GwiazdyZaprogramuj innych

Zaprogramuj innych

NLP, zwane czasami sztuką perswazji, to model komunikacji interpersonalnej. Chodzi w nim o to, by nauczyć się tak konstruować swoje wypowiedzi, aby nasz rozmówca nie tylko zrozumiał, co mamy na myśli i jakie są nasze intencje, ale także, aby dał nam to, czego chcemy.

Zaprogramuj innych

07.02.2008 | aktual.: 28.05.2010 19:42

NLP, neurolingwistyczne programowanie, zwane czasami sztuką perswazji, to model komunikacji interpersonalnej. Chodzi w nim o to, by nauczyć się tak konstruować swoje wypowiedzi, aby nasz rozmówca nie tylko zrozumiał, co mamy na myśli i jakie są nasze intencje, ale także, aby dał nam to, czego chcemy. Opanowując zasady NLP powinniśmy być w stanie skutecznie porozumiewać się z innymi.

Neurolongwistyczne programowanie narodziło się w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, jest więc dziedziną stosunkowo nową. Ojcowie NLP, lingwista John Grinder oraz psycholog i informatyk Richard Bandler, chcieli z niego uczynić naukę z pogranicza psychologii i psychiatrii. Ponieważ jednak w opracowywaniu jej głównych założeń brało udział wiele osób, pracujących różnymi metodami, często niezależnie od siebie i zabrakło spójnej metodologii badań naukowych, trudno nazwać NLP nauką. Bandler i Grinder chcieli odkryć, jakie czynniki zadecydowały o sukcesie trzech uznanych psychoterapeutów – Fritza Perlsa, Virginii Satir oraz Miltona Ericksona.

Wnioski doprowadziły do powstania neurolingwistycznego programowania.W latach osiemdziesiątych uważano, że rozwój NLP jest ważny dla psychoterapii. Sądzono, że oddaje niesamowite zasługi psychologii klinicznej. Później jednak, gdy okazało się, że fundamenty naukowe tej metody są tak wątpliwe, zaczęto kwestionować jej skuteczność, a nawet pojawiły się głosy, że może ona przynieść więcej szkody, niż pożytku.

NLP jest narzędziem, które możemy wykorzystać, by lepiej poznać siebie. Stwarza możliwość wpływania na własną sferę emocjonalną i myślową. Dzięki neurolongwistycznemu programowaniu jesteśmy w stanie uwolnić się od bagażu negatywnych doświadczeń i dzięki temu żyć pełnią życia. Uczy nas nie przejmować się tym, co nam kiedyś nie wyszło, pokonać fobie i traumy.

Programownie pozwala spojrzeć na świat oczami drugiego człowieka, czyli poszerza horyzonty Rozwija inteligencję emocjonalną i kreatywność. Uczy konstruktywnego myślenia. NLP to sposób na odniesienie sukcesu we wszystkich dziedzinach życia. Ta sztuka perswazji działa w oparciu o zasadę, że komunikat można przekazać na dwa sposoby – werbalny i niewerbalny. Chodzi o to, by umieć zapanować nad obiema metodami, by wiedzieć, jak się nimi posługiwać, by zwiększyć efektywność porozumiewania się. Tak to wygląda w teorii.

Neurolingwistyczne programowanie budzi mnóstwo kontrowersji. Po pierwsze, właśnie dlatego, że istnieją spore kłopoty z jej zdefiniowaniem, co daje szerokie pole do popisu osobom nieuczciwym, chcącym wykorzystać fakt, że NLP staje się coraz bardziej popularne i rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Jeśli nie ma definicji, każdy może być NLP-owcem.

Po drugie, NLP nazywane bywa techniką manipulacyjną. Tego rodzaje metody służyć mogą np. oszustwom, uwodzeniu. Najlepszym na to dowodem jest to, że specjaliści do spraw programowania neurolingwistycznego zatrudniani są przez polityków, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczych i przez agencje reklamowe, do współpracy z copywriterami, w celu zwiększenia skuteczności reklam. Trudno jednak traktować fakt ten jako zarzut w stosunku do samego NLP. Jest ono tylko instrumentem – może być niebezpieczne wtedy, gdy takie intencje ma używająca go osoba.

Po trzecie, dotychczas nie przeprowadzono badań potwierdzających skuteczność NLP. Świadectwa nawet wielu pojedynczych osób nie mogą służyć jako dowód efektywności tej metody. A ponieważ neurolingwistyczne programowanie nie jest nauką, nie można podjąć próby naukowego zweryfikowania jej założeń. Nawet mimo faktu, że coraz częściej jest stosowana w zastępstwie sprawdzonych metod psychologicznych i psychiatrycznych.

Neurolingwistyczne programowanie ma coraz więcej zwolenników i ciągle się rozwija. Najnowszy trend to podążanie w kierunku samodoskonalenia i samomotywacji. Według uczestników kursów i studiów NLP, jest to technika, która uczy lepiej żyć. Działa nie tak gwałtownie jak psychoanaliza, a efekty są imponujące i niemal natychmiastowe. NLP pozwala uwolnić się od wszystkich negatywnych emocji, zapomnieć o przykrych doświadczeniach. Podczas warsztatów NLP doznaje się czegoś z rodzaju katharsis. Neurolingwistyczne programowanie pomaga odzyskiwać utraconą równowagę wewnętrzną. Uczy, jak tworzyć zdrowe relacje. Sprawia, że władający tą techniką ludzie, wreszcie potrafią komunikować się z otoczeniem. Ma to pozytywny wpływ na kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Ułatwia też porozumiewanie się z obcymi. NLP służy całościowemu rozwojowi osobowości.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)