spalding. Nagrał pięć albumów jako lider i współlider. Występował na arenie międzynarodowej, w nowojorskim Blue Note, Knitting Factory, Jazz at Lincoln Center, w paryskiej Olimpii, Casa de Musica w Porto, Panama, Montreux Jazz Festival i wielu innych. Obecnie mieszka w Nowym Jorku.

d3yjw73

Marc Demuth. Kontrabasista, basista elektryczny, kompozytor jest bardzo aktywnym przedstawicielem nowej generacji jazzowych muzyków europejskich. W wieku 18 lat zdobył stypendium w słynnej Berklee College of Music w Bostonie. Jest absolwentem Królewskiego Konserwatorium w Brukseli oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Laureat międzynarodowych nagród: najlepszy Solista - Rotary Jazz Competition w Belgii (2001), z Pascalem Schumacherem Quartet- I nagroda i nagroda Publicznej na Tremplin Jazz Awinionie (2004), z portugalskim piosenkarka Sofia Ribeiro- I nagroda na Crest Jazz Vocal (2010). Występował z wieloma słynnymi muzykami jazzowymi jak Michael Brecker, Kenny Werner, Slide Hampton, Florian Weber. Od kilku lat ściśle współpracuje z portugalską wokalistką Sofią Ribeiro, z którą wydał dwa albumy “Dança da Solidao, “ORIK”. W Luksemburgu, w Echternach, wykłada jazz oraz gitarę basową i kontrabas .

Paul Wiltgen. Od 2001 mieszka w Nowym Jorku, gdzie zyskał reputację wytrawnego perkusisty jazzowego i awangardowego kompozytora. Jest artystą w pełnym tego słowa znaczeniu, który uznanie zyskał dzięki wyważonej estetyce i pasji. Wiltgen jest absolwetnem Music Conservatory w Esch/Alzette oraz Manhattan School of Music (nauki pobierał m.in. u Davida Liebmana). Był stypendystą Manhattan School of Music.

Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów Luksemburga. Grał z największymi europejskimi muzykami jazzowymi. Pojawił się także obok wschodzących gwiazd jak David Binney, Ambrose Akinmusire, Will Vinson, Kurt Rosenwinkel, Franz von Chossy, Tim Collins ,Kristjan Randalu. Od 2004 do 2007 roku w Nowym Jorku był liderem zespołu "Paislies". Obecnie współtworzy Reis - Demuth - Wiltgen Trio.

Partner koncertu- Ambasada Luksemburga

d3yjw73

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju.

Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, gości z Polski i zagranicy. Jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie i w Polsce, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej.

Przez 19 lat zgromadził imponujące ponad pół miliona publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga około 3 tysięcy widzów, jedna edycja około 30 tys. odbiorców. Festiwal znalazł się wśród czołowych projektów kulturalnych stolicy wpisanych do programu ESK 2016- Warszawa Europejską Stolicą Kultury. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, zajawka z festiwalu ukazała się w BBC World, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.

Jubileuszowa, XX edycja festiwalu rusza w gwiazdorskiej obsadzie i zapowiada się rewelacyjnie. Usłyszymy premierowe koncerty, będą międzynarodowe gwiazdy i znakomici artyści z USA, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Luksemburga, Norwegii i Polski”.

d3yjw73

Program 2014 4 lipca- Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Specjalny, inauguracyjny koncert festiwalu (zamknięty)

Jacky Terrasson Trio
Jazzowy Top. Francuski muzyk mieszkający w Nowym Jorku należy do grona wybitnych wirtuozów jazzowej pianistyki ostatnich lat. Twórca tradycji wytwórni Blue Note. "The Sunday Times" zaliczył pianistę do trzydziestu najwybitniejszych muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Betty Carter, Dianne Reeves, Cassandra Wilsonto partnerki wokalne wirtuoza fortepianu.

Rynek Starego Miasta

5 lipca – Joey Calderazzo Trio /USA/
Jazzowy Top. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi czołowy przedstawiciel światowej pianistyki jazzowej, Laureat GRAMMY, który zajmuje wysoką pozycję w rankingu współczesnych pianistów. Oprócz swoich projektów współtworzył m.in. Michael Brecker Quartet, ostatnio Brandford Marsalis Quartet. ‎

12 lipca – Reis- Demuth - Wilgen Trio /Luksemburg/
Zespół tworzy czołówka muzyków z Luksemburga o międzynarodowej renomie i dokonaniach, pianista, kompozytor, aranżer, Michel Reis, Marc Demuth - znakomity kontrabasista oraz jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów Paul Wiltgen.

d3yjw73

19 lipca – Urszula Dudziak SuperBand
Gwiazda polskiej sceny jazzowej, czołowa postać współczesnej wokalistyki jazzowej. Posiada niezwykłą skalę głosu, oryginalną technikę wokalną i opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Występowała ze sławami jazzu, jak m.in.: Herbie Hancock, Ron Carter, Nina Simone, Dee Dee Bridgewater, Sting.

26 lipca - Mike Stern & Bill Evans Band /USA/
Jazzowy Top. Światowej sławy gitarzysta jazz- fusion znany z nagrań i koncertów z Milesem Davisem, Jaco Pastoriusem, Steps Ahead, braćmi Breckerami i jeden z najsłynniejszych saksofonistów świata, który grał z gigantami jazzu jak Miles Davis, John McLaughlin i Mahavishnu Orchestra.

2 sierpnia - Maria Pia de Vito Project /Włochy/
Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista o międzynarodowej renomie. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Ceniona za oryginalne i zróżnicowane stylistycznie projekty oraz za współpracę z wybitnymi artystami jak John Taylor, Ralph Towner, Joe Zawinul, Michael Brecker, Art. Ensamble of Chicago.

9 sierpnia – Roy Hargrove Quintet /USA
Jazzowy Top. Dwukrotny zdobywca GRAMMY, jeden z najlepszych trębaczy amerykańskich ostatnich lat. Wszechstronny innowator, współtworzył i współtworzy zespoły tuzów jazzu jak Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Michael Brecker. Oryginalnie łączy rytmy afro- kubańskie z bebopem, funky, soulem, hip-hopem.

d3yjw73

16 sierpnia – Ofir Shwartz Trio /Izrael/
Premiera. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce izraelski pianista j, kompozytor, aranżer i producent uważany za najwybitniejszego izraelskiego muzyka. Zdobywa fanów jazzu na całym świecie i entuzjastyczne recenzje mediów. Jego progresywne trio gra unikalną muzykę o korzeniach w jazzie, rocku i drum’n’bassie.

23 sierpnia- Johannes Berauer The Vienna Chamber Diaries /Austria/
Laureat wielu międzynarodowych nagród, jeden z najbardziej cenionych i wszechstronnych austriackich kompozytorów młodego pokolenia. Jego muzyka wykonywana była w USA, Australii, Japonii i Europie . Bardzo ciekawie łączy jazz z klasyczną muzyką kameralną.

30 sierpnia - Tord Gustavsen Quartet /Norwegia/
Norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów i najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Erudyta muzyczny przedstawi swój najnowszy album „Extended Circle”, który także zdobywa aplauz publiczności i krytyków.

To jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy. Jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie i w Polsce, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej.

Przez 19 lat zgromadził imponujące ponad pół miliona publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga około 3 tysięcy widzów, jedna edycja około 30 tys. odbiorców. Festiwal znalazł się wśród czołowych projektów kulturalnych stolicy wpisanych do programu ESK 2016- Warszawa Europejską Stolicą Kultury.

Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, zajawka z festiwalu ukazała się w BBC World, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.

Oryginalny program– zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak:
Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi.

Na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu jak:
Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dave Liebman, Dino Saluzzi, Chico Freeman, Bobo Stenson, Jeff Lorber , Kenny Wheeler, Yaron Herman, Jasper van Hof, Marilyn Mazur, Ernie Watts, Danilo Rea, Jorge Pardo, Enrico Pieranunzi.

Najwybitniejsi polscy artyści wymieniając tylko takich jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Włodek Pawlik, prezentowali swoje premierowe lub jubileuszowe projekty.

Jubileuszowa, XX edycja festiwalu ma gwiazdorską obsadę i rewelacyjny program. Usłyszymy premierowe koncerty, będą międzynarodowe gwiazdy i znakomici artyści z USA, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Luksemburga, Norwegii i Polski.

d3yjw73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yjw73
d3yjw73